14 april 26

Svensk storstjärna kan portas från USA

2026 01 13

Ett av Sveriges största namn inom musikbranschen kan komma att behöva ställa in sin kommande USA-turné.

Zara Larsson, en av Sveriges mest framgångsrika artister på 2000-talet, stod i helgen för ett uppmärksammat uttalande om den amerikanska migrationsmyndigheten Ice.

– Jag älskar migranter, jag älskar kriminella, jag älskar transpersoner, jag älskar aborter, jag älskar queer-personer, skrev Zara Larsson på Instagram och tillade sedan:

– Jag hatar Ice.

Experten: kan portas av säkerhetsskäl

Nu kan stjärnans kommande turné i USA vara i fara, enligt författaren och USA-experten Andreas Utterström. Han menar att hennes visum skulle kunna dras in med motiveringen att det handlar om säkerhetsskäl.

– Med lite kreativitet kan man få det till att Zara Larssons kritik mot Ice är en säkerhetsrisk. Att hon mer eller mindre hetsar folk att göra dumma saker mot Ice, säger han till TV4.

Ett sådant scenario går inte att utesluta, säger Fredrik Bergman som är expert på amerikansk rätt. Det är visserligen osannolikt att hon nekas inresa på lagliga grunder, men man “ska aldrig säga aldrig med denna Trumpadministration”, enligt experten.

– Om han (Donald Trump, red. anm.) nu försöker porta henne från USA och det visar sig vara framgångsrikt, då är hon bara den första av kända personer som kommer att råka ut för samma sak. Trump är i grund och botten en säljare och när han märker att någonting funkar så fortsätter han att gå åt det hållet, säger Fredrik Bergman till TV4.

LÄS OCKSÅ: Kinas ekonomi toksågas – jämförs med Mao Zedong

Kvinna sköts ihjäl

Zara Larssons inlägg skrevs kort efter att stora protester brutit ut i USA till följd av att en av myndighetens agenter skjutit ihjäl den 37-åriga trebarnsmamman Renee Nicole Good. 

– Trumpadministrationen sade att agenten som avlossade skotten agerade i självförsvar. Lokala tjänstemän har insisterat på att kvinnan inte utgjorde någon fara, skriver BBC.

När Zara Larsson skriver att hon “älskar brottslingar" syftar hon på att hennes pojkvän inte kan följa med till USA eftersom han tidigare är dömd för innehav av marijuana.

LÄS MER: Upprop mot Trump – ”Detta hör inte hemma i USA”

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Stor vändpunkt för Rysslands armé

2026 04 15

För första gången under kriget minskar den ryska arméns rekrytering av soldater kraftigt.

Under årets tre första månader har Ryssland lyckats rekrytera mellan 800 och 1 000 soldater dagligen. En minskning med hela 20 procent jämfört med samma period förra året, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

– Den ryska rekryteringen fortsätter att minska i takt med att antalet förluster på slagfältet ökar, skriver ISW i sin senaste lägesrapport.

Trots rekordhöga bonusar

Den kraftiga nedgången markerar en vändpunkt i kriget. Trots att Kreml har ökat värvningsbonusarna till nya soldater minskar rekryteringarna.

– Värvningsbonusarna uppnådde rekordhöga 1,47 miljoner rubel i mars 2026, rapporterar ISW med hänvisning till den tyske ekonomen Janis Kluge.

Kluge har också analyserat Kremls utbetalningar till familjer som förlorat anhöriga i kriget.

Enligt analysen, som bygger på uppgifter från ryska finansdepartementet, betalade myndigheterna ut ersättning till 25 000 familjer under första kvartalet 2026.

Under samma period 2025 fick 20 000 familjer motsvarande ersättning.

LÄS MER: USA-attack långt från Iran – flera döda 

Mycket viktigt för Ukrainas chanser  

Att Ryssland inte hinner täcka upp för sina förluster på slagfältet är avgörande för Ukrainas framgångar i kriget.  

Robert Brovdi, befälhavare för Ukrainas obemannade styrkor (USF), bedömer att den ukrainska militären kan pressa tillbaka ockupanterna om utvecklingen fortsätter.

Han har vid flera tillfällen sagt att Ukraina kan besegra Ryssland om landets drönarstyrkor lyckas döda eller såra ryska soldater i snabbare takt än Kreml förmår rekrytera nya.

Den ukrainske försvarsministern Mykhailo Fedorov har framhållit att Ukrainas målsättning är att eliminera 50 000 ryska soldater i månaden.

I nuläget beräknas Ryssland förlora mellan 30 000–35 000 soldater varje månad. I mars uppgick de ryska dödsfallen till 35 000, enligt den ukrainska militärledningen.

LÄS OCKSÅ: ”Aldrig hänt förut” – nu är Ukraina redo på riktigt

Foto: Sociala medier 

Text: Redaktionen


14 april 26

UPPGIFTER: Väljer USA – Sverige förlorar jätteaffär

2026 04 15

Sverige går miste om en stor vapenaffär.

I flera år har Sverige och Saab försökt övertala Peru att köpa 24 Jas Gripen-plan. Bland annat har Sverige flyttat sin ambassad från Bolivia till Perus huvudstad Lima och flera representanter från Wallenbergssfären har besökt landet, rapporterar EFN.

Nu väljer Peru bort de svenska stridsflygplanen. Det sydamerikanska landet kommer i stället att köpa F-16-plan från USA, rapporterar försvarssajten defensa.com.

Beskedet innebär att Saab och Sverige går miste om jätteaffären, som tidigare värderats till 33 miljarder kronor.

”Gripen det bästa”

Saabs presschef Mattias Rådström kommenterar uppgifterna i en skriftlig kommentar till EFN.

Rådström uppger att Saab tagit del av medieuppgifterna, men inte mer än så.

– Det finns ingen officiell information som vi tagit del av om att Peru skulle ha fattat beslut om att välja en annan leverantör av stridsflyg. Vi följer naturligtvis processen vidare och vi är övertygade om att Gripen skulle vara det bästa och mest kostnadseffektiva stridsflygplanet för Peru.  

Tvärvändning

Beskedet är en kalldusch för Saab och Sverige.

I somras rapporterades det att Peru bestämt sig för att köpa Gripenplanen.

LÄS MER: Svenskt miljardbolag i konkurs

Första leveransen

Enligt uppgifter till defensa.com väntas den första leveransen av F-16-planen ske i mitten av 2029.

De amerikanska stridsflygplanen ska ersätta det peruanska flygvapnets ålderstigna Mirage-plan.

Mirage-planen köptes in från Frankrike 1982. De har tjänstgjort i över 40 år i det peruanska flygvapnet.

LÄS OCKSÅ: ”Aldrig hänt förut” – nu är Ukraina redo på riktigt 

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen