3 augusti 2026

Supersuccé för Ryanair

2023 07 04

Ryanair slår nytt rekord.

Under pandemin var det svårt för många flygbolag, men sedan dess har det sett ljusare ut i och med de ökade resorna.

Ryanair tycks gå bra, och företaget rapporterar nu ett nytt rekord.

I juni månad flög sammanlagt 17,4 miljoner passagerare med Ryanair.

Det är den högsta siffran för en enskild månad någonsin för bolaget, rapporterar Reuters.

Tydlig ökning

Siffran är en ökning med 9 procent i jämförelse med samma månad förra året.

I genomsnitt var flygresorna fyllda till 95 procent.

Det senaste rekordet angående antalet passagerare slogs i maj, då 17 miljoner människor reste med bolaget.

Svag krona

Under semestertider är det många som riktar blicken utomlands och funderar på varmare breddgrader.

Den svaga kronan ställer dock till det för de som ska bort från Sverige.

Under den senaste tiden har valutan legat kring bottennivåer, vilket innebär att det blir betydligt dyrare att som svensk betala för sig utomlands.

Därför är den svag

Så pass svag som den är nu har den svenska kronan inte varit sedan början av 2000-talet.

Redan under förra året började den försvagas.

– Kronan halkade efter redan under fjolåret. Skakiga marknader har historiskt varit dåligt för den svenska valutan, säger Handelsbankens chefsekonom Christina Nyman.

– 2022 var inget undantag och under hösten försvagades kronan mot euron när den europeiska centralbanken förväntades höja räntan mer än Riksbanken.

Bidrar till inflationen

Utöver dyrare resor får en svag svensk krona även andra konsekvenser, menar Nyman.

– En svag krona slår åt två håll. För exporterade bolag ökar konkurrenskraften med en svagare krona vilket är bra för ekonomin, säger hon.

– Det är också en bidragande orsak till att inflationen är högre i Sverige än i många andra länder. 

Handelsbanken menar att kronan är undervärderad mot euron och dollarn och kan förstärkas på sikt.

Bankens prognos är att i slutet av 2025 kostar en euro 10,20 kronor och en dollar 8,80 kronor.

Foto: Portuguese Gravity

Text: Redaktionen


07 aug 26

Stort regnoväder på väg

2026 08 07

Svalare väder med lägre temperaturer väntas under de kommande dagarna.

Under lördagen och söndagen beräknas temperaturer på omkring runt 20 grader i mellersta och södra Sverige.

I norr blir det svalare med 12–18 grader, uppger SMHI.

Stort regnoväder på väg 

Den som hoppas på sommarvärme efter helgen lär bli besviken.

Under måndagen drar ett omfattande regnområde in över nästan hela landet.

Lågtrycket från Norska havet drar med sig stora nederbördsmängder.

– I samband med det väntas regn i stora delar av landet och troligen även ganska blåsigt, framhåller SMHI.

Myndigheten flaggar dock för att det finns vissa oklara omständigheter.

– Prognosen för lågtryckets bana och djup är fortfarande lite osäker och därmed är det också lite osäkert hur mycket regn det blir, exakt vilka delar av landet som får del av regnet samt hur blåsigt det blir.

ANDRA LÄSER: Stor ökning för bostäder – högsta sedan pandemin

Varning utfärdad  

Under fredagen har SMHI utfärdat en gul varning för kraftigt regn i Norrbottens län.

Enligt myndigheten kan det falla uppemot 100 millimeter regn på vissa håll.

– Ett lågtryck med tillhörande regn och skurar stannar upp i området och ger långvarigt och tidvis kraftigt regn med risk för lokalt stora totala regnmängder, varnar SMHI.

Invånare i Norrbotten uppmanas att tänka på följande när ovädret drar in:        

- Översvämningar kan uppstå i exempelvis källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

LÄS OCKSÅ: Tyskt jättefartyg attackerat

Foto: Joey Huang

Text: Redaktionen


07 aug 26

SWEDBANK: Höjning på väg för många svenskar

2026 08 07

Inflationen enligt KPIF – där räntekostnaderna är borträknade – var något högre än väntat i juli.

Den kom in på 0,7 procent i juli, vilket var högre än Riksbankens prognos på 0,5 procent.

Swedbanks prognoschef Andreas Wallström konstaterar att inflationen ligger på en ”exceptionellt låg nivå”, trots den nya siffran.

Wallström bedömer att riksbankschef Erik Thedéen kommer att sitta still i båten och undvika nya räntehöjningar under resten av året.

Nästa år kan dock räntan höjas en till två gånger.

– Utsikterna styrs till stor del av utvecklingen i Mellanöstern och trycket i svensk ekonomi och hur bra det går. Riskbilden är att det blir en höjning eller två mot bakgrund av situationen i Mellanöstern, säger Wallström till Di.

– Vi räknar med att inflationen kommer att studsa upp i motsvarande mån nästa år. Och det ser även Riksbanken på när man ska besluta om räntan, och nu försöker man se igenom den här tillfälligt exceptionellt låga inflationen.

LÄS MER: Större trygghet för snabblån

”Kostnadstrycket har ökat”

Riksbanken uppger att riskerna för att inflationen ska stiga över målet på 2 procent har ökat.

– Inflationen i Sverige är låg och konjunkturläget är något svagare än normalt. Samtidigt har utbudsstörningarna kopplade till kriget i Mellanöstern lett till att inflationstrycket stigit och riskerna för att inflationen ska bli för hög har ökat, skriver centralbanken i sitt senaste penningpolitiska beslut från juni.

Riksbanken hänvisar till att det spända läget kring Hormuzsundet utanför Iran har minskat utbudet av bland annat oljeprodukter och pressat upp priserna på energi och drivmedel.

– Inflationen i omvärlden har stigit och kostnadstrycket för det svenska näringslivet har ökat, framhåller centralbanken 

LÄS OCKSÅ: Rusning till Clas Ohlson

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen