Svenska föräldrar vill se kontroversiellt förbud – ”stark oro”
2025 02 11
Tre av fyra svenska föräldrar vill se ett förbud mot sociala medier.
Allt fler svenska föräldrar verkar ha tröttnat på ungas användande av sociala medier.
Enligt en ny SIFO-undersökning av barnrättsorganisationen Plan International vill en klar majoritet (tre av fyra föräldrar) se ett förbud eller åldersgräns införas.
– Föräldrar känner en stark oro över hur sociala medier påverkar deras barn. Om föräldrar upplever att de inte får det stöd de behöver kan lagstiftning uppfattas vara den enda lösningen, säger Mariann Eriksson, generalsekreterare på Plan International.
Kontroversiellt förbud: “Avgörande”
Av de som vill införa en åldersgräns vill över hälften att den ska sättas på 13 år. En fjärdedel vill se en ännu lägre gräns.
Ett förbud skulle dock inte vara helt okontroversiellt. Barn har nämligen, precis som vuxna, rätt till information – och då spelar nätet stor roll, enligt Mariann Eriksson.
– Därför är det avgörande att techbolag, myndigheter och vi som samhälle stöttar föräldrar och ser till att barns rättigheter respekteras även på nätet, fortsätter hon.
Läs mer: Ny lag införs – föräldrar kan straffas med böter
Forssmed (KD): “Kan ske stora förändringar”
Under hösten införde Australien ett sociala medier-förbud för barn under 16 år, och även i Sverige kan det bli aktuellt.
En av dem som har öppnat för ny lagstiftning är socialminister Jakob Forssmed (KD).
Redan i november framhöll Forssmed att vi snart kan få se “stora förändringar”.
– Den situation vi har idag är helt ohållbar. Det är en känslig ålder och det är barnen som betalar techbolagens vinster med sin barndom, sade Forssmed då.
Läs också: Här är favoriten i syskonskaran – bland nästan alla föräldrar
Läs vidare: Bokningar till svensk stad strömmar in – lockar mer än Malaga och New York
Foto: Pexels
Text: Redaktionen