Svenskar luras i populär app – miljoner användare
2025 06 05
Sveriges Konsumenter anmäler tillsammans med 24 andra konsumentorganisationer en av världens mest populära appar.
Svenska användare luras systematiskt.
Det anser branschorganisationen Sveriges Konsumenter som nu anmäler den kinesiska klädjätten Shein.
Anklagelserna handlar bland annat om vilseledande design för att lura kunder att öka sin konsumtion.
– Det är fula knep som ska få kunderna att köpa mer än de planerat – och som eldar på miljöproblem och överskuldsättning, säger Johanna Hållén, generalsekreterare på Sveriges Konsumenter, i ett uttalande.
Två krav
Organisationen pekar på att konsumenten lider ekonomisk skada till följd av knepen. Dessutom bedöms många av Sheins kläder innehålla kemikalier som inte är tillåtna i Europa.
Nu varnas Shein och måste omedelbart sluta med sina vilseledande metoder, lyder den skarpa uppmaningen.
Två specifika krav ställs nu på det kinesiska företaget:
– Att Shein slutar använda vilseledande webbdesign som känsloladdat språk, bekräftelse-skam (”nej tack, jag betalar gärna fullpris!”), infinite scroll (oändligt skrollande), hets med mera som är förbjudet enligt EU:s direktiv om otillbörliga affärsmetoder.
– Att Shein bevisar att kundomdömen och påståenden som ”snart slut”, som hela tiden visas på sajten, faktiskt stämmer. Om inte, måste Shein upphöra med den typen av marknadsföring.
"Ren och skär manipulation"
Ändrar inte Shein sina metoder uppmanas myndigheterna att “agera snabbt för att förhindra att fler konsumenter skadas”.
– Det är ren och skär manipulation för att få oss att köpa mer och mer. Och som hetsar oss att tro att om vi inte klickar på köp direkt så försvinner chansen. Sheins sajt är designad för att skapa ett slags beroende hos sina kunder – och det drivs på av otroligt kraftfulla algoritmer, säger Johanna Hållén.
LÄS MER: Willys anklagas för att lura kunder – “Känner mig bedragen”
Miljoner användare
Shein återfinns även i topp på Råd & Röns ökända svarta lista.
Företaget har kritiserats även i andra europeiska länder. Efter att förra året ha anklagats för att lura kunder i Italien svarade Shein på kritiken och sade att man fullt ut kommer att samarbeta med den utredning som inleddes.
– Vi vill också ta tillfället i akt att bekräfta vårt åtagande att följa lagar och förordningar på de marknader där vi är verksamma och att upprätthålla transparens gentemot våra kunder, framhåller Shein enligt Euronews.
År 2023 laddades Sheins app ned 260 miljoner gånger över hela världen, enligt siffror från Statista. I februari i år framgick det av en undersökning från Kantar Sifo att omkring 500 000 svenskar hade handlat från Shein under det senaste året.
LÄS MER: Postnord varnar kunder – hela Sverige påverkas
Foto: R. Al-zayat
Text: Redaktionen