Svensk fabrik har träffats av rysk robot i Ukraina

2023 08 15

Tre personer har förlorat livet i en attack mot en svensk fabrik.

På tisdagsförmiddagen har ryska styrkor riktat attacker mot de västra delarna av Ukraina.

Bland annat har staden Lutsk, som ligger vid floden Styr, utsatts för attacker.

Där ligger en svensk fabrik tillhörande industriföretaget SKF.

Fabriken har under förmiddagen träffats av en rysk robot.

Tre personer förlorade livet i samband med händelsen, rapporterar Göteborgs-Posten.

“Är väldigt ledsna”

SKF:s presschef Carl Bjernstam bekräftar för tidningen att en attack skett.

– Det var en attack mot Lutsk i natt, och i den attacken träffades vår fabrik. Vi är väldigt ledsna, för tre av våra kollegor har dött i attacken. Våra tankar går till dem, deras familjer, vänner och kollegor, säger han.

SKF har omkring drygt 1 000 anställda i Ukraina varav de allra flesta arbetar vid fabriken i Lutsk.

Har skickats hem

Fabrikens anställda har skickats hem efter attacken och den totala omfattningen av händelsen är ännu inte helt klarlagd.

En grupp arbetar nu med att fastställa konsekvenserna av attacken.

– Just nu pågår ingen verksamhet, sedan får vi se hur utvecklingen ser ut framöver och vad som händer, fortsätter Bjernstam.

Brand bröt ut

I samband med attacken bröt en brand ut och flera delar av byggnadsstrukturen kollapsade.

Under tisdagen har attacker riktats mot flera ukrainska regioner och utöver Lutsk har även Dnipropetrovsk och Cherkasy träffats av ryska robotar,

– Om missiler flyger måste hårdare sanktioner införas. Om ukrainare dör måste Ryssland isoleras. Och det är också nödvändigt att beröva fienden förmågan att skicka dessa missiler, den måste demilitariseras, säger Ukrainas stabschef Andriy Yermak till CNN.

Norge skickar stöd

Norge har bekräftat att man kommer skicka nya luftförsvarssystem och drönare till Ukraina inom kort.

– De kommer tillhandahålla en betydande kapacitetsförstärkning för Ukrainas väpnade styrkor och kommer att stödja deras förmåga att skydda sitt folk och försvara sitt land mot lufthot, framhåller det norska företaget Kongsberg.

Text: Redaktionen


9 feb 2026

Ryssland ska utföra operation i grannland – inleder rekrytering

2026 02 10

Ryssland har inlett en rekrytering för att utföra en operation i Baltikum.

Det handlar om en planerad sabotageoperation i Lettland, uppger Normunds Mežviets, generaldirektör för den lettiska statliga säkerhetstjänsten.

Enligt Lettland siktar Ryssland främst in sig på militära anläggningar och kritisk infrastruktur. Natolandet slår också larm om att Moskva rekryter personer med kopplingar till kriminella nätverk för operationen, rapporterar Pravda.

– De här personerna har också vissa kriminella företagskopplingar, om man så vill. De har ett brett nätverk av kontakter med liknande intressen. Att rekrytera en sådan person ger omfattande möjligheter att förlita sig på dem och involvera andra de känner i liknande aktiviteter, säger Normunds Mežviets enligt tidningen.

"Desperata försök"

Under fjolåret avslöjades en grupp som satt eld på lettiska lokaler som tillhörde ett företag involverat i ett försvarsprojekt året dessförinnan.

Samma grupp ska även ha planerat att attackera lastbilar med ukrainska registreringsskyltar. En lista över potentiella sabotagemål avslöjades också. På listan fanns bland annat kraftanläggningar och militära platser.

– I flera år nu har vi observerat att Ryssland gör ganska desperata försök att etablera nya grupper av unga, utbildade ledare som senare skulle leda så kallade landsmannaorganisationer och samordna rysktalande samhällen för att uppnå ryska mål, säger Normunds Mežviets.

LÄS MER: Lavrovs besked till Europa – ”Vi kommer inte attackera, men…”

Fyra personer i förvar

Den lettiska säkerhetstjänsten har nyligen varnat för att Ryssland kommer att upprätthålla en hög aggressionsnivå under året. Aggressionen bedöms dessutom kunna eskalera.

Enligt säkerhetstjänsten rekryterar Ryssland tidigare fångar och drogmissbrukare som ska delta i operationen. 

Lettland har sedan tidigare gripit fyra personer som fortfarande sitter i förvar. Samtliga misstänks för spionage. Tre av dem är lettiska medborgare.

ANDRA LÄSER: Nordea uppmanar 50-plussare: ”Försök inte konkurrera med yngre”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


”Nödstopp” i Ryssland – ”katastrofalt för alla”

2026 02 10

En rysk stad har drabbts av ett akut stopp.

Runt 100 000 människor i Belgorod står utan rinnande vatten.

Detta efter att elnätet havererat i samband med ukrainska attacker mot regional infrastruktur, rapporterar oberoende Moscow Times.

Nödstopp i staden

Ryska myndigheter rapporterar att två vattenpumpar i Belgorod tvingats stänga efter att kraftledningarna slagits ut av ukrainska drönare och missiler.

Detta har resulterat i att stora delar av stadens vattenförsörjning stannat av.

– Ungefär 100 000 kunder är utan vatten i de centrala och norra delarna av staden, säger Belgorods borgmästare, Valentin Demidov.

LÄS MER: Ryskt krav på Europa – ”Blir inget fredsavtal annars”

Kraftig påverkan

Regionen har under de senaste veckorna drabbats av upprepade attacker som också har slagit ut el, värme och gas under minusgrader, vilket förvärrar situationen för invånarna.

Belgorods regionsguvernör Vyacheslav Gladkov uppger att omkring 84 000 människor i regionens huvudstad fortfarande är utan värme, gas eller elektricitet efter tidigare flygangrepp.

Ryska myndigheter har beskrivit effekterna som katastrofala för många hushåll, särskilt där infrastrukturen redan är svag.

Hundratals byggnader med centralvärme måste tömmas på hela värmesystemet innan driften kan återupptas på ett säkert sätt.

– Om vi inte gör det här kommer skadorna eller konsekvenserna att bli nästan katastrofala för varje invånare som bor i den här delen av staden, säger Gladkov i ett videomeddelande.

Fortsatt osäkerhet i staden

Tjänstemän arbetar för att återställa både elektricitet och vattenförsörjning, men det är oklart hur snabbt hela systemet kan vara i funktion igen.

Tidigare rapporter har visat att Belgorod‑regionens energisystem redan varit utsatt för intensiva attacker och att återkommande avbrott har skapat stora problem för bostäder, skolor och sjukhus.

De senaste el‑ och värmeavbrotten i Belgorodregionen har inträffat samtidigt som den ryska militären har genomfört egna riktade attacker mot Ukrainas elnät i temperaturer under noll.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har anklagat Moskva för att ”försöka använda kylan som ett terrorverktyg.”

LÄS MER: Börsbolag i konkurs

Foto: President of Russia Office resp Cattu

Text: Redaktionen