Sverige bryter tystnaden – efter Trumps chockbesked
2025 02 05
– USA kommer ta över Gazaremsan.
Det meddelade den amerikanske presidenten Donald Trump på en gemensam pressträff med Israels premiärminister Benjamin Netanyahu.
– Vi ska äga det och desarmera alla farliga odetonerade bomber och andra vapen på platsen, jämna stället med marken och göra oss av med alla förstörda byggnader, fortsatte Trump och konstaterade att alla palestinier i Gaza kommer behöva lämna sina hem.
Enligt presidenten ska den palestinska befolkningen placeras i Egypten och Jordanien. Gaza ska i sin tur omvandlas till någon form av turistparadis, som USA ska styra över.
Trumps utspel har chockat världen.
– Det är ett chockerade uttalande. Både israelisk och arabisk press kallar det för ett ”bombnedslag”, säger Anders Persson, Mellanösternexpert och statsvetare vid Linnéuniversitetet, till SR Ekot.
– Frågan är om det är ett retoriskt drag eller början på en ny amerikansk strategi som syftar till att förverkliga det här. Det skulle i så fall väcka en mängd frågor, tillägger experten.
Sverige svarar – Trump säger nej
Nu kommenterar Sveriges regering Donald Trumps utspel om Gaza.
I en kommentar till TV4 Nyheterna framhåller utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) att hon ”noterat uppgifterna”.
– Det är svårt att i dag säga vad som avses. Många länder kommer att behöva vara delaktiga i återuppbyggnaden av Gaza och Världsbanken har startat en fond för det syftet, konstaterar ministern.
Vidare betonar hon att USA har spelat en viktig roll i fredsförhandlingarna mellan Israel och Hamas och kommer fortsätta att göra det framöver.
– Men målet måste vara en tvåstatslösning, där uppbyggnaden av en palestinsk stat är en viktig del. Vi uppmanar alla samtliga parter att efterfölja vapenvilan. USA har varit en central part för det här genombrottet och vi önskar att de fortsätter i samma riktning, säger utrikesministern.
Donald Trump säger dock nej till en tvåstatslösning, trots att han ställde sig bakom förslaget 2020 under sin första presidentperiod.
– Många saker förändras med tiden. Väldigt många människor har dödats sedan jag lämnade. Nu står vi inför en situation som är helt annorlunda, säger presidenten.
Förkastar förslaget
Terrororganisationen Hamas förkastar Trumps Gazaplan.
– Vårt folk i Gaza kommer inte att tillåta att dessa planer genomförs. Vad som behövs är att få ett slut på ockupationen och aggressionen mot vårt folk, inte att fördriva dem från deras land, säger Sami Abu Zuhri, en högt uppsatt representant för Hamas, enligt The New York Times.
Foto: Gage Skidmore resp Frida Drake Regerringskansliet
Text: Redaktionen