14sep2025

Styrkebesked från Ukraina – USA bekräftar framgång

2025 04 03

Ukraina uppges ha löst en av deras svåraste utmaningar.

Under en längre tid har Ukrainas militära styrkor brottats med underbemanning.

Externa bedömare – däribland från USA – har pekat på att Zelenskyj behöver få in fler soldater till försvaret.

Nu ser det ut som att Ukraina har gjort betydande framsteg i den frågan, rapporterar Reuters.

USA bekräftar

Ukraina verkar ha löst en del av sin brist på soldater som strider mot Ryssland, bland annat genom att bredda rekryteringsbasen.

Det säger den amerikanska armégeneralen Christopher Cavoli.

Det är ett mycket välkommet besked för Volodymyr Zelenskyj – som har pressats i frågan och uppmanats att sänka rekryteringsåldern flera gånger.

Så går det

De intensiva striderna fortsätter mellan ukrainska och ryska soldater samtidigt som Donald Trump försöker jobba fram ett fredsavtal.

Chefen för den ukrainska militärförvaltningen i Luhansk oblast, Artem Lysohor, rapporterade den 2 april att de ryska styrkorna har ökat sitt anfallstempo och sin aktivitet i Luhansk oblast.

Talesmannen för en ukrainsk brigad som opererar i Lyman-riktningen uppgav den 2 april att de ryska styrkorna i allt högre grad använder massanfall med infanteri för dagliga anfall och att de ryska styrkorna inte genomför mekaniserade anfall lika ofta som tidigare under hösten 2024.

Det uppger tankesmedjan Institute for the Study of War.

Få rörelser

Varken Ryssland eller Ukraina gör i nuläget nämnvärda framsteg på slagfältet.

Geolokaliserade bilder som publicerades den 1 april indikerar att ukrainska styrkor nyligen avancerade sydost om Kotlyne sydväst om Pokrovsk.

Ryska styrkor har nyligen avancerat i västra Lysivka, även det kring Pokrovsk.

Är oklart

ISW bedömer även att eldupphöret för energiinfrastruktur har oklara förutsättningar.

–De exakta konturerna av det tillfälliga eldupphöret för energiinfrastruktur är fortfarande oklara, och Ukraina och Ryssland verkar inte formellt ha kommit överens om listan över objekt som omfattas av eldupphöret eller vilka typer av anfall som är förbjudna, rapporterar tankesmedjan.

– ISW har tidigare noterat att det är oklart om det tillfälliga eldupphöret förbjuder att energiinfrastruktur angrips med rör- eller raketartilleri med kortare räckvidd.

Foto: President of Ukraine Office resp V. Razom

Text: Redaktionen


21 jul 26

Stort bilmärke försvinner från Sverige

2026 07 22

Ett bilmärke lämnar den svenska marknaden.

Fiat försvinner från den svenska marknaden.

Detta efter att generalagenten avslutat samarbetet med landets återförsäljare, trots tidigare hopp om att en ny aktör skulle kunna ta över.

Nu försvinner Fiat

Förra veckan kom beskedet att biljätten Astara, som varit generalagent för Fiat i Sverige, säger upp avtalen med samtliga svenska återförsäljare.

Då fanns fortfarande en förhoppning om att en ny importör skulle kunna ta över verksamheten.

Nu står det klart att Fiat lämnar den svenska marknaden.

– Avtalet har två års uppsägningstid och gäller till den 9 juli 2028, och fram till dess ska båda parter fortsätta samarbeta enligt de villkor som finns i avtalet, skriver Motorbranschen.

Beskedet har överraskat flera av Fiats svenska återförsäljare.

Enligt uppgifter handlar det om att försäljningen i Sverige anses vara för liten för att motivera en fortsatt satsning.

LÄS MER: Rysslands säkerhetstjänst under attack

Sverige för liten marknad

Fiat har haft en lång historia i Sverige, men försäljningen har under många år varit svag jämfört med andra europeiska marknader.

Trots att försäljningen under året varit relativt stabil och till och med ökat, väljer Astara att lämna.

På den svenska Fiatklubben är beskedet tungt för många entusiaster.

Beskedet påverkar även andra bilmärken inom samma koncern, bland annat Alfa Romeo, Abarth och Jeep, som också stått under generalagentens ansvar.

– Astara har själva inte kommenterat nedläggningen, trots att medier i regionen har sökt företaget för en kommentar, skriver norska Elbilradar.

Hoppet om en ny importör

Trots beskedet finns det fortfarande personer som hoppas att Fiat ska kunna återvända genom en ny importör.

Ett namn som nämnts är Wismo Group, som redan arbetar med flera andra bilmärken inom Stellantiskoncernen.

Samtidigt menar handlarna att problemen inte är nya.

Enligt dem har det under lång tid varit förändringar och brist på stabilitet kring Fiats organisation i Sverige.

LÄS MER: Ukrainas nya vapen – “Skickar iväg svärmar”

Foto: A. Podrez

Text: Redaktionen


21 jul 26

SMHI: ”Det blir värre”

2026 07 22

Europa är på väg att drabbas av ytterligare en värmebölja.

I veckan drar en ny våg av värme in över kontinenten.

Det är ännu oklart om den framöver når upp till de norra delarna och Sverige, där mer ostadigt väder väntar i veckan.

– Framåt fredag eftermiddag rör sig nästa front med regn in västerifrån över fjällen och Norrlands inland. Även denna front tar god tid på sig att passera österut över landet och ser under helgen ut att beröra hela landet med regn av och till, uppger SMHI:s meteorologer.

”Blir värre”

Från det svenska väderinstitutets sida slår man dock fast att fler värmeböljor är att vänta framöver. Det gäller både i Europa och i Sverige, rapporterar SVT.

– I och med att den globala uppvärmningen fortsätter, eftersom vi har väldigt höga utsläpp av koldioxid och andra växthusgaser, kommer det här bara att bli värre. Den här typen av värmeböljor om något decennium framöver kommer att bli ännu mer intensiva och extrema, säger Erik Kjellström som är professor i klimatologi vid SMHI, till kanalen.

Blir allt längre

Samtidigt som värmeböljorna blir allt intensivare märks också en skillnad i tidpunkten, rapporterar SR.

– Sommarsäsongen och den här säsongen när de här värmeböljorna inträffar tenderar att bli längre och längre. Vi har sett värmeböljor som kommer tidigt på säsongen, exempelvis här i år när det var väldigt höga temperaturer redan i juni, säger Erik Källström till radion.

LÄS OCKSÅ: Svenska bensinpriser bland Europas lägsta

Spanien varnar

Under inledningen av veckan har bland annat Spanien gått ut med varningar för höga temperaturer, som väntas nå över 40 grader på bred front.

– En mycket varm och torr luftmassa, i kombination med ihållande högt tryck, kommer att leda till en period med mycket höga dag- och nattemperaturer, varnar Aemet, det meteorologiska institutet i Spanien, i ett inlägg på X.

– Det finns en betydande risk för utomhusaktiviteter under dagen, särskilt för utsatta personer. Samtidigt finns det en mycket hög till extrem risk för skogsbränder i stora områden.

LÄS MER: “Chockerande” – Trump kan tvingas till nödaktion

Text: Redaktionen