15 april 26

Svenskt stridsflygplan kan användas mot Putin

2022 10 26

Ukrainas försvarsminister Oleksіj Reznіkov tror att Kyiv snart kommer att få en mycket välkommen svensk donation.

I en intervju med Politico betonar han att Ukraina vill förstärka sin armé med toppmoderna stridsvagnar och stridsflygplan från västvärlden

Han sätter ett stort hopp till Sverige.

I framtiden tror ministern att Ukraina kommer att använda svenska stridsflygplan i striderna mot den ryska ockupationsmakten.

– Jag är mycket optimistiskt och säker på att stridsflygplan  som F-16, F-15 eller Gripen från Sverige kommer att vara möjligt att få, säger Reznikov till Politico.

Tidigare förfrågan

Det är inte första gången som Ukrainas försvarsminister nämner svenska stridsflygplan.

I en intervju med brittiska BBC i somras sa Reznikov att Ukraina överväger att inskaffa JAS-39 Gripen.

Västvärlden och Nato har länge tvekat angående leveranser av toppmoderna stridsvagnar och stridsflygplan till Ukraina.

Kyiv vill bland annat ha stridsvagnsmodellerna Leopard och Abrams från Tyskland respektive USA.

Tyskland har hittills avböjt en sådan leverans.

– Det finns farhågor från tysk sida om att Rysslands president Vladimir Putin kan se det som en upptrappning , rapporterar Politico.

USA hävdar i sin tur att stridsvagnar av modellen Abrams skulle vara svårhanterliga för Ukrainas armé. Bland annat eftersom stridsvagnen kräver stor bränsletillförsel.

Röda linjen har flyttats

Inga stridsvagnar och inga stridsflygplan.

Men försvarsminister Oleksіj Reznіkov är fortsatt positiv.

Han poängterar att väst i dag levererar flera vapen som tidigare ansågs som ”förbjudna” – bland annat  drönare, robotar och artillerisystem.

– Jag får en tydlig signal från alla håll att oavsett vad som händer kommer länderna att stödja Ukraina fram till slutet av detta krig, och jag är säker på att slutet på detta krig kommer att innebära seger för Ukraina, säger Reznikov till Politico.

Foto: Försvarsmakten

Text: Redaktionen


14 aug 26

Farkost nedskjuten – Finland blixtagerar

2026 08 14

Ett Natostridsflyg har skjutit ned en drönare.

Händelsen inträffade ovanför Lettland under natten mot fredag, uppger den lettiska militären.

– Sök skydd och stanna inomhus. Om du ser ett lågt flygande och misstänkt föremål, håll avstånd och ring polisen, skriver militären i ett inlägg på X.

Samtidigt ljuder flyglarm i flera lettiska regioner längs gränsen mot Ryssland.

Finland blixtagerar

Försvarsmakten i Finland har agerat efter hotet i lettiskt luftrum.

Sjö- och flygtrafiken har tillfälligt begränsats över delar av östra Finska viken, rapporterar Yle.

– Detta är en försiktighetsåtgärd som syftar till att säkerställa medborgares säkerhet och myndigheternas operativa förmåga att bekämpa potentiella drönare, framhåller den finska försvarsmakten i ett uttalande.

Nedskjuten

Senare uppger Lettlands militär att drönaren har bekämpats.

– Allierade stridsflygplan har framgångsrikt skjutit ner den obemannade farkosten som flög in i luftrummet!

LÄS MER: Stridsflyg i luften – trippla varningar i Natoland

Varnat för iscensatt attack

Det är oklart varifrån drönaren har avfyrats.

Ryska myndigheter hävdar att Leningradregionen i västra delen av landet har attackerats under natten. Femton drönare uppges ha skjutits ned över regionen, där Rysslands näst största stad Sankt Petersburg är belägen.

Samtidigt har flera Natoländer varnat för att Ryssland planerar en falsk flagg-attack mot baltstaterna eller Polen.

–  Vi har information om att Ryssland överväger att utföra icke-konventionella kinetiska attacker mot kritisk infrastruktur i Östersjöregionen. Det är troligt att Ryssland kommer att använda ukrainsktillverkade drönare för detta, sade Litauens försvarsminister Robertas Kaunas till den litauiska nyhetskanalen 15min.

En falsk flagg-attack innebär en dold operation vars syfte är att lura allmänheten att en annan aktör bär ansvaret än den som faktiskt planerade och utförde operationen.

LÄS OCKSÅ: Amerikanska soldater ”krossade” av Ukraina 

Foto: J. Torcasio

Text: Redaktionen


Säger ja till Vänsterpartiet – nytt regeringsbesked

2026 08 14

Vänsterpartiet har skakats av skandaler inför höstens val.

Senast avslöjade Expressen att flera V-ledamöter har skickat solidaritetsbrev till dömda palestinska fångar. Bara några veckor tidigare uppdagades det att ett 20-tal kandidater på Vänsterpartiets vallistor har spridit antisemitism, terrorhyllningar och lögner om Förintelsen.

Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson ser allvarligt på uppgifterna.

Samtidigt stänger hon inte dörren för ett regeringssamarbete med V.

– Jag sitter inte och delar ut ministerposter före valet till något parti, för vi behöver ha ett valresultat. Men jag är väldigt bekymrad över uppgifterna vad gäller Vänsterpartiet, sade hon i Ekots partiledarutfrågning.

Nytt regeringsbesked: Ja till V

Nu kommer dock ett tydligt besked från ett annat parti på den rödgröna sidan.

Miljöpartiet säger ja till att släppa in Vänsterpartiet i en regering.

– Ja. Vi ser det som ett regeringsdugligt parti, säger MP:s språkrör Daniel Helldén till SvD.

– Sen har de aldrig suttit i regering. Men vi ser inte att det skulle vara ett problem, fortsätter han.

”Rejäl resa”

Magdalena Andersson har framhållit att Socialdemokraterna går till val som enskilt parti och är öppna för samarbete med samtliga riksdagspartier utom Sverigedemokraterna.

Hon utesluter inte att bilda regering med V, men anser att partiet först måste bli regeringsdugligt.

– Det är en rejäl resa för Vänsterpartiet till någonting sådant, konstaterade Andersson i Ekots partiledarutfrågning.  

ANDRA LÄSER: Ryssland hotar Japan med ”monstruösa konsekvenser” 

Ultimatum

Vänsterpartiet har fastslagit att man kommer att fälla varje regering som de själva inte ingår i efter valet 2026. Beslutet fattades på partiets kongress i Örebro i april.

– Vänsterpartiet vill inte bara byta regering utan också byta politik. Vi går till val för ett tryggt Sverige där vardagen fungerar och ekonomin går ihop för vanligt folk. Vi vill trygga välfärden, bygga Sverige starkt och genomföra den gröna omställningen, säger vice partiordförande  Ida Gabrielsson i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Arbetslösheten minskar

Foto: Agnes Stuber Vänsterpartiet

Text: Redaktionen