Svenskars pessimism slår rekord – tre saker gör oss rädda

2024 03 23

Svenska folkets syn på samhällsutvecklingen är mer negativ än någonsin – och det är framför allt tre faktorer som gör oss oroliga.

Hela 75 procent av svenskarna tycker att utvecklingen i Sverige går åt fel håll.

Det innebär att svenska folkets bedömning av utvecklingen aldrig sedan mätningarna började har varit så negativ som idag.

Endast 9 procent tycker att utvecklingen går åt rätt håll, enligt den nya SOM-studien.

– Denna utbredda och ökande pessimism återkommer även på flera andra områden i SOM-undersökningen, uppger Göteborgs universitet.

Tre stora orosmoln

Pessimismen har förmodligen flera orsaker, men av undersökningen framgår att det finns tre faktorer som gör svenskarna extra oroliga och rädda.

Det som oroar svenskar allra mest inför framtiden är den organiserade brottsligheten. Den oron har nått rekordnivåer under 2023.

På andra plats kommer hotet från Ryssland, och trea kommer den ökade narkotikaanvändningen.

– Det verkar vara så att det speglar omvärlden, säger Maria Solevid, docent vid Göteborgs universitet, till SR.

– Vi gör en bedömning av oron baserat på hur det är nu och så tänker vi; vad kommer vi oroa oss för ännu mer i framtiden, tillägger hon.

Klimatet oroar mindre

Samtidigt visar undersökningen också att vi oroar oss mindre för klimatet än vad vi gjorde tidigare.

Klimatfrågan var det orosmoln som toppade listan för sex år sedan, men nu hamnar den först på fjärdeplats på ”oroslistan”.

I gruppen 16-29-åringar är det dock fortfarande klimatfrågan som oroar mest, enligt SOM-undersökningen.

De är mest oroliga

De som är mest oroliga för framtiden generellt är kvinnor, äldre personer med låg inkomst, politiskt intresserade och personer som står till vänster.

Den grupp som ökar mest i negativitet är dock de yngsta som deltar i undersökningen, alltså personer i åldern 16-19 år.

Foto: Linus Mimietz

Text: Redaktionen


JUST NU: Storbritannien skickar ut trupper

2025 11 09

Storbritannien skickar trupper till Natoland.

Storbritannien skickar soldater och utrustning till Belgien för att hjälpa landet stärka sitt försvar efter drönarintrång i luftrummet, misstänkta att ha utförts av Ryssland.

Det bekräftar Sir Richard Knighton, ny chef för den brittiska militären, till BBC.

Trupper på plats

Den nya chefen för den brittiska militären, Sir Richard Knighton, berättar att hans belgiska motsvarighet bad om hjälp tidigare i veckan.

– Vi vet ännu inte källan till drönarna, säger Knighton, men medger att det är "sannolikt" att Moskva ligger bakom, säger han till BBC.

Beslutet att bistå Belgien har tagits tillsammans med försvarsminister John Healey, och utrustning och personal är redan på väg.

Belgiens främsta flygplats Zavantem tvingades stänga temporärt tidigare i veckan efter att drönare observerats i närheten, och de syntes även till vid en militärbas.

Allvarliga konsekvenser

– Till en början sågs endast drönare över våra militärbaser som vårt problem. Nu har det blivit ett allvarligt hot som påverkar civil infrastruktur i flera europeiska länder, sa Belgiens försvarsminister Theo Francken tidigare i veckan.

Circa 3 000 passagerare hos Brussels Airlines drabbades av störningarna, och flygbolaget meddelat att de står inför "betydande kostnader" för inställda eller omdirigerade flygningar.

Ryssland största hotet

Sir Richard Knighton framhåller att Ryssland är "det största hotet just nu" mot Europa.

– Den illegala invasionen av Ukraina har visat på den barbariska naturen av Rysslands krigsinsatser, säger han.

Han betonar också att hybridkrigföring, inklusive sabotage och mord på brittisk mark, är något Storbritannien måste stärka sitt försvar mot.

Även Nato-samarbete är avgörande.

– En viktig del av att avskräcka hot är att agera tillsammans med andra länder genom Nato.

Mer stöd väntas

Tyskland har också erbjudit Belgien stöd med antidrönarmått, efter att fler farkoster nyligen orsakat stora flygstörningar i bland annat Sverige, Norge och Danmark.

Kremlin har förnekat inblandning, men spänningarna har ökat efter fler allvarliga intrång i Östeuropa, där ryska stridsflygplan och attackdrönare varit involverade.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


Nytt besked till volvoägare – gäller från februari

2025 11 09

Volvo ger kunder möjligheten att spara pengar.

Volvo tar ett oväntat steg för att locka fler svenskar till elbilar.

Biljätten erbjuder ett års gratis hemmaladdning vid köp eller leasing av en elbil från och med nästa år, rapporterar Autoweek.

Samarbete med Vattenfall

Initiativet sker i samarbete med energibolaget Vattenfall och startar i februari 2026.

Programmet omfattar upp till motsvarande 2 500 mils laddning under det första året.

– Vi lyssnar på våra kunder och vill skapa mervärde för dem. Genom att erbjuda fri laddning hoppas vi kunna bidra till en smartare och grönare framtid, säger Alejandro Castro Pérez, vice vd för energilösningar på Volvo Cars.

LÄS MER: Kinas elbilar gör succé – i Brasilien

Gäller nya köp

Erbjudandet gäller alla privatkunder, oavsett om de köper eller leasar en ny elbil, och under förutsättning att kunden är eller blir elhandelskund hos Vattenfall med ett valfritt elavtal för hemmet.

Kunderna får upp till 5 150 kWh, vilket motsvarar ungefär 2 500 mils laddning med fossilfri el under ett helt år.

Laddningen hanteras via Volvo Cars-appen och elkostnaden kommer att beräknas och dras av från den månatliga Vattenfallräkningen.

Volvo och Vattenfall har tidigare samarbetat, bland annat vid lanseringen av V60 Plug-in Hybrid 2012 och i arbetet med att förse Volvos anläggning i Torslanda med fossilfri el.

Ny modell på väg

Volvo har i dag fem helt eldrivna modeller på vägarna och en ny modell, EX60 kommer att lanseras i januari 2026. 

– Vi välkomnar varmt det här initiativet från Volvo Cars för att driva på en framtid där alla kan välja fossilfria sätt att resa. Genom att Volvo erbjuder kostnadsfri hemladdning vid köpet av en ny elbil, kan övergången till eldrivet bli både enklare och mer tillgänglig, säger Branislav Slavic, chef för Customers & Solutions på Vattenfall.

Det nya laddprogrammet ses som en strategisk satsning i konkurrensen med både kinesiska och europeiska tillverkare som pressar priserna på elbilar.

LÄS MER: Norden: Bensinkedja går mot konkurs – har 430 stationer

Foto: A Cai

Text: Redaktionen