JUST NU: Svensk framgång i Turkiet

2023 01 19

Efter en känslig vecka för Sveriges Natoförhandlingar kommer nu ett framgångsbesked för den svenska regeringen.

Försvarsminister Pål Jonsson (M) har nämligen personligen bjudits in av Erdoğans regering att åka och besöka ministrarna i Turkiet.

Det bekräftar han för SVT på torsdagen vid lunchtid.

– Jag har fått en förfrågan från den turkiska försvarsministern att åka ner till Ankara och har för avsikt att göra det i slutet av nästa vecka, säger Pål Jonsson.

Första mötet efter krisen

Det är det första mötet som kommer att äga rum mellan svenska och turkiska regeringsföreträdare sedan dockan av Erdoğan utanför Stockholms stadshus förra veckan utlöste en diplomatisk kris mellan länderna.

– Terrorister tillåts fortsätta sin verksamhet i Sverige, sade utrikesministern Mevlüt Cavusoglu på en pressträff dagen efter dockupphängningen.

Ställde in besök

Dockan fick också Turkiet att ställa in det besök som riksdagens talman Andreas Norlén hade för avsikt att göra i landet.

– Bakgrunden är förstås händelsen i Stockholm igår, sade talmannen till Dagens Nyheter i fredags.

– Man bedömde att de väldigt starka reaktionerna som har uppstått i Turkiet skulle överskugga hela besöket. Då var deras bedömning att det var bättre att skjuta upp besöket.

Äventyrade Natomedlemskapet

Både statsminister Ulf Kristersson (M) och utrikesminister Tobias Billström (M) var inne på att aktionen äventyrade hela Natoprocessen.

– Det är ägnat som ett sabotage mot den svenska Natoansökan. Det är farligt för svensk säkerhet att agera på det sättet, sade Kristersson till TV4.

– Denna skamlösa handling riskerar nu att försvåra och försena den process där Sverige och vår blivande allierade Turkiet steg för steg byggt förtroende för varandra, kommenterade Billström till SVT.

"Gör stora framsteg"

Men nu ser alltså regeringen ett ljus i tunneln. 

Enligt Pål Jonsson går Natoprocessen bra trots aktionen i Stockholm förra veckan, och länderna kommer allt närmare varandra.

– Ja, vi gör stora framsteg kopplat till både verkställandet implementeringen av det trilaterala avtalet med Turkiet, framhåller försvarsministern till SVT.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


3 juli 2026

Stort bakslag för Rusta – därför nobbar kunder kedjan

2026 07 03

När Rusta för en dryg månad sedan summerade fjolårets sista kvartal var det med “stabila” siffror.

Det underströk vd Cathrine Wigzell där och då. Kedjan gjorde en vinst på över 500 miljoner kronor.

– Lågpris växer stadigt och Rusta har tagit en ledande position genom att kombinera lågt pris med kvalitet och en bra shoppingupplevelse, framhöll Cathrine Wigzell i juni.

Men bakom glädjebeskedet finns också mörkare siffror.

I ett avseende tycks kunderna svika Rusta och andra lågpriskedjor, nämligen när det gäller försäljning av dagligvaror. Konkurrensen har blivit större, bland annat från City Gross och Ica Maxi, rapporterar Market.

Min analys är att de helt enkelt har vässat sig. Det är en rimlig förklaring till att diverselågprishandeln kan ha gått miste om en del köpare, säger Fredrik Bendz, analytiker på Yougov, till sajten. 

"Betydande bakslag"

Det är just Yougov som tagit fram siffror på hur utmanare inom dagligvaror inte når fram till kunderna. Rusta har idag en räckvidd på 22,8 procent när det gäller dagligvaror. Det är ett tapp på hela åtta procent.

Bakslaget är betydande och har en starkt negativ effekt på dagligvarutrafiken till varuhusen. Glädjeämnet för Rusta är istället att kvarvarande dagligvarukunder är mer lojala, säger Fredrik Bendz.

LÄS MER: Lågpriskedjan storsatsar – ska nå 300 butiker

Sju miljonner medlemmar

De goda nyheterna för Rusta är alltså att de kunder de behåller tycks vara väldigt trogna butiskedjan. Det är något som Cathrine Wigzell också gärna framhåller.

Enligt Rusta själva har man över sju miljoner medlemmar.

– Medlemstillväxten har varit stark på samtliga marknader och vi ser genomgående att Club Rusta attraherar breda kundgrupper, skriver Wigzell i senaste bokslutskommunikén.

LÄS OCKSÅ:


3 juli 2026

Historisk vändning – glädjebesked för regeringen

2026 07 03

Sveriges regering har anledning att glädjas.

När nuvarande styre tillträdde efter valet 2022 var en av huvudfrågorna den eskalerande kriminaliteten med skjutningar och sprängningar.

Utvecklingen behövde vändas, framhöll regeringen.

Nu kommer rapporter om historiskt låga nivåer när det gäller skjutningar.

Under det första halvåret av 2026 är antalet skjutningar i Sverige det lägsta sedan statistiken började föras 2017, meddelar Polismyndigheten.

– Det är mycket positivt med den nedåtgående trenden där betydligt färre dödas eller skadas i skjutvapenvåld, säger Hanna Paradis, tillförordnad chef för polisens nationella driftcenter, i ett uttalande.

Stora förändringar

Under årets första sex månader har 39 skjutningar inträffat i Sverige.

Förra året låg siffran på 86 skjutningar.

Antalet detonationer under 2026 är hittills 68, att jämföra med 108 under de första sex månaderna föregående år.

Minskningen kommer efter att polisen vässat sina arbetsmetoder de senaste åren.

– Genom det arbetet har vi kunnat gripa och lagföra hundratals individer och reducerat de mest våldsdrivande kriminella nätverken som idag är försvagade jämfört med tidigare. Med det sagt saktar vi inte ner. Vi vet att konfliktläget fortsatt är högt, säger Hanna Paradis.

LÄS MER: Ryska armén verkställer krisplan

Prioriterad satsning

Redan i våras kom rapporterar om att trenden hade vänt.

Och statsminister Ulf Kristersson (M) utlovade fortsatta satsningar, om sittande regeringen får fortsatt förtroende efter valet i höst, rapporterade Aftonbladet.

– Nu tycker jag att det är rimligt att säga att vi skulle kunna utrota den grova gängkriminaliteten på ytterligare fyra år. Fortsätter vi på samma sätt skulle vi kunna bli av med problemet, sade han till tidningen.

Bara 25 procent kvar

Enligt statsministern är de historiskt låga nivåerna är framgång för regeringens politik.

Justitieminister Gunnar Strömmer (M) har varit inne på samma spår.

– Vi har fått ner det 75 procent, det betyder att 25 procent kvar och vi tror vi kan komma väldigt långt med de återstående procenten under en mandatperiod till, sade han till tidningen.

LÄS MER: 35 000 nya företag – stark vändning i Sverige

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen