JUST NU: Svenska idrottare tvingas till drastisk metod i Turkiet

2023 01 30

Svenska friidrottare kan behöva mörka att de kommer från Sverige under friidrotts-EM i Turkiet.

Det framhåller det svenska landslagets förbundskapten, Kajsa Bergqvist.

– Vi kanske inte går med landslagskläder på stan som markerar att vi är svenska laget. Det känns olustigt och om det trappas upp ytterligare fientligheter så får vi se säkerhetsläget, säger hon till Radiosporten.

Mästerskapet börjar den 2 mars.

Dialog med UD

Utrikesdepartementet har varnat svenska resenärer som befinner sig i Turkiet.

– Vi kanske inte går med svenska landslagskläder på stan. Det känns olustigt och om det trappas upp ytterligare fientligheter så får vi se säkerhetsläget, framhöll UD i ett uttalande i helgen.

Vidare uppmanar UD svenskar i Turkiet att hålla sig uppdaterade angående händelseutvecklingen och ladda ner appen UD Resklar.

Varningen utfärdades efter det spända läge som uppstått mellan Sverige och Turkiet efter högerextreme Rasmus Paludans koranbränning utanför turkiska ambassaden i Stockholm. Aktionen har lett till omfattande protester mot Sverige i Turkiet.

Friidrottsförbundet meddelar att de kommer att inleda en dialog med UD och den svenska ambassaden angående händelseutvecklingen i Turkiet.

”Mixade känslor”

Medeldistanslöparen Andreas Kramer framhåller att situationen är svårhanterlig.

– Det är klart man åker dit med mixade känslor, och så har det varit förr också. Vi har så kort period av våra liv där vi kan hålla på med detta, göra det vi älskar och vi har inte makten var mästerskapen läggs. Det är en svår sits man är i som idrottare, säger han till Radiosporten.

Riktlinjer för svenskar i Turkiet

Ambassaden i Ankara hålls för närvarande stängd.

Svenskar som har ett brådskande migrations- eller konsulärt ärende uppmanas att besöka generalkonsulatet i Istanbul.

– Vid besök uppmanas till vaksamhet vid in- och utpassering samt att följa anvisningar från polis och säkerhetspersonal som finns på plats. Vi ber dig dock att i första hand ta kontakt med oss via e-post eller via telefon, uppger Sweden Abroad.

Foto: M König resp M Dagli

Text: Redaktionen


25 sep 2026

UPPMANING: Tanka inte bilen full

2026 09 25

De senaste dagarna har larmen avlöst varandra om att bensin- och dieselpriserna är på väg att skjuta i höjden.

Under hösten försvinner två skattesänkningar på drivmedel, vilket leder till fyra kronor dyrare literpris vid pump. Dessutom har störningar av trafiken genom Hormuzsundet bidragit till högre priser under större delen av året, inte minst nu.

Av det skälet kanske många av ekonomiska skäl drar sig från att fylla tanken. Men det finns ytterligare en anledning att låta bli att tanka bilen helt full. Det menar åtminstone mekanikern Juan José Ebenezer, som varnar just för att låta pumpen ticka på.

– Du ska aldrig köra med full tank, säger han till tidningen Melty.

Oväntade rådet: tre fjärdedelar

Skälet till uppmaningen är att en helt fylld bensintank kan påverka bilens totala prestanda kraftigt. I en full tank riskerar flytande bensin att ta sig in i områden avsedda för ångor, vilket kan orsaka skada på komponenter om det sker regelbundet.

Istället har mekanikern följande uppmaning.

– Helst rekommenderar jag att man alltid håller tanken på tre fjärdedelar och minst en fjärdedel. 

Andra läser: Omtalad skattesänkning kan bli kvar

Toyotas rekommendation

Biljätten Toyota har en stående varning om samma sak. Biltillverkaren är dock inte lika petig i sin rekommendation om att hålla tanken på drygt tre fjärdedelar, men flaggar desto mer för att inte fylla på med en extra dos bensin efter att det automatiska stoppet aktiverats.

– De automatiska avstängningsventilerna finns där av en anledning. Bensin behöver utrymme för att expandera inuti tanken, så när du fyller förbi den automatiska avstängningsventilens "klick" kan du fylla på för mycket bensin i tanken, framhåller Toyota och tillägger:

– Detta kan leda till för mycket tryck inuti tanken och därmed en läcka när bensinen expanderar. Fyll tills du hör klicket och stanna sedan.

Läs mer om bränsle- och dieselpriserna här:

UPPGIFTER: Tung smäll för alla som kör dieselbil

Foto: E. Akyurt

Text: Redaktionen


25 sep 26

USA säger ja – jubel i Ukraina

2026 09 25

Ukraina har länge vädjat om att USA:s president Donald Trump ska ge landet tillstånd att tillverka robotar till luftvärnsystemet Patriot.

Ett sådant beslut har beskrivits som avgörande för Ukrainas framtida försvarsförmåga mot luftattacker.

Nu uppger Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att Trump gett klartecken.

– Vid vårt senaste möte underströk president Trump att han nu har fattat ett slutgiltigt beslut. Ukraina kommer att få licenser för att tillverka Patriotrobotar, säger Zelelenskyj enligt AP.

Efter gårdagens glädjebesked

Beskedet kommer kort efter att Ukraina fått grönt ljus för en ny leverans av Patriotrobotar.

Under torsdagen bekräftade Zelenskyj att Ukraina snart kommer att få de eftertraktade robotarna. Han uppgav inte vilket land som kommer att leverera dem.

– Det är ett viktigt beslut, ett mycket viktigt sådant. Vi har uppnått ett mål, sade Zelenskyj enligt ukrainska medier.

Samtal med Trump

De efterlängtade beskeden når Ukraina efter att Zelenskyj och Trump träffats i samband med öppnandet av FN:s generalförsamling i New York.

De två ledarna uppges ha diskuterat Ukrainas akuta behov av fler Patriotrobotar inför vintern.

President Zelenskyj har tidigare framhållit att Ukraina behöver fem procent av de Patriotrobotar som USA har i lager för att ”ta sig igenom vintern”.

Läs mer: 65 procent av hushållen gör likadant – kan bli dyrt 

FAKTA: Luftvärnssystemet Patriot

- Patriot, eller Luftvärnssystem 103 som är den svenska benämningen, innehåller världens mest avancerade luftvärnsrobotar.

- Det består av radarstationer som söker efter och följer fientliga plan och robotar, stridsledningscentraler, fordon och lavetter samt robotar.

- Det är utrustat med en datalänk som gör att flygplan, fartyg och markfordon kan dela på taktiska bilder och kartor med väldigt liten fördröjning.

- Man kan också skicka textmeddelanden, bildinformation och tala över två olika röstkanaler.

Källa: Försvarsmakten

Läs också: PENSIONSBESKED: Flera tusenlappar mer i månaden

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen