JUST NU: Svensk straffas för fruktansvärt terrordåd

2022 06 29

Totalt döms 19 män för att ha legat bakom det avskyvärda terrordådet i Paris 2015.

20 män stod åtalade för den blodiga terrorattacken i Paris, november 2015, som chockade hela världen. 

Alla utom en har ikväll dömts för inblandning i attacken, rapporterar France 24.

Hårdaste straffet i Frankrike

Bland de 19 män som funnits skyldiga finns 32-årige Salah Abdeslam, som är den enda överlevaren bland de terrorister som utförde själva dådet.

Han döms till hårdast möjliga straff i Frankrike – livstids fängelse utan möjlighet till villkorlig frigivning, skriver  kanalen.

Svensk döms för inblandning

Även en svensk person döms för inblandning i den fruktansvärda attacken.

Det handlar om 29-årige Osama Krayem som döms till 30 års fängelse. Enligt medier i Frankrike beskrivs han som en jihadist som låtit håret och skägget växa ut under rättegångsprocessen. Han identifierades i en IS-video där en jordansk pilot brändes levande i en bur.

Hittade fingeravtryck

Svensken är född i Malmö och enligt franska tidningen Marianne påfanns 29-åringens fingeravtryck i en lägenhet i Bryssel, där bomberna till terrordådet i Paris tillverkades.

Han är även misstänkt för att ha varit med och planerat en attack vid Amsterdams flygplats tillsammans med en tunisisk medborgare, skriver France 24.

Största rättegången i historien

Rättegången inleddes i september och är den största i Frankrikes historia. Hela 1 765 personer är målsägande, bestående av både offer och anhöriga.

Hundratals personer skadades och 130 människor dog när terrorgruppen slog till med pistol- och bombattentat mot barer, restauranger, landets nationalarena och musikarenan Bataclan den 13 november 2015.

“Jag är inte en mördare”

32-åringen som döms till livstid hävdade att han “inte är en mördare” och att det skulle vara “orättvist” att döma honom för det, skriver BBC.

Under rättegången påstod han också att han i samband med attacken beslöt sig för att inte detonera bomberna som han hade satt fast på en väst, vilken han istället slängde i en förort i Paris.

Rätten avfärdade ursäkten

Rätten konstaterade dock att självmordsvästen var defekt och tog därför inte hänsyn till att Salah Abdeslam skulle ha ångrat sig i sista minuten, och dömde honom som sagt till Frankrikes hårdaste straff.

Det är blott femte gången det utdelas sedan 1994, uppger BBC.

Foto: A. Kagan

Text: Redaktionen


28 augusti 2026

Tu-95-bombplan attackerat

2026 08 28

Ett ryskt bombplan av typen Tu-95 har skadats.

Ukraina har slagit till mot en rad måltavlor i Ryssland.

Bland annat har oljeraffinaderiet Jaroslavl träffats av Kyjivs drönare.

Samtidigt har ett ryskt bombplan av typen Tu-95 skadats, rapporterar Kyiv Independent.

Bombplan attackerat

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj bekräftar attacken mot bombplanet.

Han förklarar att attacken riktades mot den stora flygbasen i Engels i Saratov oblast, nära gränsen till Kazakstan.

– I Rysslands Engels träffade krigare från den ukrainska säkerhetstjänsten SBU:s Alfagrupp ett Tu-95MS-missilbärande flygplan. Det är dessa flygplan som utför anfall mot Ukraina, framhåller Zelenskyj.

Bekräftar skadorna

Analytiker har tittat på bilder och filmklipp som visar skadorna på bombplanet.

Telegramkanalen Stratehichna Aviatsiia, som följer rysk luftfart och övervakar drönar- och robotrobotavfyringar, bekräftar träffen.

– Anfallet träffade ett Tu-95MS-flygplan, närmare bestämt flygplanets vinge. Flygplanet kan inte repareras, menas det enligt Ukrainska Pravda.

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Det är Tu-95MS

Tu-95MS är ett strategiskt robotbärande bombplan från sovjettiden som för närvarande används av Ryssland. 

Enligt Ukrainas militära underrättelsetjänst använder ryska styrkor denna typ av flygplan för att beskjuta Ukraina med kryssningsrobotarna Kh-101, Kh-555 och Kh-55. 

Raffinaderi träffat

Bilder och filmklipp som sprids på sociala medier visar samtidigt åtminstone två bränder vid oljeraffinaderiet Jaroslavl.

Även det bekräftar den ukrainske presidenten.

– Under det senaste dygnet slog krigare ur våra ukrainska försvarsstyrkor till mot ett oljeraffinaderi i Jaroslavlregionen. Avståndet är 1 000 kilometer från frontlinjen, menar han.

Ukraina har också slagit till mot måltavlor i Svarta havet enligt presidenten.

Läs mer: Krisläge för Trump – sätter sig på planet direkt

Foto: By Sergey Kustov - commons.wikimedia, CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen


28 augusti 2026

Projektet misslyckades – nu vänder sig Natojätten till Sverige

2026 08 28

Frankrike flörtar med Sverige om ett nytt stridsflygplanssamarbete.

Frankrike, Tyskland och Spanien arbetade under en längre tid med nästa generations stridsflygprojekt.

Men projektet kollapsade på grund av meningsskiljaktigheter mellan franska Dassault Aviation och tyska Airbus Defence and Space.

Nu flörtar Frankrike med Sverige gällande ett nytt stridsflygplanssamarbete, rapporterar Politico.

Flörtar med Sverige

Sverige har med Gripen-planen upprättat ett gott rykte i Europa när det kommer till tillverkning av stridsflygplan.

En fransk tjänsteman säger nu att Paris är öppet för att samarbeta med Sverige för nästa generations stridsflygplan.

– Vi letar båda två efter flygplan som är ganska lika, ganska små, säger tjänstemannen.

“Såklart”

Tjänstemannen svarar på frågan om det finns några möjligheter för samarbete framöver.

– Självklart finns det många: vi har tillverkningskapacitet för flygmotorer som Sverige inte har — det är något vi skulle kunna samarbeta kring.

Även Tyskland ska tidigare ha varit i kontakt med Sverige om ämnet.

Läs mer: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Macron på besök

Uppgifterna om ett potentiellt samarbete kommer inför att Frankrikes president Emmanuel Macron besöker Sverige på måndag.

Det rör sig då om ett bilateralt möte med fokus på Sveriges och Frankrikes fördjupade försvarspolitiska samarbete, enligt regeringen.

Signerar ramavtal

Statsminister Ulf Kristersson (M) och president Macron deltar på måndagen i en signeringsceremoni för Sveriges anskaffning av fyra fregatter.

Under ceremonin signerar även försvarsminister Pål Jonson (M) och Frankrikes försvarsminister Catherine Vautrin ett ramavtal för att “stärka det svensk-franska samarbetet inom operativa frågor, försvarsförmåga och industriell utveckling”. 

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Foto: Nato

Text: Redaktionen