Svensk protest – Klipper av sig håret i EU-parlamentet

2022 10 05

Jag blir så förbannad bara jag tänker på det!

Det säger den svenska EU-parlamentarikern Abir Al-Sahlani (C) som riktar mycket skarp kritik mot EU:s utrikeschef Josep Borrell.

Möttes av kramar och jubel

I protest mot den extremistiska och diktatoriska regimen i Iran och för att stödja frihets- och jämställdhetskampen i landet klev Centerpartiets EU-parlamentariker Abir Al-Sahlani upp i talarstolen i EU-parlamentet i kväll.

Mitt under talet klippte hon av sig håret och möttes därefter av kramar och jubel från andra EU-parlamentariker.

Blir så förbannad

– Jag blir så förbannad bara jag tänker på det. Iranska kvinnor har fört sin jämställdhetskamp i över 100 år - det är på tiden att vi backar dem, säger Abir Al-Sahlani.

Hon sågar EU:s nedtonade inställning i frågan.

– EU är en rejäl besvikelse i det här sammanhanget, som står helt tyst och ser på, anser hon.

Sågar EU-topparna

Hon sågar EU:s utrikeschef Josep Borrell, 75 år, som tillsammans med EU-basen Ursula von der Leyen, utgör toppen av EU-skiktet.

– EU har tyvärr en feg utrikesrepresentant i Josep Borrell, som under FN-mötet i New York inte ens vågade nämna de iranska kvinnorna.

– Han fördömde varken regimen eller mordet på Masha Amini.

– Är iranska kvinnors rättigheter inte tillräckligt viktiga för en värdebaserad union, som EU? För mig är svaret helt självklart, framhåller den svenska EU-parlamentarikern.

Klippte av sig håret

I kväll tisdag tog hon saken – eller rättare sagt saxen – i egna händer.

Hon klippte helt enkelt av sig håret.

– Traditionen att klippa av sig håret i protest är tusenårig. Den visar att ilskan är starkare än förtryckarens makt, förklarar hon på sin Facebooksida.

– Irans kvinnor har fått nog. EU borde visa samma mod och ge dem fullt stöd.

Hade dolt saxen

– Kvinna, livet och frihet. Det är orden som det iranska folket skanderar för full hals just nu på alla gator och torg. Det är ett fullständigt uppror mot regimen i Iran.

–  Kvinnors frihet och mänskliga rättigheter är en kamp som måste tas varenda dag – emot alla dessa mullor som vill kontrollera kvinnan.

Abir Al-Sahlani hade dolt saxen under sina papper när hon höll talet och många i salen hoppade till när hon plötsligt tog fram saxen.

När gick ned från talarstolen mötes hon av kramar och jubel från andra EU-parlamentariker som håller med henne om att EU behöver agera starkare mot regimen i Iran.

Foto: EU-parlamentet

Text: Redaktionen


14 november 2025

JUST NU: Riksbanken varnar – högre kostnader för vanliga hushåll

2025 11 14

Riksbanken går ut med en varning till hushåll.

Många svenska hushåll har tyngts av högre kostnader de senaste åren.

Nu går Riksbankens vicechef Anna Seim ut och varnar för att det kan bli ännu värre.

Varnar för smyghöjda priser

Vice riksbankschefen Anna Seim varnar för att livsmedel kan bli permanent dyrare, rapporterar DN.

Anna Seim varnar för att priserna kan höjas omotiverat mycket – inför halveringen av matmomsen i april nästa år.

Maten har fortsatt att bli dyrare den senaste tiden, bland annat har köttpriserna stigit med runt 6 procent förra månaden jämfört med för ett år sedan.

Och nu fruktar vice riksbankschefen att leverantörer och butiker kan passa på att smyghöja priserna inför sänkningen av matmomsen.

– Det skulle kunna vara så att livsmedelsföretagen höjer priserna innan den här sänkningen, säger Anna Seim, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: UPPMANINGEN: Så mycket kontanter måste du ha hemma

”Så snart som möjligt”

Vice riksbankschefen är också bekymrad över att regeringens utlovade Matpriskommission inte har kommit igång med sitt arbete ännu.

Kommissionen ska övervaka att momssänkningen slår igenom i butikerna.

– Jag tror att det vore bra om man gjorde det så snart som möjligt, så att man inte får den här typen av beteendeeffekter, säger Anna Seim, enligt tidningen.

Riksbanken varnar alltså för vad som kan beskrivas som en Black Friday-effekt, alltså smyghöjning av priserna inför en sänkning, rapporterar DI.

Hon oroar sig också för de inflationsrisker som den tillfälliga sänkningen av matmomsen medför, enligt tidningen.

”Hålla koll på matjättarna”

Regeringens sänkning av matmomsen syftar till att få ner kostnaderna för hushållen, som de senaste åren har drabbats hårt av inflationen.

– Vi gör det för att underlätta för svenska familjer, det kommer vara en central del av den här budgeten, sade statsminister Ulf Kristersson (M) i samband med att förslaget presenterades, enligt SVT.

Regeringen har också lovat att man ska hålla koll på dagligvaruhandeln och se till att sänkningen verkligen får genomslag.

– Vi kommer att ha koll på matjättarna, sade energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) i samband med att förslaget presenterades.

LÄS OCKSÅ: Saab får jätteorder

Foto: S Bughdaryan

Text: Redaktionen


14 november 2025

Anmälningar om mediciner väller in – ”kan leda till döden”

2025 11 14

Hundratals anmälningar om mediciner har inkommit.

Läkemedelsverket har fått in hundratals anmälningar det senaste året.

Anmälningarna handlar om påstådda mirakelmediciner som påstås kunna bota bland annat diabetes, artros och andra sjukdomar.

Hundratals anmälningar

Läkemedelsverket uppger att hundratals människor har anmält AI-filmer och falska annonser om påstådda mirakelmediciner, rapporterar TV4.

Det har tidigare rapporterats att flera forskare har utnyttjats i AI-filmerna.

Forskaren Johnny Ludvigsson, som forskar inom typ 1-diabetes, är en av dem som har utnyttjats i falska annonser.

Han hoppas att de flesta förstår att filmerna är falska, men varnar för fruktansvärda konsekvenser om människor låter sig luras av annonserna.

– Det vore förfärligt, för det skulle kunna leda till döden, säger han till kanalen.

LÄS OCKSÅ: UPPMANINGEN: Så mycket kontanter måste du ha hemma

”Jättestort hot mot konsumenter”

De påstådda mirakelmedicinerna sägs alltså kunna bota bland annat diabetes, artros och andra sjukdomar, vilket är helt falskt.

Filmerna saknar ofta en tydlig avsändare.

– Vi ser att det är ett jättestort hot mot konsumenter i Europa och mot folks hälsa, säger Martin Burman, utredare på Läkemedelsverket, till kanalen.

Men hundratals människor har alltså reagerat på de falska filmerna och annonserna, och valt att anmäla dem.

Den anonyma försäljningen på nätet är olagligt, men trots det är det svårt att stoppa bluffmedicinerna.

Anders Tegnell drabbad

Falsk marknadsföring och falska filmer i sociala medier, där bland annat forskare och kända personer utnyttjas, är ett allvarligt problem som det tidigare har varnats för.

I somras gick Folkhälsomyndigheten ut och varnade för just detta.

– Bedragare utnyttjar Folkhälsomyndigheten och tidigare statsepidemiologen Anders Tegnell för att lura folk att köpa olika produkter, via Facebook. Filmerna är falska, och har polisanmälts, meddelade Folkhälsomyndigheten.

Anders Tegnell var bestört över de falska filmerna.

– Det känns hemskt tråkigt att mitt och myndighetens namn utnyttjas på det här viset, och att bedragare försöker sko sig på utsatta människor som vill ha hjälp med sina hälsoproblem, sade, Anders Tegnell, senior rådgivare och tidigare statsepidemiolog, i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: SAAB får jätteorder

Foto: Roberto Sorin

Text: Redaktionen