Sverige bryter tystnaden – efter chockuppgifterna från USA

2025 03 04

USA:s president Donald Trump uppges ha pausat allt militärt stöd till Ukraina.

De första uppgifterna om att beslutet var på gång kom redan dagen efter katastrofmötet med den ukrainska presidenten Volodymyr Zelensky i Vita huset i fredags.

Igår uppgavs Trump ha samlat sin innersta krets för ett blixtinkallat möte i frågan.

Och natten till tisdagen ska nu USA ha pausat alla vapen till Ukraina, enligt flera ledande medier i USA och omvärlden.

Kristersson: "Allvarligt om det stämmer"

På morgonen uttalar sig Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M) för första gången om uppgifterna.

Han säger att “det är allvarligt om det stämmer”.

– Det innebär ju att Ukraina går miste om ett antal saker som är viktiga för dem, de går miste om långt ifrån allt och det är inte så att allt är oersättligt, men det är utan tvekan ett avbräck, säger Kristersson till SVT Nyheter.

Uppgifter: blir officiellt i natt

Vita huset har fortfarande inte kommenterat uppgifterna.

Enligt flera medier väntas Trump dock officiellt ge besked om saken i ett tal till nationen i natt. Ett tal ska vara bokat till klockan 03.00 svensk tid.

Efter det omskakande bråket i Ovala rummet i fredags har Kreml framhållit att västvärlden har börjat splittras.

– En fred som tvingas på Ukraina med dåliga villkor, det är en otroligt riskabel fred som bara ger utrymme för Ryssland att komma tillbaka en gång till. Det finns starka skäl för oss i resten av Europa att hålla fast vid vårt stöd och träffa Ukraina, säger Ulf Kristersson.

Klarar sig några veckor

Det militära bistånd som uppges pausas ska även inkludera planerade leveranser som beslutades redan innan Trump invigdes som president.

Enligt experter kommer Ukraina sannolikt kunna upprätthålla sin position på slagfältet i ett par veckor, kanske ända fram till början av sommaren, innan det amerikanska stoppet skulle börja få effekt.

Framför allt är det en eventuell paus av långdistansvapen likt ATACMS-robotarna som kan få konsekvenser för Ukraina, då vapnen möjliggjort för ukrainarna att slå till djupt in på ryskt territorium.

Foto: Johannes Frandsen/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


MASSIV HACKERATTACK: Svenskar uppmanas byta lösenord

2025 03 26

Flera svenska företag påverkas av ett omfattande cyberangrepp.

Detta efter att mjukvaruföretaget Oracle, som har tusentals kunder, blivit hackat.

Flera svenska sajter är drabbade.

Omkring 160 000 bolag påverkas, rapporterar Aftonbladet.

Det rör sig bland annat om följande aktörer:

- Ica

- Tele2

- Apoteket

- Skatteverket

- ATG

Uppmaning: Byt lösenord

Säkerhetsexperten David Jacoby uppmanar berörda kunder att byta lösenord.

– Det är oklart vilken information som har läckt ut, men är man kund hos någon drabbad bör man byta lösenord. Ett intrång leder alltid till fler intrång, säger han till tidningen.

Fakta Oracle

- Ett av världens största mjukvaruföretag

- Levererar tjänster till miljontals bolag i USA, Europa, Asien och Stillahavsområdet

- 160 000 anställda

- Omsättningen uppgick till 53 miljarder dollar under 2024

Källa: Oracle

Foto: J. Schnobrich

Text: Redaktionen


Ny skatt på väg – ”2 160 kronor om året”

2025 03 25

Skattebetalarna ska bidra till ny kärnkraft i Sverige.

Det föreslår en statlig utredning som regeringen har tillsatt.

Enligt utredning ska kraftbolag som investerar i ny kärnkraft erbjudas ett garanterat elpris på 80 öre/kWh i över 40 år. Om elpriset är lägre än så, ska mellanskillnaden täckas av staten genom en ny elskatt. 

Enligt elbolaget Nordic Green Energy kan det innebära en ökad kostnad med 2 160 kronor om året för villaägare. En summa som många inte är beredda att betala. Hela 85 procent av Sveriges villaägare är inte beredda att stå för kostnaden, framhåller Nordic Green Energy med hänvisning till en ny Sifo-undersökning.

Enligt undersökningen kan villaägare i genomsnitt tänka sig att betala upp till 1 134 kronor om året för mer kärnkraft. Alltså betydligt mindre än 2 160 kronor om året.

– Att en så stor majoritet inte är villig att betala vad kärnkraften kostar visar på ett tydligt behov av att se över alternativa lösningar. Vi kan inte låsa oss vid kärnkraft som den enda vägen framåt, särskilt när det är en investering som kommer att belasta svenska hushålls plånböcker under många år framöver, säger Lars Jungerth, affärsområdeschef konsument på Nordic Green Energy.

– För att säkerställa att elen blir både hållbar och prisvärd måste vi parallellt satsa på teknisk utveckling och snabbare utbyggnad av förnybara energikällor, så att vi kan minska vårt fossilberoende.

Ebba Busch: Stora risken är att inte göra något

Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) har försvarat finansieringsmodellen.

– Den stora risken är att inte göra den här investeringen, har hon sagt i SVT:s Aktuellt.

Här är finansieringsplanen

Regeringens finansieringsplan för ny kärnkraft kan sammanfattas i tre delar:

Statlig lånefinansiering Statliga lån med låg ränta för byggkostnader ställs ut av Riksgäldskontoret för att finansiera investeringar i ny kärnkraft. Staten kommer stå för 75 procent eller 300 miljarder kronor av investeringen. Räntan på de statliga lånen höjs successivt under driftsfasen för att ge incitament att ersätta de statliga lånen med marknadsfinansiering.

Prissäkringsavtal Ett prissäkringsavtal upprättas mellan staten och kärnkraftsproducenten. Kraftbolagen garanteras ett elpris på 80 öre/kWh i över 40 år. För perioder då marknadspriset på el är lägre än det avtalade lösenpriset uppstår en kostnad för staten, som finansieras med en ny skatt på elkunderna. I de fall marknadspriset är högre än lösenpriset kommer staten att erhålla intäkter från differenskontraktet som kan föras vidare till elkonsumenten.

Risk- och vinstdelning Den tredje komponenten är en risk- och vinstdelningsmekanism som ger projektägaren en lägsta avkastning på sin investering. När reaktorn tas i drift delas projektets vinster i de bästa utfallen med staten och elkonsumenterna.        

LÄS MER HÄR: CHOCKHÖJNING: Bortglömd skatt har ökat med 100 procent | Ekonomibladet

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Henrik Nyström Regeringskansliet

Text: Redaktionen