13 maj 2026

Svenska soldater i nazisthälsning

2023 11 02

Flera soldater på Göta Trängregemente T2 i Skövde lyssnade på nazistisk musik, kränkte kollegor och gjorde Hitlerhälsning.

Trots det  blir soldaterna inte av med sina jobb.

De får vara kvar på regementet, rapporterar P4 Skaraborg.

Lisa Skoglund, som är chef på T2, menar att det handlar om ”ungdomlig dumhet”.

– De har agerat med ungdomlig dumhet och lärt sig och erkänt att det här var helt fel, säger hon till radion. 

”Återupprättat sitt förtroende”

Soldaternas handlingar inträffade vid en skjutövning tidigare i år.

Enligt en anmälan till Försvarsmakten, som P4 Skaraborg tagit del av, satt soldaterna runt en eld och spelade nazistisk musik samtidigt som de gjorde nazistiska hälsningar. 

– Det är inte okej och inte acceptabelt, säger Lisa Skoglund och tillägger att Försvarsmakten agerade direkt. 

En handlingsplan togs fram för de berörda soldaterna.

– De har haft chefssamtal med sina närmaste chefer och de har även varit under bevakning. Nu har de återupprättat sitt förtroende, säger Lisa Skoglund till radion.

Händelsen är inte polisanmäld.

Regementet i Skövde har hanterat ärendet internt.

Judiska centralrådet reagerar

Judiska centralrådet  har regerat kraftigt på uppgifterna om de Hitlerhälsande soldaterna.

Aron Verständig är ordförande i Judiska centralrådet.

I en kommentar till SR säger Verständig att han är ”bedrövad” och att han anser att det är farligt när konsekvenserna av nazistiska utryck inte blir allvarligare.

Ökad hotbild mot judar i Sverige

I takt med att kriget mellan Israel och Hamas har eskalerat så har hotbilden mot judar i Sverige förvärrats.

– Så fort den israelisk-palestinska konflikten eskalerar så leder det till en ökad antisemitism i Sverige och i andra delar av världen. Det skedde 2009, samma sak hände 2014 och tyvärr ser vi samma mönster upprepa sig i dag.

Det säger Daniel Poohl, vd på stiftelsen Expo som granskar rasism och främlingsfientlighet i Sverige, i en intervju med SVT Nyheter.

Experten framhåller att spridningen av antisemitiska budskap har ökat.

På sociala medier sprids traditionella myter och konspirationsteorier om judar.

– Men det är även rena uppmaningar till att judar ska dödas. Det är ett extremt grovt och oförsonligt språkbruk, säger Daniel Poohl till SVT.

Arkivfoto: Jonas Helmersson Försvarsmakten

Text: Redaktionen


Jätteras för ett parti – ny mätning är här

2026 08 21

Med bara några veckor kvar till valet nås Tidöpartierna av ett oroväckande besked.

Sannolikheten för att Liberalerna klarar riksdagsspärren har störtdykt.

Det visar en färsk mätning från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen är unik i sitt slag och bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Nu visar modellen att Liberalernas chanser att klara riksdagsspärren har minskat kraftigt. På bara en vecka har sannolikheten sjunkit från 44 till 29 procent.

Samtidigt bedöms sannolikheten för en Tidöseger i valet till mindre än 10 procent.

– Det är fortfarande en väldigt kännbar skillnad mellan blocken, och Liberalernas läge ser allt sämre ut. Allra mest troligt är att det blir ett maktskifte, säger Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy, till SvD.

”Ingen tendens till spurt”

I juni visade samma modell att Liberalerna hade 50 procents sannolikhet att klara fyraprocentsspärren.

Men den senaste veckan har situationen förändrats drastiskt. L har hamnat långt under spärren i flera opinionsundersökningar, vilket Newsworthy tagit hänsyn till.

– Det finns ingen tendens till spurt i datan så därför börjar det sjunka ned. Nu säger modellen: Okej, det är för lite tid kvar för att något ska hända, säger statistikern Jonas Wallin till tidningen.

Utan Liberalerna kommer Tidöpartierna få mycket svårt att samla en majoritet i riksdagen.

LÄS OCKSÅ: Svenskt Näringsliv: Tung smäll hotar Sverige efter valet 

Utesluter stödröster

Kräftgången fortsätter för Liberalerna.

Och partiet kan inte räkna med någon hjälp från Sverigedemokraterna.

Det fastslår SD-ledaren Jimmie Åkesson. Han uppmanar SD-väljare att inte stödrösta på L, trots att partiets överlevnad är avgörande för högersidan.

–  Jag uppmanar ingen att på något sätt stödrösta på dem. Man bör stödrösta på Sverigedemokraterna, säger han till TV4 och beskriver L som SD:s ”motpol” i Tidösamarbetet.

– Liberalernas förhandlingsposition kanske inte är den som sverigedemokratiska väljare vill ska vara den starka. 

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Svante Rinalder Regeringskansliet

Text: Redaktionen


19 augusti 2026

Nya körkortsregler – börjar gälla idag

2026 08 19

Från och med idag gäller nya regler för alla som ska ta körkort.

De nya reglerna införs på onsdagen.

Från och med idag förlängs giltighetstiden för ett godkänt kunskapsprov för behörighet B från fyra månader till ett år. 

Det kommer enligt Transportstyrelsen bland annat att leda till ett minskat antal körprov.

“Mindre stress”

Den förlängda giltighetstiden väntas enligt myndigheten också leda till mindre stress för folk som ska ta körkort.

– Det här kommer minska antalet omprov och underlätta för den som blir underkänd på körprovet att boka en ny uppkörningstid utan stress, säger Transportstyrelsens utredare Liv Johansson i ett pressmeddelande.

“Har fått konsekvenser”

Den tidigare giltighetstiden på fyra månader har enligt myndigheten “fått konsekvenser”.

Förare som inte varit fullt förberedda har i vissa fall chansat och genomfört körprovet ändå – med underkänt som resultat.  

På ett år rör det sig om omkring 9 000 personer som tvingas göra om kunskapsprovet, när de inte hunnit bli godkända på körprovet inom fyramånadersperioden.

Läs mer: Swedbank: Viktigaste frågan inför valet

“Kommer slippa”

Liv Johansson förklarar vidare att de nya reglerna kommer att påverka en stor grupp aspirerande körkortstagare.

– Det innebär att en stor grupp kommer slippa göra om sina kunskapsprov bara för att giltighetstiden har gått ut, säger hon.

Detta gäller

Förändringen börjar gälla från och med den idag, onsdagen den 19 augusti 2026. 

De som har genomfört ett godkänt kunskapsprov från och med den dagen har ett år på sig att klara av sitt körprov. 

Har man klarat av sitt kunskapsprov innan den dagen har man fyra månader på sig att genomföra ett körprov.

Läs mer: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi

Foto: Transportstyrelsen

Text: Redaktionen