Svensk tv-stjärna stoppas – släpps inte in i USA

2025 02 17

En svensk tv-stjärna har stoppats från att resa till USA.

USA har stenhårda regler för människor som vill resa in i landet.

Man måste ansöka om ett inresetillstånd genom att fylla i ett formulär, sedan är det bara att hoppas på att man blir godkänd.

Och det är det långt ifrån alla som blir – vilket den svenska tv-stjärnan Frida Nordstrand har fått erfara, rapporterar Expressen.

Får inte resa in

Frida Nordstrand är en av Sveriges mest profilerade tv-personligheter.

Men när hon skulle åka till USA för Viaplays räkning blev hon stoppad, rapporterar tidningen.

Nordstrand kunde utan problem åka till Kanada för att bevaka hockeyturneringen Four Nations, men när hon skulle åka vidare till USA tog det stopp.

Anledningen uppges vara att hon har gjort en reportageresa till Iran 2018.

– Kanada hade inga problem med det, men för USA var det en helt annan grej. Tanken var att jag skulle bevaka hela Four Nations, men nu blev det inte så, säger Frida Nordstrand till tidningen.

Hårda regler

För att få resa in i USA måste man ansöka om ett så kallat EFTA. Det är en elektronisk ansökan om tillåtelse att resa in i USA. Man kan ansöka om det senast 72 timmar före avresa, men man rekommenderas att göra det så snart man har bokat sin resa, enligt sajten USATours.

ESTA uppges i vanliga fall vara enkelt att få, men det finns undantag. Och i Frida Nordstrands fall handlar det alltså om att hon tidigare har varit i Iran, ett land som USA har en mycket spänd relation till.

Frida Nordstrand uppgav i sin ansökan att hon varit i Iran.

– Jag skrev så klart om anledningen till min resa, men det är säkert AI som gallrar bort svaren i början, säger hon till tidningen.

Händelserik turnering

Nordstrand skulle alltså bevaka Four Nations, hockeyturneringen som just nu pågår för fullt.

Sverige har förlorat de två första gruppspelsmatcherna på övertid, senast förlorade Tre Kronor mot Finland.

I den tredje matchen spelar Sverige mot USA, som kommer stärkta av segern i ett kaotiskt ”hatmöte” med Kanada i helgen, rapporterar SVT.

Foto: E. Mclean

Text: Redaktionen


19 oktober 2025

JUST NU: Tyska folket uppmanas att förbereda sig för krig

2025 10 19

Tyskland uppmanar befolkningen att förbereda sig.

Den tyska myndigheten för civilskydd och katastrofhjälp varnar nu för att krig inte längre verkar lika osannolikt som det gjorde för några år sedan.

– För första gången på 35 år varnar den federala myndigheten för civilskydd och katastrofhjälp för krig. Myndigheten publicerar nu en ny guide för att ge råd i händelse av kris, uppger Euronews.

Uppmanar till förberedelse

Uppmaningen kommer mot bakgrund av Rysslands nästan fyra år långa krig mot Ukraina, och det hot som den ryska krigsmakten fortsätter att utgöra mot europeisk säkerhet.

– Det lönar sig alltid att vara väl förberedd i förväg, förklarar myndighetens chef Ralph Tiesler, rapporterar Euronews.

– Rekommendationen är att man har en beredskap så att man kan upprätthålla livsmedelsförsörjningen i tre till tio dagar.

LÄS OCKSÅ: Kraftig explosion i Ryssland - flera döda och skadade

”Att förbereda sig för kriser och katastrofer”

Den nya guiden, som heter "Att förbereda sig för kriser och katastrofer", innehåller bland annat information om hur man känner igen desinformation och var man hittar skydd vid explosioner eller andra attacker i stadsområden.

Den tar också upp hur man kan hantera rädslor och oro i extrema situationer.

– Sedan den första guiden publicerades i Tyskland 1990 har militära scenarier inte nämnts i dessa broschyrer. Fokus låg till största delen på naturkatastrofer och tekniska fel, uppger nyhetskanalen.

Nämns för fösta gången

Nu nämns för första gången även cyberattacker mot kritisk infrastruktur, desinformationsstrategier, sabotage och krig.

– Vi upplever en global situation som oroar många, säger Ralph Tiesler.

– Med vår nya guide vill vi erbjuda stöd och vägledning där människor är oroliga eller behöver information.

Den nya guiden som uppmanar det tyska folket att förbereda sig för ett eventuellt krig kommer efter att Tyskland också utreder införande av värnplikt och utökad användning av drönare.

Den tyska underrättelsetjänsten går också ut och varnar för att risken för krig inte längre är så långsökt.

– Vi är redan i skottlinjen, man får inte slappna av, säger underrättelsechefen Martin Jäger, rapporterar Euronews.

LÄS OCKSÅ: "Det här är riktigt dåliga nyheter för Zelenskyj"

Foto: C. Lue

Text: Redaktionen


19okt2025

Nya regler på gång för sambos

2025 10 19

Nya regler kring arv och testamente presenteras.

I början av 2024 beslutade regeringen att de svenska reglerna kring arv och testamente i ärvdabalken skulle utredas.

– Syftet är att åstadkomma en anpassning till den digitala och ekonomiska samhällsutvecklingen och till hur människor bildar familj i dag, samt att åstadkomma en modern, tydlig och trygg arvs- och testamentsrätt, uppger regeringen.

Ärvdabalken är från 1959 och reglerna har inte ändrats i någon större omfattning på över 30 år.

Nu presenteras en rad nya förslag.

Gällande regler

Nuvarande arvsregler skiljer sig åt beroende på om man som sambos har gift sig eller inte.

– Ett samboförhållande innebär, till skillnad från vad som gäller för äktenskap, att särskilda rättsregler blir tillämpliga på samlevnaden utan någon uttrycklig önskan eller viljeförklaring om detta från sambornas sida, uppger utredningens författare.

– I samboförhållanden uppkommer, till skillnad från i äktenskap, ingen rätt för den efterlevande att ärva den avlidna.

Finns sätt att skydda ändå

Utredningen lyfter att det finns sätt att skapa trygghet för en efterlevande i ett samboförhållande redan idag.

Att testamentera sin egendom är ett sätt.

– Ett annat sätt att tillgodose en efterlevande sambos ekonomiska skydd än genom testamente, är att använda eller teckna försäkring eller individuellt sparkonto med sambon som förmånstagare, framhåller utredningen.

LÄS OCKSÅ: Glädjebesked för hushållen: Kraftig nedgång på väg

Utredningens bedömning

Utredningens bedömning, som nu också föreslås träda i kraft den 1 januari 2027, är att skyddet för en efterlevande sambo bör stärkas.

– Skyddet bör särskilt stärkas i förhållande till gemensamma barn. Beträffande särkullbarn bör en efterlevande sambo ha samma skydd som en efterlevande make, föreslår utredningen.

Övriga förslag i utredningen

- Ett frivilligt testamentsregister i offentlig regi, som ska förvaltas av Skatteverket.

- Möjlighet att skriva testamenten digitalt via en säker statlig tjänst.

- Fler sätt att skriva nödtestamenten, till exempel via sms eller ljudinspelning.

- Begränsningar i arvsrätten för bröstarvingar som dömts för allvarliga brott mot arvlåtaren.

Källa: Regeringen

LÄS OCKSÅ: Prissmäll väntas för svenska hushåll - på grund av Norge

Foto: Format arw

Text: Redaktionen