Svensk succébok blir serie på SVT – hyllas stort

2024 10 07

En av landets mest hyllade skräckromaner blir tv-serie.

Det står klart efter att SVT och amerikanska CBS bekräftat ett nytt samarbete.

Boken det gäller är succéförfattaren Mats Strandbergs roman “Färjan” som handlar om en skräckinjagande kryssning för tusen passagerare mellan Sverige och Finland.

– Att skriva det här manuset är bland det roligaste jag gjort. Men det har också inneburit nästan lika mycket blod, svett och tårar som för våra karaktärer, säger Mats Strandberg enligt Göteborgs-Posten.

Kallar in stjärnskådiar

SVT håller inte igen i satsningen på serien.

En stark uppsättning med prisbelönta skådespelare har kallats in för jobbet.

Det mest kända namnet är sannolikt 70-åriga Marika Lagercrantz, känd från bland annat “Män som hatar kvinnor”, “Blueprint” och “Drömmen om Rita”, för vilken den sista hon nominerades till en Guldbagge 1994 i kategorin Bästa skådespelerska.

Även Thomas Hanzon med stora meriter från Dramaten samt “Beck” och “Wallander” kommer att medverka i “Färjan”.

Skarsgård deltar

I rollerna hittas också Björn Bengtsson, Jessica Grabowsky, Tuppence Middleton och Kolbjörn Skarsgård.

Premiären väntas bli hösten 2025 på SVT. Sex avsnitt är planerade.

– Vi har ett otroligt team som drivit projektet med oändlig passion. Jag är så stolt över resultatet. Dessutom är jag glad över att SVT valde att satsa på den här typen av serie, inte bara för min egen skull, utan också för svensk skräck, säger Mats Strandberg enligt Expressen.

"Något ondskefullt"

“Färjan” beskrivs som en kuslig berättelse där Mats Strandberg blandar det socialrealistiska med det övernaturliga “på en plats som många svenskar har en relation till”.

– I kväll ska 1 200 förväntansfulla passagerare åka på en kryssning mellan Sverige och Finland. Men det finns något ondskefullt ombord på den här resan. Mitt i natten är färjan plötsligt avskärmad från omvärlden. Det finns ingenstans att fly. Det finns inget sätt att kontakta land. Och du vet inte vem du kan lita på, framhåller förlaget Nordstedt om boken.

Nominerad till "årets bok"

Mats Strandberg slog igenom 2011 med världssuccén Cirkeln, som han skrev tillsammans med Sara Bergmark Elfgren. 

Boken filmatiserades och nominerades till Augustpriset.

“Färjan” (2015) blev nominerad till årets bok av European Science Fiction Society.

Foto: Clement M

Text: Redaktionen


JUST NU: Plötslig vändning om Solsidan

2025 10 01

Nu kommer ett oväntat besked om ”Solsidan”.

Idag var det premiär för den nionde säsongen av TV4-succén Solsidan på TV4 Play, och även en tionde har spelats.

Felix Herngren har tidigare meddelat att serien läggs ned efter den tionde säsongen.

Men nu kommer en oväntad tvärvändning.

Öppnar för fortsättning

Tidigare i år har det meddelats att Solsidan kommer att läggas ned efter tio säsonger och exakt hundra avsnitt.

Men nu verkar seriens skapare Felix Herngren, som också spelar Alex i serien, plötsligt öppna för en fortsättning, rapporterar TV4.

– Det är ju härligt med 100 avsnitt. Men 150 avsnitt är också härligt, säger Felix Herngren till kanalen.

Han öppnar alltså för att det kan bli fler säsonger av Solsidan efter att säsong 9 och 10 har visats.

Skådespelarkollegan Johan Rheborg, som spelar Fredde i serien, verkar vara inne på samma linje. Han säger att det lika gärna kan bli 15 säsonger snarare än 10, enligt kanalen.

LÄS OCKSÅ: Lågprisjätte vill öppna 100 nya butiker

”Får se om publiken tycker om det”

Även Henrik Dorsin, som spelar Ove, har i viss mån öppnat för någon slags fortsättning, och flera av skådespelarna har vittnat om hur roligt de har haft under inspelningen.

Enligt Felix Herngren vill man dock först se om publiken tycker om säsong 9 och 10.

– Vi får börja med att känna på hur de känns, om publiken tycker om det. Det är det som är centralt, att folk vill fortsätta se det, säger han till kanalen.

Första avsnittet av den nionde säsongen hade premiär på TV4 Play Plus idag, och har premiär i TV4 den 15 oktober.

Det händer i nya säsongen

Redan inför säsong 9 har TV4 avslöjat en del om vad tittarna kommer att få se – Anna flyttar in hos Alex igen, samtidigt som Fredde och Mickan planerar att förnya sina bröllopslöften.

– Det känns väldigt roligt att få ge både trogna fans och nya tittare ännu en säsong av Solsidan. Som alltid speglar serien samtiden genom att skruva till situationer många känner igen sig i. Jag vågar lova en säsong fylld av värme och träffsäker humor för hela familjen, säger Jon Mankell, exekutiv producent på TV4, i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Chockade kunder på stormarknad - "En skräckupplevelse"

Foto: Frankie Fouganthin, Wikimedia  resp Linnea Rheborg, Wikimedia 

Text: Redaktionen


Messiah Hallberg har tvingats flytta – berättar otäck historia

2025 10 01

Komikern Messiah Hallberg delar med sig av en obehaglig historia i SVT:s Politikbyrån.

Hallberg, som är programledare för satirprogrammet Svenska Nyheter, berättar att han och familjen tvingats flytta på grund av hot.

– Min familj fick flytta för vi hade folk efter oss, säger han i programmet.

Hallberg framhåller att hoten utfärdats på grund av saker han skämtat om i sin yrkesroll. 

– Man kan inte förutse vad som kommer att väcka de här reaktionerna.  Ibland säger man någonting som man själv tycker är harmlöst och så blir vissa eller någon helt tokig.

”Retas, busas och häcka makten”

Svenska Nyheter sänds klockan 22 på fredagar i SVT1 och SVT Play.

I programmet driver Messiah Hallberg och redaktionen med Sveriges makthavare.

– Med satir kan man tillåta sig att retas, busa och även häckla makten. Tittarna ska kunna förstå en nyhet eller samhällsfråga - och samtidigt skratta, skriver SVT om programmet.

Tv-kanalen framhåller att programmet också syftar till att hjälpa tittarna att hänga med i aktuella politiska händelser. 

– Med satir kan man tillåta sig att retas, busa och häckla makten. Tittarna kan snabbt förstå en nyhet eller samhällsfråga - och samtidigt skratta.

LÄS MER: Biltema sänker priser

Planerade att mörda SVT-profil

Det har tidigare rapporterats om att kriminella i Sverige har lagt ut ett mordkontrakt på en SVT-profil. Polisen gjorde upptäckten i samband med ett tillslag mot gängkriminella 2024, har Expressen rapporterat.

Enligt tidningens uppgifter tog polisen hotet på stort allvar och flyttade medarbetaren. SVT-profilen fick lämna sitt hem under en period.

Enligt Expressens källor hade mordplanerna att göra med personens roll i offentligheten.

I den krypterade chatten ska en användare ha publicerat en bild på SVT-profilen och frågat om någon ville ”jappa” hen. Jappa är ett slanguttryck för att skjuta/mörda någon.

LÄS OCKSÅ: Lågprisjätte vill öppna 100 nya butiker

Foto: Skärmdump

Text: Redaktionen