25 februari 2026

Svenska kraftnät bekymrade – “Det är bråttom”

2024 01 18

Svenska kraftnät riktar nu en tydlig uppmaning till regeringen.

Frågan om elpriserna i Sverige har under de senaste åren varit hett debatterad.

Efter att priserna förra vintern steg kraftigt är det många som oroar sig för att det kan slå hårt även framöver.

Nu går Svenska kraftnät ut med en varning, och uppmanar regeringen att agera för att klara elbehovet.

Det rapporterar Dagens industri.

“Det är bråttom”

Regeringen har ett ansvar att ta för att undvika höjda elpriser både i norra och södra Sverige, och mer måste göras för att möta behovet.

– Vårt budskap till både regeringen och andra tillståndsgivande aktörer är att fler av alla ansökningar om ny elproduktion och även nya elnät måste behandlas skyndsamt. Det är bråttom, säger avdelningschef Daniel Gustafsson till Di.

Finns en risk

I Sverige behövs nu alltså stora mängder ny elproduktion.

Annars finns det en risk att vi kan gå från att ha ett produktionsöverskott till att bli beroende av nettoimport.

Om inte elproduktionen säkras framöver så kan det leda till höjda priser och försämrad försörjningstrygghet.

Stora utmaningar

Det statliga affärsverket förklarar vidare att nya mönster leder till ett större behov av el i samhället.

– Anpassningen till den gröna energiomställningen kombinerat med nya användarmönster förändrar kraftsystemet, förklarar Svenska kraftnät via sin webbsida.

– Den gemensamma europeiska lagstiftningen ställer nya krav som förändrar förutsättningarna. Detta medför stora utmaningar som påverkar hela elbranschen.

Ökade krav

De nya förutsättningarna innebär ökade krav på Svenska kraftnät för att tillmötesgå behoven.

– Kraftsystemet är inne i en snabb och omfattande omvandling. Detta ställer ökade och nya krav på oss som systemansvarig för det svenska elöverföringssystemet. Det får även stor påverkan för alla andra aktörer i kraftsystemet.

Frågan om elförsörjningen i Sverige är fortsatt på tapeten efter de hårda smällarna mot hushåll och företag runt om i landet i samband med de extrema elpriserna förra vintern.

Foto: A. Valberg

Text: Redaktionen


19 aug 26

60 000 kronor per villa – alla kan ansöka 1 september

2026 08 20

Snart kommer många husägare kunna ta del av ett nytt stöd.

Från och med den 1 september kan villaägare ansöka om bidrag för energieffektivisering i småhus – det vill säga villor, radhus, kedjehus och parhus.

Det nya stödet syftar bland annat till att minska hushållens känslighet för höga energipriser.

Nu går Handelsbanken ut med en uppmaning.

Storbanken beskriver stödet som ett bra tillfälle för villaägare att se över sin energianvändning och ekonomi inför framtida renoveringar.

– Många villaägare vill sänka sina energikostnader men det kan vara svårt att veta var man ska börja och vilka investeringar som gör störst skillnad. Ett bra första steg är att få koll på husets energianvändning och vilken skillnad investeringen gör för både plånboken, energiklass och klimatet, säger Mathias Olausson, kontorschef Handelsbanken Kungälv.

– Därefter kan vi hjälpa till med att se över finansiering och hur olika renoveringsåtgärder påverkar den egna ekonomin.

Fem tips inför ansökan

Här är Handelsbankens fem tips inför öppnandet av ansökan:

1, Börja med att se över husets energiförbrukning och var de största energitjuvarna finns.

2, Kontrollera om du omfattas av stödet. Huset ska bland annat ha ett värdeår före 1990 och användas som permanent bostad. Hus som redan är anslutna till fjärrvärmenätet omfattas inte.

3, Se vilka åtgärder som passar ditt hus. Stödet omfattar flera typer av åtgärder, bland annat tilläggsisolering, byte eller förbättringar av fönster och dörrar samt vissa åtgärder och förbättringar av husets uppvärmningssystem.

LÄS OCKSÅ: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi 

4, Planera ekonomin innan du startar. Stödet betalas ut först när åtgärderna är genomförda. Därför är det bra att tidigt räkna på hela investeringen och fundera över hur den ska finansieras. Titta på kostnaden här och nu och på hur åtgärden kan påverka husets framtida energianvändning och dina boendekostnader.

5, Se till helheten och tänk långsiktigt. Att energieffektivisera ett hus är ofta en långsiktig investering. Genom att väga samman husets energianvändning, planerade renoveringar och den egna ekonomin blir det lättare att prioritera mellan olika åtgärder.

Källa: Handelsbanken

ANDRA LÄSER: Värsta sedan krigsstarten – massuttag från ryska bankkonton

Foto: Marcusoscarsson.se 

Text: Redaktionen


19 augusti 2026

Nya körkortsregler – börjar gälla idag

2026 08 19

Från och med idag gäller nya regler för alla som ska ta körkort.

De nya reglerna införs på onsdagen.

Från och med idag förlängs giltighetstiden för ett godkänt kunskapsprov för behörighet B från fyra månader till ett år. 

Det kommer enligt Transportstyrelsen bland annat att leda till ett minskat antal körprov.

“Mindre stress”

Den förlängda giltighetstiden väntas enligt myndigheten också leda till mindre stress för folk som ska ta körkort.

– Det här kommer minska antalet omprov och underlätta för den som blir underkänd på körprovet att boka en ny uppkörningstid utan stress, säger Transportstyrelsens utredare Liv Johansson i ett pressmeddelande.

“Har fått konsekvenser”

Den tidigare giltighetstiden på fyra månader har enligt myndigheten “fått konsekvenser”.

Förare som inte varit fullt förberedda har i vissa fall chansat och genomfört körprovet ändå – med underkänt som resultat.  

På ett år rör det sig om omkring 9 000 personer som tvingas göra om kunskapsprovet, när de inte hunnit bli godkända på körprovet inom fyramånadersperioden.

Läs mer: Swedbank: Viktigaste frågan inför valet

“Kommer slippa”

Liv Johansson förklarar vidare att de nya reglerna kommer att påverka en stor grupp aspirerande körkortstagare.

– Det innebär att en stor grupp kommer slippa göra om sina kunskapsprov bara för att giltighetstiden har gått ut, säger hon.

Detta gäller

Förändringen börjar gälla från och med den idag, onsdagen den 19 augusti 2026. 

De som har genomfört ett godkänt kunskapsprov från och med den dagen har ett år på sig att klara av sitt körprov. 

Har man klarat av sitt kunskapsprov innan den dagen har man fyra månader på sig att genomföra ett körprov.

Läs mer: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi

Foto: Transportstyrelsen

Text: Redaktionen