Svenska kraftnät tvärsäkra – glatt besked för hushållen

2023 11 07

Förutsättningarna för en säker och pålitlig elförsörjning under kommande vintermånader är bättre än i fjol.

Det fastslår Svenska kraftnät i ett färskt uttalande.  

Gaslagren i Europa är välfyllda och produktionsanläggningarna i Norden är tillgängliga, uppger myndigheten.

– Vi har haft en situation i flera år nu att Sverige har ett importbehov av el under den timme på året då vi har högst förbrukning, det som vi brukar kalla topplasttimmen.

– Förra året hade vi en besvärlig situation med bland annat sämre möjligheter till import, vilket ökade risken för effektbrist. I år ser det betydligt bättre ut, säger Pontus de Maré, driftchef på Svenska kraftnät.

”Exceptionellt år”

Pontus de Maré beskriver fjolåret som ett avvikelse. Sverige behövde importera mer el än vanligt. Importbehovet låg på 3 320 MW under topplasttimmen, det vill säga den timme som har högst elförbrukning.

– Det var ett exceptionellt år då flera kärnkraftsblock inte var tillgängliga under delar av vintern. Tack vare våra utlandsförbindelser kunde vi klara det ändå, säger Pontus de Maré

I år räknar Svenska kraftnät med  ett importbehov på 1 400 MW under topplasttimmen om Sverige får en normalvinter – en betydande minskning jämfört med förra vinterns enorma importbehov.

Bättre omvärldsläge

Svenska kraftnäts nya bedömning baseras på en omvärldsanalys.

Läget i Europa och Norden är bättre ut inför vintern 23/24.

Pontus de Maré pekar på den betydelse som energitillgången i övriga Europa har för Sveriges elförsörjning.

– Den europeiska elmarknaden sitter ihop och då har till exempel gaslagren på kontinenten stor påverkan på elpriset, även i Sverige. Nu har man lyckligtvis hunnit hantera Rysslands exportstopp av gas inför vintern, så gaslagren är fyllda, säger driftchefen och tillägger att tillgängligheten även ser bättre ut för Frankrikes kärnkraftverk och Nordens produktionsanläggningar.

– Finlands nya kärnkraftverk Olkiluoto 3 är i drift, de norska vattenmagasinen är fyllda över snittet och de svenska kärnkraftverken har full produktion planerad. Det ser positivt ut, men som alltid gäller att importmöjligheterna under vintern minskar om våra grannar har samma väder som vi – kallt och vindstilla.

Har rustat upp inför vintern

Inför vintern har Svenska kraftnät vidtagit förberedande åtgärder om elbrist skulle uppstå i landet.

– Under perioden 16 november till 15 mars har vi möjlighet att beordra start av Karlshamnsverket. Här har vi ytterligare 562 MW tillgängliga, säger Pontus de Maré.

Om åtgärden inte skulle räcka finns manuell frånkoppling som sista utväg för att skydda kraftsystemet från kollaps.

Det innebär att Svenska kraftnät beordrar elbolag att koppla bort kunder från elnätet under en specifik tid.

–  Förra vintern fanns det en risk för att vi skulle behöva beordra en manuell frånkoppling, något som vi aldrig har behövt göra. Men tack vare minskad förbrukning kunde vi undvika det. Konsumenterna reagerade på de besparingsuppmaningar som energimyndigheterna gick ut med och de höga elpriserna, framhåller Pontus de Maré.   

Foto: Super Panel

Text: Redaktionen


JUST NU: Bil har hittats i vattnet – föraren död

2025 06 08

En person har förlorat livet efter en olycka i Danmark.

På söndagseftermiddagen kommer besked från den danska polisen om att en person har förlorat livet.

Det rör sig om en 45-årig man.

Personen hittades i en bil som hamnat upp och ner i en å i Kolding i de södra delarna av landet.

Det rapporterar TV2.

Hittades i å

Polisen har genomfört en insats vid Almind Å i Kolding, där bilen hittades liggande på taket.

– Klockan 11.03 fick vi ett larm om en bil som låg på taket i Almind Å nära Koldingvej/Egtvedvej i Kolding, meddelar den danska polisen via X.

– Polis och brandkår var på plats och bilen bärgades med hjälp av dykare och en kran. Inuti bilen hittades en person som hade avlidit.

45-åring död

Polisen fortsätter.

– Offret är en 45-årig man från Kolding. De närmast anhöriga har underrättats, menas det.

– Vi bedömer att det rör sig om en trafikolycka, varför en bilinspektör har undersökt platsen. Vi har för närvarande ingen ytterligare information om ärendet.

Det är i nuläget oklart hur bilen hamnat i ån.

Ingen annan person ska ha kommit till skada i samband med händelsen.

Även i Finland

Även i Sveriges grannland i öst har en person förlorat livet i en allvarlig trafikolycka på söndagen.

En personbil och en skåpbil kolliderade på riksväg 3 i Jalasjärvi i Kurikka.

Räddningstjänsten uppger att en person har omkommit, två personer är allvarligt skadade och två lindrigt skadade.

Det rapporterar Svenska Yle.

Skåpbilens förare död

Personbilen körde enligt polisen över i mötande körfält och kolliderade därefter med skåpbilen.

Skåpbilens förare dog, och de två personerna som befann sig i personbilen är allvarligt skadade.

Ytterligare en personbil ska därefter ha kolliderat med de inblandade fordonen.

– Skåpbilen var ganska tillknycklad och fronten på de två andra bilarna var skadad. Värst såg det ut för skåpbilen, säger vittnet Teemu Koskela.

I Sverige har två fordon kolliderat med varandra på Skärgårdsvägen invid Grisslinge på Värmdö.

En person har förts till sjukhus i ambulans med oklara skador och en annan person kontrolleras i en ambulans på plats.

Foto: E. Slavin

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryssland vänder sig till USA – “Fullt möjligt”

2025 06 08

Kreml arbetar för att bistå USA i viktiga förhandlingar.

USA och Iran har fortsatta meningsskiljaktigheter vad gäller kärnprogram som Iran utvecklar.

Kreml ger nu besked om att Ryssland kommer att hjälpa till i förhandlingarna och försöka nå en överenskommelse mellan parterna.

Det rapporterar den statliga ryska nyhetsbyrån TASS.

Arbetar aktivt

Ryssland arbetar aktivt för att hjälpa till att hitta en lösning mellan Washington och Teheran.

Det säger Rysslands biträdande utrikesminister Sergej Ryabkov.

– Vi fortsätter våra ansträngningar för att hjälpa till i det energiska sökandet efter nödvändiga förhandlingslösningar, säger han.

“Mycket möjligt”

Ryabkov fortsätter.

– Vi anser att de är fullt möjliga med vederbörlig tilltro till internationell rätt, principen om rättvis och odelbar säkerhet samt med en noggrant avvägd balans mellan intressen och gradvisa framsteg som gör det möjligt att öka förtroendet genom att följa de avtal som ingåtts, säger han.

– Vi vill gärna tro att både USA och Iran fullt ut inser detta.

Säger nej

Irans högste ledare har fördömt ett förslag från USA som syftar till att begränsa Teherans kärntekniska ansträngningar och krävt att hans land behåller sin självständighet i samband med rapporter om att Washington erbjuder sig att engagera sig i Teherans kärntekniska program.

Trots flera samtalsrundor mellan de två sidorna för att komma fram till ett nytt kärnenergiavtal kvarstår stora knäckfrågor, där Iran insisterar på sin rätt till anrikning.

Det rapporterar CNN.

“Kan inte göra något”

Uppgifter pekar på att USA skulle kunna investera i Irans civila kärnkraftsprogram och gå med i ett konsortium som skulle övervaka anrikningen av lågaktivt uran i Iran under en ospecificerad tidsperiod.

– USA:s första ord är att Iran inte ska ha någon kärnkraftsindustri och att landet ska förlita sig på USA, säger han.

– Vårt svar på USA:s nonsens är tydligt: de kan inte göra ett skit i den här frågan.

Foto: Gage Skidmore resp President of Russia 

Text: Redaktionen