Svår olycka på Willys

2024 12 14

En kvinna har råkat mycket illa ut på Willys.

Den tragiska händelsen inträffade på lördagsförmiddagen på Willys matbutik i Karlskrona i Blekinge.

Polis och ambulans till Willys

Larmet gick till Blekingepolisen som skickade en polisstyrka till Willys.

Ungefär samtidigt larmades även sjukvården och en ambulans dirigerades till varuhuset.

Polisen rapporterar om att händelsen klassas som en olycka.

Skadad i huvudet

Den drabbade personen uppges vara en kvinna som befunnit sig på Willys och offret skall ha drabbats av en skada i huvudet.

Av okänd anledning skall en balk ha träffat kvinnan.

– Enligt initiala uppgifter har en kvinna fått en sårskada i huvudet.

Hur svårt skadad offret har blivit är ännu inte fastslaget.

– Oklart skadeläge, konstaterar polisen på sin webbsida.

Åtta personer omhändertagna

Man har nu inlett en utredning om hur olyckan kan ha gått till.

– Kvinnan har förts med ambulans till sjukhuset, meddelar Blekingepolisen.

Polisen har haft en hel del att stå i under lördagens första timmar runt om i landet.

Det har bland annat gått våldsamt till i Jämtland.

– Åtta personer har omhändertagits för fylleri, varav en misstänks för misshandel samt hot och våld mot tjänsteman, framhåller Jämtlandspolisen.

– Och en misstänks för misshandel, båda i krogmiljö.

Polisen har även haft fullt upp med narkotikabrott, andra bråk och misshandel runt om i Jämtland och Härjedalen.

Voltat flera varv

På riksväg 31 i Eda i Värmland har en dramatisk trafikolycka inträffat.

– SOS Alarm får in samtal om att en bilist ska ha voltat flera varv och landat i diket i höjd med Eda kyrka.

Polis är på väg till platsen för att utreda olyckan närmare. 

– Föraren ska ha tagit sig ur fordonet för egen maskin och är vaken samt talbar, understryker Bergslagspolisen.

Brand i bostad

Tidigt på lördagen utbröt en brand i en bostad i Stenungssund på Västkusten.

– Polis och räddningstjänst larmas till en lägenhet. En adventsljusstake som börjat brinna.

– Kvinnan i lägenheten lyckas släcka själv och räddningstjänsten hjälper till med att vädra ut röken, uppger polisen

Foto: Axfood Willys

Text: Redaktionen


Helt ny superbro på gång i Norden – ska snart stå klar

2026 01 14

En sprillans ny bro är på väg att stå klar i Sveriges grannland.

Danska Vejdirektoratet har gått in på slutspurten.

Senast nästa månad ska den nya Storströmsbron stå färdig. Det markerar slutet på det enorma projektet om att ersätta den tidigare bron, som förbinder Själland med Falster.

– Som det ser ut nu räknar vi med att det sker senast i februari 2026, säger projektledaren Niels Gottlieb om premiären, enligt Vejdirektoratet.

Kan användas av semestersvenskar

Projektet har blivit försenat. Planen var egentligen att bilar skulle kunna köra över bron redan i höstas.

Den nya bron kommer att bli fyra kilometer lång och blir därmed Danmarks tredje största bro, enbart överträffad av Öresundsbron och Stora bältbron. Prislappen har landat på omkring 4,1 miljarder danska kronor.

Bron kommer dessutom att vara till glädje för många semestrande svenskar som kan utnyttja färdvägen på väg ned till kontinenten. 

– Vi ser alla fram emot att kunna öppna den nya bron för bilar, cyklister och fotgängare. Vi vet också att det finns många i området som ser fram emot broöppningen, säger Niels Gottlieb.

LÄS MER: Två länder i Europa kan slås samman

Viktig länk

Den tidigare Storströmsbron kommer att rivas när den nya är helt klar. Den gamla är över 80 år gammal och närmar sig bäst före-datum, vilket kräver stora underhållsinsatser för att hålla trafiken säker. 

Dessutom bedöms bron vara för smal för dagens trafikvolymer och har enbart en enkelspårig järnväg, vilket begränsar tågtrafiken.

I den nybyggda varianten kommer det istället att finnas en dubbelspårig järnväg, vilket bedöms vara en nyckel i en framtidssäker anslutning.

– Storströmsbron är av stor regional betydelse och är även en viktig del av järnvägskorridoren mellan Köpenhamn och Tyskland. Denna järnvägskorridor går via järnvägslinjen Köpenhamn-Ringsted via Køge och kommer att förstärkas avsevärt med den kommande Fehmarn Bält-tunneln och tillhörande järnvägsanläggningar, förklarar Vejdirektoratet.

LÄS MER: Byggjätte i konkurs

Foto: News Öresund

Text: Redaktionen


12 januari 2026

”Har gjort det nästintill omöjliga” – styrkebesked från Ukraina

2026 01 14

Under natten har ryska attacker mot anläggningar i Kryvyj Rih slagit ut strömmen för omkring 45 000 ukrainare.

Beskedet kom från Oleksandr Vilkul som leder militärförvaltningen i staden.

– Fienden har återigen genomfört en storskalig drönarattack mot en infrastrukturanläggning, uppger han i ett inlägg på Telegram.

Var snäll och fyll på med vatten och ladda era enheter om ni kan.

”Har gjort det nästintill omöjliga”

Inga människor ska ha skadats i den massiva attacken, som slog ut stora delar av elförsörjningen under natten.

Men tidigt på morgonen kommer ett styrkebesked från den ukrainska regionen.

– Energiarbetarna har gjort det nästintill omöjliga. Strömmen har återkopplats i Kryvyj Rih efter den ryska drönarattacker som lämnade 45 000 utan elektricitet, säger Oleksandr Vilkul, rapporterar Kyiv Independent.

– Pannanläggningarna har startats upp och når redan driftstemperaturer. Kommunala transporter går normalt, inklusive höghastighetsspårvagnen. Vattenförsörjningen fungerar.

LÄS MER: Ryssland har attackerat sig själva

Kallt i Ukraina

De ryska attackerna mot infrastrukturen i Ukraina slår hårt mot landets befolkning nu när vinterkylan har slagit till.

– Nattens temperaturer i Kiev var -14 grader. Väderprognoserna visar att frostförhållanden sannolikt kommer att fortsätta i minst två veckor till, uppger tidningen.

Förra veckan slog de ryska styrkorna ut elförsörjningen i flera regioner.

– Invånarna i huvudstaden Kiev har kämpat med liknande utmaningar de senaste dagarna, när tusentals invånare stod utan värme efter en massiv nattattack den 9 januari som riktade sig mot kritisk infrastruktur och dödade minst fyra personer.

Många sammandrabbningar

Det senaste dygnet har de ryska och ukrainska styrkorna drabbat samman på flera platser längs fronten, allra flest kring staden Pokrovsk.

– Igår utsatte fienden ukrainska enheter och befolkade områden för fyra missilattacker och 42 flyganfall. De använde 25 missiler och släppte 78 bomber, uppger den ukrainska generalstaben i ett uttalande, rapporterar tidningen.

LÄS MER: Ryssland har attackerat polsk anläggning

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen