Svår olycka på Willys

2024 12 14

En kvinna har råkat mycket illa ut på Willys.

Den tragiska händelsen inträffade på lördagsförmiddagen på Willys matbutik i Karlskrona i Blekinge.

Polis och ambulans till Willys

Larmet gick till Blekingepolisen som skickade en polisstyrka till Willys.

Ungefär samtidigt larmades även sjukvården och en ambulans dirigerades till varuhuset.

Polisen rapporterar om att händelsen klassas som en olycka.

Skadad i huvudet

Den drabbade personen uppges vara en kvinna som befunnit sig på Willys och offret skall ha drabbats av en skada i huvudet.

Av okänd anledning skall en balk ha träffat kvinnan.

– Enligt initiala uppgifter har en kvinna fått en sårskada i huvudet.

Hur svårt skadad offret har blivit är ännu inte fastslaget.

– Oklart skadeläge, konstaterar polisen på sin webbsida.

Åtta personer omhändertagna

Man har nu inlett en utredning om hur olyckan kan ha gått till.

– Kvinnan har förts med ambulans till sjukhuset, meddelar Blekingepolisen.

Polisen har haft en hel del att stå i under lördagens första timmar runt om i landet.

Det har bland annat gått våldsamt till i Jämtland.

– Åtta personer har omhändertagits för fylleri, varav en misstänks för misshandel samt hot och våld mot tjänsteman, framhåller Jämtlandspolisen.

– Och en misstänks för misshandel, båda i krogmiljö.

Polisen har även haft fullt upp med narkotikabrott, andra bråk och misshandel runt om i Jämtland och Härjedalen.

Voltat flera varv

På riksväg 31 i Eda i Värmland har en dramatisk trafikolycka inträffat.

– SOS Alarm får in samtal om att en bilist ska ha voltat flera varv och landat i diket i höjd med Eda kyrka.

Polis är på väg till platsen för att utreda olyckan närmare. 

– Föraren ska ha tagit sig ur fordonet för egen maskin och är vaken samt talbar, understryker Bergslagspolisen.

Brand i bostad

Tidigt på lördagen utbröt en brand i en bostad i Stenungssund på Västkusten.

– Polis och räddningstjänst larmas till en lägenhet. En adventsljusstake som börjat brinna.

– Kvinnan i lägenheten lyckas släcka själv och räddningstjänsten hjälper till med att vädra ut röken, uppger polisen

Foto: Axfood Willys

Text: Redaktionen


JUST NU: Världsberömd snabbmatskedja öppnar i Sverige

2025 09 17

I flera år har det ryktats om att en berömd amerikansk snabbmatskedja ska öppna i Sverige.

Och nu är det bekräftat.

På tisdagsmorgonen låter Taco Bell meddela att kedjan slår upp portarna redan nu till vintern.

Därmed etablerar sig den ikoniska restaurangen även på den svenska marknaden.

– Att få möjligheten att introducera Taco Bell till den svenska marknaden är en milstolpe för oss i Europa, säger Matthew Johnson   från New Marker Entry Lead i ett uttalande.

– Den svenska marknaden är både nyfiken och snabb på att omfamna nya matkoncept, vilket gör den till det perfekta steget i vårt nästa internationella kapitel. Vi vet att fans här har väntat på den här dagen och vi är glada att äntligen kunna leverera.

40 miljoner gäster

Taco Bell finns idag i 32 länder och har över 40 miljoner besökare i hela världen . I USA finns över 8 000 restauranger som tillhör kedjan, som är flitigt förekommande i populärkulturen och därmed ett välbekant varumärke globalt.

Den första restaurangen i Sverige kommer att öppna i Stockholm vintern 2025 och bakom lanseringen står T B Group Scandinavia AB.

– Vi ser så mycket fram emot att få erbjuda det vi i Sverige länge har väntat på, säger Monir Kalgoum, vd på T B Group Scandinavia AB.

– Detta kommer att bli mer än bara en restaurang, detta blir starten på något större. Taco Bell är mer än bara matupplevelsen, det är en livsstil! 

LÄS OCKSÅ: City Gross och Stora Coop sågas

Annonserar på Arbetsförmedlingen

Taco Bell Corp är ett dotterbolag till Yum! Brands, Inc. Den senare beskreivs som “världens ledande mexikanskinspererade snabbmatskedja”.

I dess restauranger serveras “skräddarsydda” tacos, burritos och andra specialiteter.

Redan för en vecka sedan hade kedjan börjat annonsera om att man söker anställda för jobb i Stockholm.

Taco Bell-restaurangen kommer sannolikt att förläggas vid Mall of Scandinavia i huvudstaden, enligt uppgifter till Nöjesguiden.

LÄS MER: Biltema öppnar nytt – första 100 kunderna får presentkort

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: Tobias Billström går emot statsministern

2025 09 17

Tobias Billström (M), tidigare utrikesminister i Sveriges regering, går emot statsminister Ulf Kristersson.

För ett drygt år sedan avgick Billström från sin ministerpost.

Nu är han högaktuell med en ny bok, “Skarpt läge”.

I den framkommer det att exministern har svängt och anser att det var ett misstag att införa den omdebatterade rollen som nationell säkerhetsrådgivare i Sverige.

– Det får sägas vara ovanligt, med tanke på att funktionen i allra högsta grad är politisk. Jag är numera övertygad om att detta inte är den rätta ordningen, framhåller Tobias Billström enligt SVT som tagit del av boken.

För mycket makt

Billström är även kritisk till att så mycket makt koncentrerats till säkerhetsrådet.

– Det kan påpekas att beslutet om att ge NSR (nationell säkerhetsrådgivare, red. anm) en sådan stående punkt fattades utan att vare sig utrikes- eller försvarsministern informerades på förhand. Det är under alla omständigheter svårt att i dag riktigt uppfatta var den formella skiljelinjen mellan vad som är politiskt och opolitiskt är tänkt att gå och för framtiden måste detta klargöras tydligt, framhäver den forne utrikesministern.

LÄS OCKSÅ: Minister rasar mot Facebook – inlägg tas inte bort

Många turer

Rollen som nationell säkerhetsrådgivare infördes efter valet 2022 under nuvarande statsminister Ulf Kristersson.

Henrik Landerholm blev den första att inneha titeln. Landerholm avslöjades dock en tid därefter med att bland annat ha slarvat bort viktiga dokument och en mobil på Ungerns ambassad.

En polisutredning inleddes för att undersöka om Landerholm gjort sig skyldig till vårdslöshet med hemliga uppgifter. Tidigare i september friades han från misstankarna.

Andersson: osäkert om den blir kvar

Efter Landerholm utsågs Tobias Thyberg till posten, men avgick redan efter ett par timmar efter att känsliga bilder från en gammal dejtingapp uppdagats. Thyberg hade inte informerat om bilderna vid rekryteringen.

Från och med juli 2025 började Niclas Kvarnstörm tjänstgöra som ny nationell säkerhetsrådgivare.

Magdalena Andersson (S) har tidigare sagt att det är tveksamt om rollen blir kvar om S-blocket vinner valet nästa år.

Foto: Ninni Andersson reps Magnus Liljegren/Regeringskansliet

Text: Redaktionen