1nov2025

Svenska kronan faller

2024 11 20

Sveriges valuta rasar på nytt.

På onsdagen kommer ett nytt kronfall.

Sedan Donald Trump bekräftades som ny amerikansk president har kronan tappat ordentligt gentemot dollarn.

Nu fortsätter utvecklingen på inslagen väg.

Tappar igen

Sveriges valuta ligger just nu på den lägsta nivån mot dollarn på över ett år.

Detta efter att kronan på onsdagen tappar ytterligare 14 öre mot den amerikanska valutan - det rör sig sedan presidentvalet avgjordes om ett fall på 3,3 procent.

Kronan tappar även mot euron.

Just nu handlas en dollar för 11,03 kronor och en euro för 11,62 kronor.

I december förra året kostade en dollar ungefär 10 kronor och en euro drygt 11 kronor.

Det framgår av Riksbankens valutainformation.

Börserna går olika

Sedan USA-valet har de amerikanska börserna gått starkt.

Samtidigt har Europabörserna halkat efter.

Det svenska börsindexet OMXS30 har fallit drygt 4 procent under den senaste månaden.

Så påverkas aktierna

Valutafluktuationer påverkar inte bara svenskar som reser utomlands, utan även småsparare som investerar i fonder och aktier.

Den som köper mer amerikanska innehav gynnas av den svagare svenska kronan.

– I ett läge där den svenska kronan blir allt svagare, så gynnas de utländska investeringar man gjort tidigare, skriver Avanza.

– Utöver den eventuella tillväxt som fonden eller aktien har haft, så får du även en avkastning från valutan som motsvarar hur mycket den stärkts mot kronan.

Innebär en risk

Den som har investerat i amerikanska innehav har med andra ord generellt sett en mer positiv utveckling än den som investerat i svenska innehav ur ett brett perspektiv.

Valutor kan dock som bekant gå både upp och ner, och Avanza uppmanar investerare att ha koll på den så kallade valutarisken.

– Om man investerar i utlandet, i andra valutor än den svenska, så ska man vara medveten om att man tar en valutarisk. Valutarisken är den risk som kommer i med svängarna på valutamarknaden, fortsätter banken.

– Valutarisken kan hanteras genom att investera och ha exponering mot flera olika valutor som dollarn, euron, svenska kronan och andra mindre valutor. Det är alltså ytterligare en jättebra anledning att ha en bra riskspridning i portföljen.

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


Chockerande misstag på sjukhus – femåring skrek i panik

2025 11 11

– Ett chockerande misstag har inträffat på ett sjukhus.

Det rapporterar finska Iltalehti på tisdagen.

En sjuksköterska har av misstag limmat ihop ögonen på en femårig pojke. 

Händelsen inträffade på vårdcentralen Huhtasuo i Jyväskylä. Sjuksköterskan skulle behandla ett sår som pojken fått på näsan och beslutade att använda hudlim. Under behandlingen rann hudlimmet ner i pojkens ögon.

Efter en stund märkte femåringen att han inte kunde öppna ögonen. Pojken reste sig upp i panik och skrek att han inte kunde se.

– Ögat var stenhårt och jag tänkte: ”hjälp, mitt barns ögon är verkligen fastklistrade”, säger pojkens mamma till Iltalehti.

”Fullständig vårdslöshet”

Läkare på vårdcentralen försökte förgäves öppna pojkens ögon. Till slut fick han föras till Kuopios universitetssjukhus där han opererades akut.

Operationen lyckades – femåringen kan återigen öppna ögonen och hans syn har inte skadats. 

Händelsen är anmäld och ska utredas.

– Att de från början började lägga lim i ett så djupt öppet sår var det första misstaget, säger mamman till tidningen.

– Enligt min mening var detta inte ett misstag, utan fullständig vårdslöshet. Jag tror inte att han ville skada barnet, men man bör iaktta försiktighet när man arbetar nära ögonen, fortsätter hon.

LÄS MER: Över hälften har samma fel – vanligaste missen i bilbesiktningen

Måste rapportera

Sari Kemppainen är chefsläkare för Region Mellersta Finland som ska utreda händelsen.

Han vill inte kommentera det enskilda fallet, men betonar att alla misstänkta patientskador måste utredas noggrant. 

– De måste rapportera dessa händelser till oss och sedan kommer vi att utreda dem. Naturligtvis är det första och viktigaste i en akut situation att behandla patienten och sedan kommer vi att ta reda på vad som verkligen hände, säger Kemppainen till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Stor kris för ryska folket – rysk politiker bekräftar 

Foto:

Text: Redaktionen


10 november 2025

JUST NU: Villaägare snuvas på 40 miljoner kronor

2025 11 11

Flera villaägare blir utan stöd för utförda energieffektiviseringar.

Budgeten för stödinsatser på 300 miljoner kronor är redan slut, uppger länsstyrelserna. 

Beskedet innebär att över 1 000 villaägare snuvas på flera miljoner kronor. Enligt länsstyrelserna saknas mellan 20 och 40 miljoner för att täcka alla ansökningar.

– De husägare som har installerat en värmepump eller tilläggsisolerat huset och nu går miste om upp till 30 000 kronor är såklart besvikna. De blir snuvade på det utlovade stödet trots att de har gjort allt som krävs, säger Lena Södersten, förbundsjurist på Villaägarnas Riksförbund.

”Ryckigheten är problematisk”

Regeringen har meddelat att stödet för energieffektivisering ska förlängas till 2030 och dessutom utökas.

Nästa års budget kommer dock inte användas till att betala villaägare som blir utan stöd i år, uppger Villaägarnas Riksförbund.

– Den här ryckigheten och oförutsägbarheten är problematisk. Syftet med stödet är att påverka förutsättningarna för klimatomställningen på ett positivt sätt. Då gäller det att se till att de som faktiskt energieffektiviserar får det som utlovats, säger Södersten.

LÄS MER: City Gross nya besked till kunderna – “Vi har lite att bevisa” 

”Såg samma sak under pandemin”

Villaägarnas Riksförbund varnar för att de uteblivna betalningarna riskerar att bromsa den gröna omställningen.

Många villaägare kommer avstå från klimatsmarta investeringar om de inte kan lita på att stödsystemet håller, befarar Lena Södersten.

– Vi såg samma sak under pandemin när cirka 9 000 husägare kom i kläm efter att solcellsreglerna ändrades, säger hon.

– Då löste regeringen situationen genom att skjuta till pengar i vårbudgeten 2021. Det visar att frågan är lösbar – om det finns politisk vilja.

LÄS OCKSÅ: Rekordhög fondförmögenhet

Foto: M. Lis

Text: Redaktionen