10 mars 2026

Svenska sparare riskerar plötslig smäll – många ovetandes

2024 07 30

Under det första halvåret av 2024 slog fondsparandet i Sverige nytt rekord.

Den samlade fondförmögenheten i Sverige ökade under juni med närmare 160 miljarder kronor och uppgick vid utgången av månaden till rekordhöga 7 900 miljarder, enligt siffror från Fondbolagens förening.

– När vi nu summerar fondsparandet under första halvåret är det fantastiskt roligt att se nya rekord både när det gäller nysparandet och fondförmögenheten. Hittills i år överstiger nysparandet i fonder 100 miljarder kronor och fondförmögenheten har sedan årsskiftet ökat med närmare 1 000 miljarder.

– En tydlig trend är att den absoluta merparten av nysparandet går till aktiefonder och framför allt till globalfonder, kommenterade Rebecca Jansson, fondekonom på Fondbolagens förening.

Beroende av USA och techsektorn

Många sparare väljer att placera sina pengar i globalfonder eftersom alternativet erbjuder lägre risktagning jämfört med aktier och god chans till god utveckling och avkastning på lång sikt.

Nu riskerar dock mängder av sparare att åka på en rejäl snyting.

Detta eftersom många svenska globala fonder har över en fjärdedel av sitt innehav i techsektorn och är tungt exponerade mot den amerikanska börsen, rapporterar SvD.  

Experten: Kommer slå mot svenska sparare

Nyligen har techsektorn (Tesla och Alphabet) redovisat sämre siffror än väntat, vilket beräknas slå mot svenska sparare. Det berättar Peter Malmqvist, oberoende börsanalytiker, i en intervju med SvD.

Eftersom globalfonderna placerar en stor del av sitt kapital på den amerikanska marknaden beräknas nedgången slå direkt mot svenska fondsparare.

– En placerare som tror att man gått in i världens alla bolag, visar sig i stället sitta väldigt tekniktung och därigenom vara beroende av det amerikanska valet, räntan eller budgetunderskottet. Det är ett problem, säger Malmqvist till tidningen.

Foto: J. Briscoe

Text: Redaktionen


22 sep 20226

Matkedja utklassar Ica – 18 procent billigare

2026 09 22

Lågpriskedjan Lidl utklassar konkurrenter som Ica Nära, Coop och Hemköp i en ny prisundersökning.

Folk tycker det är för dyrt med ekologiska matvaror. Det menar oberoende Matpriskollen som nu kartlagt kostnaden för en ekologisk matkasse i Sveriges livsmedelsbutiker.

– Många avstår från att handla ekologiskt på grund av priset. Vår undersökning visar att skillnaden i pris mellan olika butikskedjor är fortsatt stor, och den som vill handla ekologiskt kan spara upp till 18 procent, eller nästan 200 kronor, på vår kasse bara genom att välja rätt butik, säger Ulf Mazur, vd och grundare av Matpriskollen, i en kommentar.

Dyrast frukt på Coop

Matpriskollen har totalt tittat på 40 ekologiska varor i de olika butikerna. Sju av varorna är inom frukt och grönt, där Lidl är billigast med 209 kronor. Dyrast är Coop där varorna kostar 264 kronor, nära 27 procent mer. Ica Maxis frukt och grönt är 8,1 procent dyrare än Lidls.

– De 33 övriga varorna täcker mejeri, skafferi, drycker, konserver, kött och torkad frukt. Även här är Lidl billigast, på 895 kronor. Dyrast är Ica Nära på 1 051 kronor, drygt 17 procent högre, framhålls i rapporten.

Ica Nära dyrast totalt

Även totalt sett är Lidl och Ica Nära varandras motpoler. Lidls ekokasse kostar totalt 1 104 kronor, den billigaste, medan Ica Näras går på 1 299 kronor och är dyrast. Ica Maxi ligger också en bra bit över Lidl, även om skillnaden är mindre med cirka 4-5 procent dyrare.

– Vi ser att det kan vara dubbelt så dyrt att handla chiafrön, morötter och citroner i “fel” butik, så det gäller att vara observant, säger Ulf Mazur.

Andra läser: 10 500 måste anställas – 40 000 kronor i snittlön

Den viktigaste slutsatsen är dock en annan.

Gapet handlar mindre om att en kedja är dyr rakt igenom, och mer om enskilda varugrupper där prissättningen spretar kraftigt. För konsumenten betyder det att det lönar sig att vara multilojal – och särskilt att jämföra priser på just de varor där skillnaderna är som störst, skriver Matpriskollen.

Kedja

Frukt & Grönt

Mot billigast F/G

Övriga varor

Hela kassen

Mot billigaste

Lidl

209 kr

895 kr

1 104 kr

Ica Maxi

226 kr

+8,1%

919 kr

1 145 kr

+3,7%

Willys

223 kr

+6,7%

937 kr

1 159 kr

+5,0%

Ica Kvantum

232 kr

+11,0%

957 kr

1 189 kr

+7,7%

Stora Coop

258 kr

+23,4%

957 kr

1 215 kr

+10,1%

City Gross

224 kr

+7,2%

995 kr

1 219 kr

+10,5%

Ica Supermarket

235 kr

+12,4%

1 017 kr

1 252 kr

+13,4%

Hemköp

241 kr

+15,4%

1 019 kr

1 260 kr

+14,1%

Coop

264 kr

+26,3%

1 010 kr

1 274 kr

+15,4%

Ica Nära

248 kr

+18,7%

1 051 kr

1 299 kr

+17,6%

Källa: Matpriskollen

Andra läser: USA har fått nog – alla flyg ska stoppas i morgon

Foto: Ica-gruppen

Text: Redaktionen


22 sep 2026

ÄNDRAR SNART: Folk väntas tappa hakan vid pump

2026 09 22

Var beredd på att priset vid pump kan börja chockhöjas med start redan nästa vecka.

Redan nästa torsdag, den 1 oktober, försvinner den första skattesänkningen. Då kommer priset vid pump öka med cirka en krona litern för bensin och 40 öre litern för diesel.

Men det är bara början.

Två månader senare höjs priset igen med ytterligare tre kronor litern när den tillfälliga skattesänkningen löper ut. Även om politikerna vill förlänga den är det tveksamt om tiden räcker, rapporterar TV4. Klockan tickar snabbt, konstaterar Viktor Gunnarsson, ansvarig för konkurrensfrågor på Drivmedel Sverige.

– Det är väldigt lite som tyder på att de hinner göra något innan första oktober. Och vill riksdagen göra något åt skattehöjningen i december, så ska en ansökan om ett förlängt undantag från EU-reglerna skickas in och sedan behandlas av EU-kommissionen, säger han till tv-kanalen.

Fyra kronor oavsett regering

Totalt blir drivmedlet alltså fyra kronor dyrare per liter inom kort. Det spelar då ingen roll att Socialdemokraterna inte vill höja skatten, eller om inte heller Tidöpartierna skulle vilja göra det, eftersom Sverige tillfälligt styrs av en övergångsregering som inte tar den typen av beslut.

Lägg därtill ett stökigt världsmarknadspris på olja.

– Sedan har världspolitiska situationer svängt snabbt förr. Men som konsument ska man nog ställa sig in på höjda priser, säger Viktor Gunnarsson.

Läs mer: 1 500 kronor i böter – många bilister gör felet

Experten: 28 kronor litern

Så sent som förra veckan förutspådde råvaruanalytikern Christian Kopfer från Arctic Securities ett dieselpris på omkring 28 kronor per liter. 

Vi har skattesituationen, men sen har den svenska kronan också blivit rätt svag i den här miljön. Ovanpå det har du den underliggande bristen på olja, vi konsumerar i dag tre till fyra fat mer än vad som produceras, vilket såklart är ohållbart, säger han till Di.

Kopfer pekar även på att Kinas ökade oljeimport ökar konkurrensen på marknaden och att ukrainska attacker mot ryska raffinaderier begränsar utbudet av diesel. 

– Så det är en mängd faktorer som samverkar och ingenting tyder på att det kommer bli bättre. Att vi behöver ta av våra oljelager kommer innebära att priserna fortsätter upp.

Läs mer: 10 500 måste anställas – 40 000 kronor i snittlön

Foto: Circle K

Text: Redaktionen