1nov2025

Svenska kronan faller

2024 11 20

Sveriges valuta rasar på nytt.

På onsdagen kommer ett nytt kronfall.

Sedan Donald Trump bekräftades som ny amerikansk president har kronan tappat ordentligt gentemot dollarn.

Nu fortsätter utvecklingen på inslagen väg.

Tappar igen

Sveriges valuta ligger just nu på den lägsta nivån mot dollarn på över ett år.

Detta efter att kronan på onsdagen tappar ytterligare 14 öre mot den amerikanska valutan - det rör sig sedan presidentvalet avgjordes om ett fall på 3,3 procent.

Kronan tappar även mot euron.

Just nu handlas en dollar för 11,03 kronor och en euro för 11,62 kronor.

I december förra året kostade en dollar ungefär 10 kronor och en euro drygt 11 kronor.

Det framgår av Riksbankens valutainformation.

Börserna går olika

Sedan USA-valet har de amerikanska börserna gått starkt.

Samtidigt har Europabörserna halkat efter.

Det svenska börsindexet OMXS30 har fallit drygt 4 procent under den senaste månaden.

Så påverkas aktierna

Valutafluktuationer påverkar inte bara svenskar som reser utomlands, utan även småsparare som investerar i fonder och aktier.

Den som köper mer amerikanska innehav gynnas av den svagare svenska kronan.

– I ett läge där den svenska kronan blir allt svagare, så gynnas de utländska investeringar man gjort tidigare, skriver Avanza.

– Utöver den eventuella tillväxt som fonden eller aktien har haft, så får du även en avkastning från valutan som motsvarar hur mycket den stärkts mot kronan.

Innebär en risk

Den som har investerat i amerikanska innehav har med andra ord generellt sett en mer positiv utveckling än den som investerat i svenska innehav ur ett brett perspektiv.

Valutor kan dock som bekant gå både upp och ner, och Avanza uppmanar investerare att ha koll på den så kallade valutarisken.

– Om man investerar i utlandet, i andra valutor än den svenska, så ska man vara medveten om att man tar en valutarisk. Valutarisken är den risk som kommer i med svängarna på valutamarknaden, fortsätter banken.

– Valutarisken kan hanteras genom att investera och ha exponering mot flera olika valutor som dollarn, euron, svenska kronan och andra mindre valutor. Det är alltså ytterligare en jättebra anledning att ha en bra riskspridning i portföljen.

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


2 februari 2026

UPPGIFTER: Ryssland desperat – går ihop med tidigare fienden

2026 02 02

Ryssland har stora utmaningar på den egna arbetsmarknaden.

Mängder av män i arbetsför ålder har skickats till fronten i Ukraina, där de ryska styrkorna har lidit stora förluster.

För att täcka upp förlusterna har soldater importerats från andra länder.

Men också arbetskraft har importerats från flera olika delar av världen.

– Nyligen har de ryska myndigheterna satsat på migranter från Indien. 2025 utfärdades över 56 000 arbetstillstånd till medborgare i Indien vilket är ett rekordantal, uppger oberoende The Moscow Times.

– Vice premiärminister Denis Manturov har meddelat att han är beredd att ta emot ett obegränsat antal migranter från Indien för att kompensera för den akuta bristen på arbetskraft.

Vänder sig till tidigare fienden

Nu kommer uppgifter om att Ryssland är på väg att sluta ett avtal med sina tidigare fienden, talibanregimen i Afghanistan.

– Ryssland förhandlar med Afghanistan för att locka arbetsmigranter från landet, säger Islamiska emiratets ambassadör i Ryssland, Gul Hassan, till den ryska statliga nyhetsbyrån Tass, rapporterar tidningen.

– Det finns skäl att förvänta sig positiva resultat. Afghanistan är redo att erbjuda ung, kvalificerad och professionell arbetskraft.

LÄS MER: Stora explosioner i Ryssland

Utökar flygtrafiken

Förra året tog Ryssland bort de styrande talibanerna i Afghanistan från sin lista över terroristorganisationer.

Som en del i det kommande avtalet kommer också flygtrafiken utökas mellan länderna.

– Vi talar om lanseringen av direktflyg med Kam Air mellan Kabul och Moskva, uppger tidningen.

Satsar på fler länder

Det ryska styret kommer också fortsättningsvis arbeta för att attrahera mer arbetskraft från andra länder.

– Regeringen satsar på att importera mer arbetskraft från Kina, Malaysia, Bangladesh och flera afrikanska länder, uppger tidningen.

– Fram till nyligen ansågs Afghanistan inte som en möjlig samarbetspartner i detta sammanhang.

LÄS MER: Trump rasar mot skämt – ”Patetisk förlorare”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


2 februari 2026

”Tsunamivåg” drar fram – Ryssland lamslås

2026 02 02

Krisrapporterna från det ryska samhället avlöser varandra.

Rysslands fortsatta anfallskrig sätter stopp för den inhemska utvecklingen.

Samtidigt står Ukraina inför gigantiska utmaningar när kylan slår till i det kalla vintervädret, och energiförsörjningen gång efter gång slås ut av ryska attacker.

Men det kalla vädret och strömavbrott slår också mot Ryssland.

– Ryssland har drabbats av en "tsunamivåg" av avbrott på elnätet, uppger oberoende The Moscow Times.

– Totalt rapporterades 1778 avbrott i januari 2026. I januari 2025 rapporterades 983 avbrott.

Snöfall och attacker

Bakom strömavbrotten ligger både kraftigt snöfall, bristande underhåll och attacker från Ukraina.

– De värsta strömavbrotten var i regionerna Krasnodar och Murmansk, uppger tidningen.

– Dessutom försvann elen flera gånger i regionen Belgorod. Det största avbrottet inträffade den 9 januari då Ukrainas styrkor slog till mot två termiska kraftverk och en transformatorstation, vilket gjorde 556 000 människor strömlösa.

Utan vatten

Från Dagestan kommer rapporter om stor vattenbrist.

– Det finns inget vatten i republikens centrala städer, uppger tidningen.

– Ibland stänger de av värmen, gasen och elektricitet. Soporna tas inte bort i tid och vägarna är i fruktansvärt skick.

LÄS MER: Stora explosioner i Ryssland

Drabbar familjer

I regionen Volgograd har många hushåll också blivit lidande av strömavbrott under januari.  

– Invånarna klagar på att temperaturen i lägenheterna sjunkit till 11 grader på grund av en olycka på gasledningen och att is bildades på fönstren, rapporterar tidningen. 

– Det handlar inte längre om olägenheter, utan om ett direkt hot mot barns hälsa.

Höjer elpriserna

I Ryssland väntas också elpriserna öka under 2026.

– Det kommer att ske i två steg. Den första höjningen ägde rum den 1 januari, och den andra är planerad till oktober, uppger tidningen.

– Enligt preliminära uppskattningar kan den totala ökningen överstiga 20 procent i många regioner.

LÄS MER: Trump rasar mot skämt – ”Patetisk förlorare”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen