Svensk film utses till en av världens bästa – finns på Netflix
2025 06 27
En modern svensk klassiker har utsetts till en av världens bästa filmer under 2000-talet.
Bakom utmärkelsen står ansedda The New York Times.
Den amerikanska tidningen har utsett de 100 bästa filmerna som släppts sedan millennieskiftet.
På listan utmärker sig en svensk film.
Baserad på succébok
Det handlar om Tomas Alfredsons drama “Låt den rätte komma in” från 2008, baserad på Johan Ajvide Lindqvists bok från fyra år tidigare.
Filmen landar på 70:e plats för New York Times jury.
– Den här är för de utstötta. Tomas Alfredsons drama utspelar sig mestadels med en kylig känsla av lugn och följer en vänskap mellan en distanserad pojke, Oskar, och hans udda granne, Eli, som mycket väl kan vara en vampyr, framhåller tidningen om klassikern.
– Filmen är dämpad, blodig när det behövs, men sympatisk mot huvudkaraktärernas utmaningar och generös i hur den porträtterar deras koppling samtidigt som den driver vampyrfilmen i nya riktningar.
Romantisk skräckfilm
“Låt den rätte komma in” beskrivs som en romantisk skräckfilm och går att streama på bland annat Netflix och TV4 Play.
Den utspelar sig i Blackeberg, en förort i Stockholm, i början av 1980-talet. Huvudkaraktären Oskar är mobbad i skolan, men livet förändras när han blir kär i grannflickan Eli.
Ännu mer komplicerat blir det när han inser hennes stora hemlighet.
LÄS MER: Netflix största succé någonsin är tillbaka – ny säsong kommer nu
Höga betyg
Både boken och filmen har fått ett starkt mottagande även bland den svenska publiken.
När filmen släpptes fick den 4 av 5 plus av Aftonbladet.
SvD gav samma betyg.
– Framförallt kan Tomas Alfredson konsten att berätta i bilder istället för i ord om ett samhälle där hjärtan förvandlats till istappar och var och en får klara sig bäst den kan, men också om kärlek som uppbrott och befrielse, kärlek varm och röd som blod på vit smältande snö, recenserade Jeanette Gentele på tidningen efter premiären 2008.
På förstaplatsen
På omdömessajten Imdb samlar “Låt den rätte komma in” betyget 7,8 av 10.
År 2010 gjordes en amerikansk version av filmen.
Etta på New York Times lista hamnar “Parasit”, en sydkoreansk satirthriller, från 2019.
LÄS MER: Jättefiasko för påkostade filmen – “värsta i modern historia”
Foto:
Text: Redaktionen