Svensk skådespelare hyllar Putin

2024 05 15

Regissören och skådespelaren Richard Turpin, 58, hyllar Vladimir Putin och hans krig i Ukraina.

Under ett tal vid den Svensk-ryska vänskapsföreningens årsmöte tar Turpin ställning för det ryska anfallskriget i Ukraina. 

Talet har publicerats i sin helhet på Svensk-ryska vänskapsföreningens hemsida. 

– Hur mycket vi än älskar freden, kriget i Ukraina och den ryska segern är av världshistorisk betydelse. Det visste nog inte Putin för två år sedan. Nu vet alla det. Med kriget i Ukraina randas en helt ny värld, säger skådespelaren enligt sajten och tillägger:

– Leve Ryssland.

I talet säger Turpin att det ”med väst inte går att leva i fred” och att ”hela världen vet att Ryssland inte går att knäcka”.

Skådespelaren hävdar även att Ryssland och Putin eftersträvar fred.

– Ryssland missunnar ingen fred. Ryssland behöver fred. Visste Putin att starka krafter missunnar Ryssland fred? Missunnar hela världen fred? Det han inte visste, har han lärt sig, framhåller han enligt den Svensk-ryska vänskapsföreningen.

Går till angrepp mot tidning och hyllar Putin 

I en kommentar till Expressen uttalar sig Turpin om sitt ryssvänliga tal. Han väljer att gå till angrepp mot tidningen.

– Expressen är en häpnadsväckande krigsaktivistisk tidning, säger skådespelaren och beskriver Vladimir Putin som en ”fredens förkämpe, som bara vill försvara och befria invånarna i Luhansk, Donetsk och Krim från Ukraina”.

Prisad i Sverige

Richard Turpin är skådespelare och regissör, utbildad på skådespelarlinjen på Teaterhögskolan i Malmö.

Han har bland annat arbetat på Göteborgs stadsteater, Kulturhuset stadsteatern, Strindbergs intima teater, Östgötateatern och Dramaten, och var med och grundade Teater Tribunalen i Stockholm.

Turpin är just nu aktuell som skådespelare i föreställningen ”Tysk höst” som anordnas av Uppsala teater.

Skådespelaren och regissören har även mottagit pris i Sverige. År 2003 tilldelades han Svenska Dagbladets Thaliapris för föreställningarna  Hot mot hennes liv på Teater Tribunalen och för Fritänkaren på Strindbergs Intima Teater.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


20 juli 2026

Folk kan stoppas när de ska tanka bilen

2026 07 20

Väktare kan sättas in för att stoppa folk från att tanka bilen.

Ett annat alternativ skulle kunna vara en slags modern variant av ransoneringskort. 

Det är möjliga scenarier vid en eventuell bränsleransonering i Sverige, vilket staten nu utreder. 

– Vår omvärld ser ut som den gör. I Mellanöstern och i Ukraina används energi som ett vapen. Så det är bra och lägligt att även Sverige tittar på hur vår drivmedelsberedskap fungerar, säger Karl Björklund som är enhetschef på Energimyndigheten, till SR.

Ska moderniseras

Det är just Energimyndigheten som fått uppdraget att utreda Sveriges försörjningstrygghet när det gäller bensin och diesel.

Skälet, förutom det som pågår i omvärlden, är att den nuvarande ransoneringsplanen är föråldrad. Den bygger på en lag från 1978 och går inte längre att tillämpa i ett modernt digitaliserat samhälle med obemannade bensinstationer.

– Ransoneringskorten till exempel, det är svårt att kopiera till dagens samhälle, säger Karl Björklund.

Har inte uteslutit

Sverige har idag ett beredskapslager av olja som ska räcka i minst 90 dagar, uppger SR.

Vid flera tillfällen under våren har det varnats för att ransonering kan bli aktuellt. Exempelvis har finansminister Elisabeth Svantesson (M) inte uteslutit sådana scenarier.

– Blir det här mer utdraget då kommer vi att få problem med högre priser och kanske till och med tillgång, sade hon till Aftonbladet i slutet av mars och syftade på USA:s krig mot Iran.

Priset stiger

Christian Kopfler, råvaruanalytiker på investmentbanken Arctic Securities, var också en av dem som under våren flaggade för risken för ransonering. Om det blir brist på diesel kommer samhällskritiska funktioner som transport, jordbruk och industri att prioriteras före hushållen, menade han.

Energimyndigheten bedömer dock att det i nuläget är osannolikt att staten skulle behöva ransonera bränsle. 

Karl Björklund menar att marknaden, med högre priser vid pump, är en första räddningsplanka.

På måndagen steg oljepriset och Brentoljan passerade 90 dollar per fat, efter att USA och Iran inlett nya attacker mot varandra under natten.

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


Mitt i prick – svart rök lägger sig över Moskva

2026 07 20

Över 400 ukrainska drönare har satt sikte på Rysslands huvudstad..

Kriget kommer allt närmare den ryska befolkningen. 

Under natten till måndagen har hundratals drönare skickats in över Moskvaregionen, uppger Kyiv Independent.

Minst en av dem ska ha fått en fullträff.

– Foton och videor som publicerats på sociala medier uppges visa tjock svart rök som stiger över staden Podolsk, som ligger cirka 40 kilometer söder om Kreml, efter en attack mot en oljedepå, skriver den ukrainska tidningen.

Även ett bostadshus i Domodedovo i södra Moskva ska ha träffats av drönare, precis som lagerlokaler i samhället Belye Stolby.

Rysk media: största på flera år

Sergej Sobjanin, borgmästare i Moskva, uppger att Ryssland skjutit ned 85 av de 400 drönare som närmat sig huvudstaden. 

Enligt den ryska statskontrollerade mediebyrån Tass handlar det om en av de största attackerna hittills.

– Försöket med drönarattacken mot Moskva var ett av de största på flera år, hävdar Tass.

Ukrainas militär har inte kommenterat uppgifterna om attacken.  

Attackerats flera nätter

Den exakta omfattningen av skadorna från nattens anfall är inte klarlagd. 

Nattens dramatik utspelar sig enbart två dagar efter en storskalig attack mot just Moskva. Över 370 drönare ska då ha tagit sig in över den ryska huvudstaden. Då spreds bilder och filmer på en stor brand i ett lager för den ryska nätbutiken Wildberries, söder om Noginsk i Moskvaregionen.

– Ukraina har intensifierat sin långsiktiga attackkampanj mot militära, industriella och energimål i Ryssland de senaste månaderna, med drönare som upprepade gånger når Moskva och andra regioner hundratals kilometer från den ukrainska gränsen, rapporterar Kyiv Independent.

Ukraina: legitima mål

Att Ukraina attackerar oljeraffinaderier beror på att de betraktas som legitima militära mål, eftersom anläggningarna förser den ryska krigsmaskinen med bränsle. 

Tidigare under sommaren uppgavs att det stora raffinaderiet i Moskva kommer att hållas stängt resten av året till följd av omfattande skador efter att ha attackerats, enligt Reuters.

Foto: X

Text: Redaktionen