Svenska kraftnät tvärsäkra – glatt besked för hushållen

2023 11 07

Förutsättningarna för en säker och pålitlig elförsörjning under kommande vintermånader är bättre än i fjol.

Det fastslår Svenska kraftnät i ett färskt uttalande.  

Gaslagren i Europa är välfyllda och produktionsanläggningarna i Norden är tillgängliga, uppger myndigheten.

– Vi har haft en situation i flera år nu att Sverige har ett importbehov av el under den timme på året då vi har högst förbrukning, det som vi brukar kalla topplasttimmen.

– Förra året hade vi en besvärlig situation med bland annat sämre möjligheter till import, vilket ökade risken för effektbrist. I år ser det betydligt bättre ut, säger Pontus de Maré, driftchef på Svenska kraftnät.

”Exceptionellt år”

Pontus de Maré beskriver fjolåret som ett avvikelse. Sverige behövde importera mer el än vanligt. Importbehovet låg på 3 320 MW under topplasttimmen, det vill säga den timme som har högst elförbrukning.

– Det var ett exceptionellt år då flera kärnkraftsblock inte var tillgängliga under delar av vintern. Tack vare våra utlandsförbindelser kunde vi klara det ändå, säger Pontus de Maré

I år räknar Svenska kraftnät med  ett importbehov på 1 400 MW under topplasttimmen om Sverige får en normalvinter – en betydande minskning jämfört med förra vinterns enorma importbehov.

Bättre omvärldsläge

Svenska kraftnäts nya bedömning baseras på en omvärldsanalys.

Läget i Europa och Norden är bättre ut inför vintern 23/24.

Pontus de Maré pekar på den betydelse som energitillgången i övriga Europa har för Sveriges elförsörjning.

– Den europeiska elmarknaden sitter ihop och då har till exempel gaslagren på kontinenten stor påverkan på elpriset, även i Sverige. Nu har man lyckligtvis hunnit hantera Rysslands exportstopp av gas inför vintern, så gaslagren är fyllda, säger driftchefen och tillägger att tillgängligheten även ser bättre ut för Frankrikes kärnkraftverk och Nordens produktionsanläggningar.

– Finlands nya kärnkraftverk Olkiluoto 3 är i drift, de norska vattenmagasinen är fyllda över snittet och de svenska kärnkraftverken har full produktion planerad. Det ser positivt ut, men som alltid gäller att importmöjligheterna under vintern minskar om våra grannar har samma väder som vi – kallt och vindstilla.

Har rustat upp inför vintern

Inför vintern har Svenska kraftnät vidtagit förberedande åtgärder om elbrist skulle uppstå i landet.

– Under perioden 16 november till 15 mars har vi möjlighet att beordra start av Karlshamnsverket. Här har vi ytterligare 562 MW tillgängliga, säger Pontus de Maré.

Om åtgärden inte skulle räcka finns manuell frånkoppling som sista utväg för att skydda kraftsystemet från kollaps.

Det innebär att Svenska kraftnät beordrar elbolag att koppla bort kunder från elnätet under en specifik tid.

–  Förra vintern fanns det en risk för att vi skulle behöva beordra en manuell frånkoppling, något som vi aldrig har behövt göra. Men tack vare minskad förbrukning kunde vi undvika det. Konsumenterna reagerade på de besparingsuppmaningar som energimyndigheterna gick ut med och de höga elpriserna, framhåller Pontus de Maré.   

Foto: Super Panel

Text: Redaktionen


5 november 2025

JUST NU: Många kunder drabbade – allvarligt fel hos Klarna

2025 11 05

Ett allvarligt fel hos Klarna drabbar kunder.

Betaljätten Klarna har drabbats av ett allvarligt fel som har lett till att uppgifter om kunder har läckt ut.

Det var en kund som själv slog larm om problemet, som nu bekräftas av Klarna.

Upptäcktes av en kund

Den svenska betaljätten bekräftar att kunddata har läckt ut, rapporterar Forbes.

Felet upptäcktes när en kund skulle göra en betalning i Klarnas onlinekassa i helgen.

Kunden upptäckte att ansökningsformulär som skulle fyllas i redan var ifyllda – med en helt annan användares personuppgifter.

Kunden bestämde sig då för att avbryta betalningen av rädsla för att de egna personuppgifterna skulle bli synliga för andra användare.

Svenska Klarna, som i USA används varje vecka av mer än 150 miljoner kunder till stora amerikanska företag som Walmart, Macy’s och Wayfair, bekräftar problemet – men vill inte avslöja dess omfattning, enligt tidningen.

Enligt Klarna handlar det dock inte om något dataintrång.

LÄS OCKSÅ: Jättebesked om Klarna - tar stort kliv

Klarna bekräftar – ”sällsynt scenario”

En talesperson för Klarna kommenterar de läckta uppgifterna.

– Vi har fått kännedom om det här fallet och har utrett det grundligt, säger talespersonen, enligt tidningen.

Företaget menar att det är ett ”sällsynt scenario” som ligger bakom de allvarliga problemen.

– Problemet är kopplat till ett sällsynt scenario som vi aktivt arbetar med, och vi har vidtagit åtgärder för att ytterligare stärka våra skyddsåtgärder. Vi kan bekräfta att detta inte är resultatet av ett systemomfattande problem eller ett kunddataintrång, förklarar talespersonen.

Liknande problem tidigare

Klarna vill dock inte gå in på några tekniska detaljer om orsaken till problemet.

De svarar inte heller på hur många användare som har drabbats, enligt tidningen.

Företaget har haft liknande problem tidigare.

– I en kusligt liknande incident i februari 2020 rapporterade användare att genom att bara ange en e-postadress och ett postnummer fylldes formulär automatiskt i med andra användares data, rapporterar tidningen.

LÄS OCKSÅ: Postnord ändrar leveranser - glatt besked för kunderna

Foto: Klarna

Text: Redaktionen


Trump vägrar toppmöte – kräver att värdlandet kastas ut

2025 11 05

USA:s president Donald Trump vägrar att delta på nästa G20-toppmöte.

Under ett besök hos American Business Forum i Miami meddelar Trump att han tänker nobba mötet, som äger rum i Johannesburg senare i november.

Presidenten riktar hård kritik mot värdlandet Sydafrika, som han anser borde uteslutas från G20.

– Sydafrika borde inte vara med i G20 längre. Det som har hänt där är väldigt dåligt, säger Trump enligt Reuters.

– Jag tänker inte representera vårt land där. De [Sydafrika] borde inte vara där, fortsätter presidenten.

Kalabalik i Vita huset

Trump har upprepade gånger anklagat Sydafrika för att tillåta folkmord på vita medborgare och konfiskering av mark från vita jordbrukare. Han har kallat det för "ett massivt brott mot mänskliga rättigheter".

När Trump tog emot sin sydafrikanske motsvarighet Cyril Ramaphosa i Ovala rummet spelade han upp en video som påstås visa bevis för ett folkmord på vita i Sydafrika. Trump visade också upp tryckta kopior på artiklar, som enligt honom visar vita sydafrikaner som har dödats.

– Död, död och död, sade Trump med hänvisning till bilderna.

Den sydafrikanske presidenten dementerade att det förekommer ett folkmord på vita i landet. Han uppgav att det visserligen förekommer brott i Sydafrika, men att majoriteten av offren är svarta.

LÄS MER: Mötet kollapsade – Kreml ger nytt drastiskt besked till Trump 

Omstritt ämne 

Frågan om markägande är en omtvistad fråga i Sydafrika. Majoriteten av jordbruksmarken ägs fortfarande av vita människor, tre decennier efter apartheids slut. Av den inhemska produktionen kommer 95 procent från de storjordbruk som fortfarande oftast ägs av vita.

Efter apartheidtiden (1948–1994) har delar av jordbruksmarknaden, cirka 10 procent, omfördelas från vita till svarta. Den sydafrikanska regeringens mål är att en tredjedel av marken ska byta ägare.

Reformen har kritiserats av både den vita och svarta befolkningen, rapporterar Utrikespolitiska institutet.

– Svarta anser att den går för långsamt och de vita anklagar regeringen för att ge jord till många som inte brukar den. Det radikala vänsterpartiet EFF liksom vänsterkrafter inom regeringspartiet ANC har uppmanat till ockupation av mark ägd av vita, framhåller UI i en analys.

LÄS OCKSÅ: ”Det blir dominoeffekt” – stort larm om Putins armé 

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen