JUST NU: Svenska flygvapnet har agerat mot ryskt stridsflyg

2023 04 17

Flera ryska strids- och spionflyg upptäcktes ovanför Finska viken och Östersjön i fredags.

I ett uttalande uppger det brittiska flygvapnet att de ryska planen identifierades nära Natos luftgräns.

– Våra allierade och partners i regionen kan förbli säkra på att Nato är här för att stanna. Storbritannien fortsätter sitt engagemang för ett kollektivt försvar av Natos luftrum, säger befälhavaren Macoll i ett uttalande.

Ett av de ryska planen som upptäcktes var av modellen IL-20 Coot-A. Planet, som britterna beskriver som ett spionflygplan, var på väg från Ryssland till den ryska exklaven Kaliningrad, vid gränsen till Polen.

Under flygfärden fick IL-20 Coot-A sällskap av två ryska stridsflygplan av modellen SU-27.

Tillsammans uppges planen ha flugit över Estlands nordvästra flyginformationsområde.

Nato svarade – Sverige inblandat

Nato agerade blixtsnabbt.

Det brittiska och tyska flygvapnet eskorterade de ryska planen genom det estniska flyginformationsområdet. 

Sedan tog Sverige över.

Det svenska flygvapnet skickade ut flera Jas 39 Gripen-plan som tog över eskorten av de ryska planen, enligt det brittiska uttalandet.

Flygvapnet har inte kommenterat uppgifterna.

”Orubbligt och beslutsamt”

Storbritanniens flygvapen beskriver händelsen som ett rutinärende.

– Vi ser ofta ryska militära flygplan flyga över Östersjön och därför var detta en rutinmässig avlyssning för oss. Men det visar ändå betydelsen av att fånga upp dessa flygplan och att vårt engagemang för det kollektiva försvaret av Natos luftrum är orubbligt och beslutsamt.

– Vad denna aktion har bevisat är att vi tillsammans med våra tyska allierade kan agera med snabbhet och beslutsamhet för att effektivt säkerställa alliansens säkerhet, säger en brittisk stridspilot som deltog i insatsen.

Fakta Jas 39 Gripen

- Flygplanet räknas till den fjärde generationen av stridsflygplan och är teknologiskt sett oerhört avancerat.

- Det styrs med hjälp av ett elektroniskt styrsystem och kan också sända data, till exempel radarbilder, på telelänk till andra flygplan och markstationer.

- Konstruktionen av Jas 39 Gripen bygger på en digital infrastruktur. Bland annat finns i planet över 40 stycken datorer, vilket gör att systemet är enkelt att uppgradera.

Källa: Försvarsmakten                

Foto: Joel Thungren Försvarsmakten

Text: Redaktionen


19 okt 2026

Här är Sveriges “sämsta” bredbandsbolag – 3 miljoner kunder

2026 10 19

Missnöjet med de svenska bredbandsbolagen ökar bland landets kunder.

Det visar en ny konsumentundersökning av Svenskt Kvalitetsindex, SKI. 

Framför allt ökar missnöjet bland företagskunder, men även bland privatkunder minskar tillfredsställelsen något med internetleverantörerna.

– Operatörerna förbättrar den tekniska leveransen men kundrelationen utvecklas inte i samma takt. När uppkopplingen fungerar blir pris, flexibilitet och agerandet när något går fel mer avgörande för helhetsbetyget, säger Johan Parmler, vd på SKI, i en kommentar.

Bäst och sämst i klassen

SKI möter kundnöjdheten på ett index mellan 0 och 100. Företag som når under 60 bedöms ha stora svårigheter att motivera sina kunder att bli kvar. Precis på den gränsen, längst ned på listan, hittas jättebolaget 3 som med mobilkunder inräknat har drygt tre miljoner kunder.

Det är tredje året i rad som 3 skvalpar i botten av listan. För två år sedan hamnade man också sist men lyckades 2025 klättra en placering och peta ned Tele2 till jumboplatsen.

Bäst i klassen är uppstickaren Ownit. För femte året i rad kammar bolaget hem förstaplatsen.

– Det fina med det här resultatet är att det bygger på kundernas egna upplevelser. Det är deras betyg på det vi levererar varje dag. Vår ambition är att fortsätta utvecklas och göra det ännu enklare att vara kund hos Ownit, säger Erik Linde, Chief Marketing Officer, Fixed Division, i ett uttalande.

Handlar om servicen

När det gäller hastighet och stabilitet levererar bredbandsbolagen. Det kunderna snarare anmärker på är servicen. Proaktivitet och hur värdesatt man är som kund är faktorer som höjer eller sänker företagen. Har kunden behövt kontakta leverantören tenderar nöjdheten att sjunka, medan kunder som aldrig behövt höra av sig är nöjdare.

Dessutom får informationen kring prishöjningar låga betyg.

–  Återkommande höjningar, kampanjer för nya kunder och behovet av att själv förhandla om bättre villkor skapar irritation. Samtidigt försvagas lojaliteten inom både privat- och företagsbredband. Andelen kunder som uttryckligen planerar att byta leverantör ökar däremot inte, skriver SKI.

Andra läser: Stopp för diesel – bilhandlare tvingas stänga igen

Här är hela listan

Här är hela listan på SKI:s uppmätta kundnöjdhet bland privatkunders bredbandsbolag. Över 75 innebär stark relation mellan företag och kund. Under 60 innebär att företaget inte kan räkna med att kunderna stannar kvar.

  1. Ownit (70,9)
  2. Övriga (67,6)
  3. Telia (65,9)
  4. Branschen (64,5)
  5. Bahnhof (63,7)
  6. Telenor (63,2)
  7. Tele2 (62,7
  8. Bredband2 (61,3)
  9. 3 (60,4)

Så här såg listan ut 2025:

  1. Ownit (74,3)
  2. Bredband2 (70,2)
  3. Bahnhof (69,7)
  4. Övriga (67,0)
  5. Telia (65,1)
  6. Branschen (65,0)
  7. Telenor (64,4)
  8. 3 (62,5)
  9. Tele2 (60,2)

Läs mer: Lågprisjätte storsatsar i Sverige – ny plan för 92 varuhus

Foto: ACWells

Text: Redaktionen


19 okt 26

SD släpps in i regeringssamtalen

2026 10 19

Talmannen Andreas Norlén ger sonderingsuppdraget till Centerpartiets partiledare Elisabeth Thand Ringqvist.

Thand Ringvist kommer att föra samtal med alla partier, inklusive Sverigedemokraterna som Centern vägrar att samarbeta med.  

Det innebär att SD släpps in i regeringssamtalen för första gången.

– Centerpartiet vill se en handlingskraftig regering som skapar fler jobb, minskar utsläppen och stärker välfärden. Nu kommer jag att bjuda in alla partiledare till samtal, skriver Thand Ringqvist på X.

Centerledaren betonar att hon inte har några ambitioner att själv bli statsministerkandidat.

– Jag är ödmjuk inför att ha fått talmannens uppdrag att sondera möjligheterna till en regering i mitten. Min ambition är att bidra till en lösning på regeringsfrågan, inte att själv bli statsminister.

Efter Åkessons inbjudan

Beskedet om Sverigedemokraterna kommer efter att Jimmie Åkesson (SD) bjudit in Elisabeth Thand Ringqvist till samtal.

– Elisabeth, vi behöver inte vara överens om Sveriges politiska vägval för att kunna tala med varandra om Sveriges parlamentariska situation. Tvärtom är det kanske just när motsättningarna är som störst som behovet av att mötas är som mest påtagligt, skriver Åkesson i ett öppet brev till C-ledaren.

Samtidigt betonar han att SD:s hållning i regeringsfrågan ligger fast: partiet kommer antingen att ingå i en regering eller gå i opposition.

– Denna hållning utgör emellertid inget hinder för samtal. Det har den aldrig gjort. Att kunna samtala är inte detsamma som att vara överens och att vara politiska motståndare måste inte innebära att man vägrar mötas och samtala, framhåller Åkesson.

Andra läser: Tio F-16-plan till Ukraina – ska skicka hela flottan

Deadline nästa vecka

Andreas Norlén beskriver valet av Elisabeth Thand Ringqvist som ”lite speciellt”.

– Det här sonderingsuppdraget blir lite speciellt jämfört med Magdalena Andersson och Ulf Kristersson som är de tydliga statsministerkandidaterna, säger han enligt Expressen.

Talmannen har inte fattat beslut om när nästa statsministeromröstning ska genomföras. Thand Ringqvist ska rapportera sitt sonderingsuppdrag senast måndagen den 26 oktober. 

Läs också: Barack Obama rasande – ”så vidrigt”

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen