JUST NU: Svenska folket skänker mindre pengar till Ukraina

2022 04 26

Volymerna när det gäller svenskarnas finansiella bidrag till det krigsdrabbade landet har stannat av.

Två månader in i kriget i Ukraina har de svenska bidragen till landet minskat, rapporterar Ekot.

Enligt organisationen Giva Sverige handlar det om en minskning där svenskarna inte skänker lika mycket pengar längre.

Mattats av

Den största förklaringen till att bidragen har mattats av uppges vara att väldigt mycket pengar samlades in under de första veckorna av kriget.

Biståndsorganisationerna satsar även mer på att fler delar av världen ska få ta del av nödvändiga ändamål.

Intensiva första veckor

– Vi ser en avmattning men det beror också på att det var så otroligt intensivt de första sex veckorna, säger Charlotte Rydh, generalsekreterare på Giva Sverige enligt Svenska Dagbladet.

Över 1,4 miljarder insamlat

Att bidragen nu bromsar in innebär inte att det är några små summor som har skänkts till Ukraina.

För en dryg månad sedan hade svenska folket skänkt 1,4 miljarder kronor till krigsdrabbade Ukraina, rapporterar Dagens Nyheter.

“Exceptionellt stöd”

– Vi har sett ett överväldigande gensvar. Människor vill både skänka pengar och engagera sig på olika sätt. Det är ett exceptionellt stort stöd, sade Charlotte Rydh till tidningen då.

Färre flyktingar

Även flyktingströmmen från Ukraina uppges ha stannat av, även om den i allra högsta grad fortfarande pågår. 

Över 32 000 flyktingar har kommit till Sverige varav 12 000 av dessa är barn, rapporterar DN.

5,2 miljoner totalt

Enligt FN:s flyktingorgan UNHCR har ytterligare 45 000 människor lämnat Ukraina bara senaste dygnet. Majoriteten rör sig västerut mot Polen, Rumänien, Slovakien, Moldavien eller Ungern.

Totalt har 5,2 miljoner människor flytt landets gränser sedan de ryska bomberna började falla över landet 24 februari i år.

Foto: C. Dubovan

Text: Redaktionen


1dec2025

JUST NU: 1 400 svenska jobb räddas

2025 12 01

Ett svenskt företag köps upp av ett indiskt jättebolag.

Det handlar svenska IAC Sweden.

Företaget, som har produktionsanläggningar på tre platser i Sverige, tillverkar delar till fordonsindustrin och ansökte om konkurs förra året.

Men nu köps bolaget upp av det indiska jätteföretaget Tata under varumärket Artifex Systems AB.

– I veckan gav även EU-kommissionen grönt ljus för affären. Verksamheten kommer att fortsätta som tidigare med oförändrad personalstyrka där Artifex också övertar befintliga utfästelser till personalen, uppger bolaget i ett uttalande.

Räddar 1 400 jobb

I och med affären räddas omkring 1 400 jobb på fabrikerna i Göteborg, Färgelanda och Skara.

Och förhoppningen är att växa ännu mer.

– Vi har fått förhandstips om att målet är att vi ska växa med tvåsiffriga procent de närmaste tre åren, säger bolagets tillförordnade vd Anders Ericson, till SR.

Om målet uppnås kommer det i förlängningen också leda till ännu fler jobb.

– Definitiv, ingen tvekan. Det finns möjlighet för alla tre fabrikerna, säger Anders Ericson.

LÄS OCKSÅ: Kraftigt ras på bilmarknaden

”Nytt kapitel”

Artifex levererar komponenter till bland annat Volvo Cars, Volvo Trucks och Scania.

Och i och med uppköpet satsar indiska Tata på att stärka sin närvaro på den europeiska marknaden.

– Vi ser fram emot att inleda detta nya kapitel som en del av Tata-familjen, vilket öppnar nya möjligheter till tillväxt och samarbete. Integrationen markerar en ny fas och ger möjligheter att stärka vår förmåga, utöka vår räckvidd och bidra till Tatas vision, säger Anders Ericsson, i ett uttalande.

Fakta Tata

- Tata AutoComp Systems Limited designar, utvecklar, tillverkar och levererar ett brett utbud av fordonskomponenter och system.

- Produkterna riktar sig till leverantörer i industrierna för person- och kommersiella fordon, elfordon, två- och trehjulingar, traktorer, terrängutrustning, närliggande industrisegment samt eftermarknaden.

- Företaget driver 66 tillverkningsanläggningar i Indien, Nordamerika, Latinamerika, Europa och Kina.

Källa: Tata

LÄS OCKSÅ: BEKRÄFTAT: "Sveriges sämsta bank" - har flera miljoner kunder

Foto: C Onojeghuo

Text: Redaktionen


1dec2025

JUST NU: Dagestan under attack

2025 12 01

Drönare har slagit ner i en stad i ryska Dagestan.

Attacken ägde rum under natten till måndag och explosionerna skadade bostadshus i staden Kaspiysk.

– Drönare riktade in sig på Rysslands republik Dagestan på morgonen den 1 december, med explosioner rapporterade i staden Kaspiysk, uppger den ryske ledaren för regionen, Sergey Melikov, rapporterar Kyiv Independent.

Flicka skadad

Enligt rapporter och bilder från staden ska flera höga bostadshus skadats allvarligt av attacken.

– Baserat på bilder från platsen uppger lokala medier att attacken skadade flera höga bostadshus och fordon i närheten av en skyskrapa i staden. På byggnadskomplexets innergård ligger en förskola, uppger tidningen.

– Myndigheter i Dagestan uppger att en tolvårig flicka fick lindriga skador och lades in på sjukhus. Hennes tillstånd är inte livshotande.

Läs också: Nato: ”Vi kanske kommer bli mer aggressiva”

Nära militär anläggning

I närheten av staden Kaspiysk i Dagestan ligger en militärindustriell anläggning som ägs av det ryska företaget Dagdizel.

– Lokala medier spekulerar att drönarattacken kan ha varit tänkt mot Dagdizels anläggning som ligger 3,5 kilometer från staden, framhåller tidningen.

Ukraina har vid upprepade tillfällen attackerat mål djupt inne i Ryssland i ett försök att försvaga den militära kapaciteten och slå mot den ryska krigskassan.

Den ukrainska militärledningen har tagit på sig ansvaret för många av dessa attacker och beskriver dem som en del av en bredare strategi.

”Avgörande vecka”

Den kommande veckan kan bli avgörande för att få till en vapenvila och en långvarig fred i Ukraina.

Det slår EU-toppen Kaja Kallas fast.

– Det här kan bli en avgörande vecka för diplomatin. Vi hörde igår att samtalen i Amerika var svåra men produktiva, säger hon, rapporterar RBC-Ukraine.

Uttalandet syftar på gårdagens möte mellan Ukraina och USA som ägde rum i Florida.

– Efter mötet sa USA:s utrikesminister Marco Rubio att parterna hade gjort framsteg men att förhandlingarna är komplexa, uppger tidningen.

– Samtidigt rapporterar flera medier att Trumps särskilda sändebud Steve Witkoff kommer resa till Moskva för att förhandla med den ryska sidan.

Läs också: BEKRÄFTAT: “Sveriges sämsta bank” – har flera miljoner kunder

Foto: A. Korshunov

Text: Redaktionen