06jan26

Svensk jätteupptäckt i kampen mot demens

2026 01 06

Ett stort genombrott har nåtts i kampen mot Alzheimers sjukdom – den vanligaste demenssjukdomen som leder till successiv minnesförlust och för tidig död. 

Det fastslår en ny studie från Göteborgs universitet som publicerats i Nature Medicine.

Studien har letts av Nicholas Ashton, forskare vid Göteborgs universitet och senior director vid Banner Sun Health Research Institute i Arizona och professorerna Kaj Blennow och Henrik Zetterberg vid Göteborgs universitet.

Forskarna har för första gången identifierat en testmetod för Alzheimers som kan utföras i hemmiljö. Metoden bygger på ett blodprov där några droppar blod tas från fingertoppen och torkas på ett särskilt kort, som sedan skickas med post för analys.

”Tidigare var omöjligt”

I studien kunde forskarna identifiera proteiner kopplade till Alzheimers sjukdom och andra hjärnförändringar hos 337 personer. Det enkla testprovet gör det därmed möjligt att upptäcka sjukdomen i ett tidigt skede. Metoden bedöms dessutom ha potential att användas för andra neurologiska sjukdomar, som Parkinsons sjukdom, MS och ALS.

Upptäckten beskrivs som ett stort genombrott, eftersom Alzheimers sjukdom i dag vanligtvis bekräftas genom dyra metoder som hjärnscanning eller ryggmärgsvätskeprov.

– Även om vi fortfarande är åratal ifrån klinisk användning, öppnar vi dörrar för forskning som tidigare var omöjlig – att studera olika populationer, genomföra storskaliga screeningstudier och inkludera grupper som historiskt sett har varit underrepresenterade i alzheimerforskningen, säger Nicholas Ashton.

LÄS MER: 1 500 kronor i böter – polisen uppmanar bilister i dag

Vanligaste demenssjukdomen

Alzheimers är den vanligaste av alla demenssjukdomar, och drygt hälften av alla som har en demenssjukdom har just Alzheimers. I dag lider omkring 120 000 svenskar av sjukdomen, enligt Hjärnfonden.

Vanliga besvär är bland annat problem med minnet och språket, men även svårigheter med koncentration, tidsuppfattning och mående.

– Så småningom blir det svårare att till exempel tolka och förstå omgivningen. Det blir svårare att utföra praktiska sysslor som att betala räkningar, planera matinköp, handla, laga mat eller ta dig till ställen utan hjälp, framhåller vårdtjänsten 1177.

LÄS OCKSÅ: Samsung bekräftar – ny funktion till 400 miljoner telefoner 

Foto: F Arw

Text: Redaktionen


13 juli 2026

Kunder slutar handla – hel butikskedja spås lägga ned

2026 07 14

Det går trögt för en av Sveriges mer omtalade matkedjor.

Idag kan Axfood med butikskedjor som Willys och Hemköp konstatera en historisk milstolpe: koncernen nådde rekordhöga 80,3 procent av hushållen under våren, rapporterar Dagligvarunytt med hänvisning till analysföretaget Yougov.

Däremot är City Gross, som togs över av Axfood för ett och ett halvt år sedan, en besvärlig huvudvärk för företaget.

Flera butiker har redan stängts eller konverterats till Willysbutiker och i våras visade City Gross ett rörelseresultat på minus 54 miljoner kronor.

Enligt de senaste siffrorna når kedjans 40 butiker enbart 16,3 procent av hushållen. Och City Gross har dessutom tappat 13 procent av kunderna på ett år.

Ett riktigt bottennapp, konstaterar Fredrik Bendz, analytiker på Yougov.

– Det är i det närmaste rekordlågt, säger han till Dagligvarunytt.

Förutspås lägga ned

City Gross har dock en relativt lojal kundbas med höga snittkvitton. Men inget av det kan kompensera för den låga penetrationen, menar experten.

Och det skulle kunna gå riktigt illa för matkedjan.

Handelsprofessorn Ulf Johansson från Lunds universitet har tidigare förutspått att City Gross så småningom kommer att gå under. Märket är för okänt, löd hans slutsats för drygt ett år sedan.

Varumärket kommer inte att leva vidare, det dog med Bergendahls. Willys är ett mycket starkare varumärke, sade han till Dagligvarunytt då.

Andra läser: Färre svenska bolag går i konkurs

Sänkte priserna

City Gross har det senaste året gjort tappra försök att locka kunder, kanske främst genom omfattande prissänkningar. Förra sommaren sänktes priset på över 2 000 vardagsprodukter, vilket var den andra prissänkningen samma år.

Inför att matmomsen halverades i våras sänkte City Gross sina priser ytterligare.

Momssänkningen ligger helt i linje med vår ambition att göra bra mat mer tillgänglig. Nu tar vi det ett steg längre och väljer att sänka priserna lite mer än momsen. Det är en fortsättning på det arbete vi påbörjade under 2025, då vi genomförde två stora prissänkningar för att långsiktigt positionera oss som Sveriges mest prisvärda matmarknad, sade Patrick Grabenbauer, vd för City Gross, i mars.

Axfood har tidigare påtalat att man betraktar City Grossatsningen ur ett längre perspektiv.

Vårt arbete med att stärka City Gross till att bli en långsiktigt konkurrenskraftig stormarknadsaktör löper enligt plan, och första kvartalet visade på en fortsatt positiv utveckling, framhöll Axfood efter vårens kvartalsiffror.

Andra läser: Eldinferno i Ryssland – flera döda

Foto: M. Spiske

Text: Redaktionen


14 juli 2026

Bostadsrätter ska bli som hyresrätter – ny lag på gång

2026 07 14

Bostadsrättsföreningar ska få mer att säga till om när det gäller vem som ska få lov att bo i deras bostäder.

För två år sedan infördes strängare regler som gjorde det möjligt för fastighetsägare att säga upp hyresgäster som hamnat på fel sida av lagen.

Nu föreslås liknande regler när det gäller bostadsrätter. Den som missköter bostadsrätten, skapar otrygghet – eller till och med begår brott – ska framöver kunna kastas ut på motsvarande sätt som en hyresgäst kan vräkas från sin lägenhet idag.

Dessutom ska bostadsrättsföreningar redan från början få större makt att neka medlemskap och köp, rapporterar Aftonbladet.

Gränsen inte bestämd

Enligt förslaget ska en person bland annat kunna vräkas från sin lägenhet om den begår ett brott i närområdet. Det kan till exempel vara på en lekplats eller ett torg. Någon exakt gräns finns inte i nuläget.

– Det måste såklart avgöras av rättsvårdande myndigheter och domstolar exakt var gränserna går, säger Martin Kinnunen (SD) på en pressträff tillsammans med bistånds- och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa (M), idag vikarie för justitieminister Gunnar Strömmer (M), enligt tidningen.

Andra läser: Bolånetagare vänder – nästan alla väljer samma ränta

Blir som med hyresrätter

Tanken är att den proposition som föreslås ska likna de lagar som gav hyresvärdar och fastighetsägare större möjlighet att vräka hyresgäster och som alltså infördes 2024.

Redan då gavs vissa bostadsrättsföreningar större makt.

Det här berör förstås de bostadsrättsföreningar som har hyresrätter i sina föreningar. Tyvärr begås ju brott i bostadsområden oavsett upplåtelseform, så det finns även ett behov att se över bostadsrättslagstiftningen på det här området, i varje fall om de föreslagna ändringarna i praktiken ska leda till ökad trygghet i bostadsområden över hela landet, sade Ulrika Blomqvist, vd på Bostadsrätterna, i en kommentar vid tillfället.

Förändringen föreslås träda i kraft den 1 januari 2027.

Andra läser: Tung smäll för Sveriges bönder

Foto: M. Lis resp Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen