14sep2025

Styrkebesked från Ukraina – USA bekräftar framgång

2025 04 03

Ukraina uppges ha löst en av deras svåraste utmaningar.

Under en längre tid har Ukrainas militära styrkor brottats med underbemanning.

Externa bedömare – däribland från USA – har pekat på att Zelenskyj behöver få in fler soldater till försvaret.

Nu ser det ut som att Ukraina har gjort betydande framsteg i den frågan, rapporterar Reuters.

USA bekräftar

Ukraina verkar ha löst en del av sin brist på soldater som strider mot Ryssland, bland annat genom att bredda rekryteringsbasen.

Det säger den amerikanska armégeneralen Christopher Cavoli.

Det är ett mycket välkommet besked för Volodymyr Zelenskyj – som har pressats i frågan och uppmanats att sänka rekryteringsåldern flera gånger.

Så går det

De intensiva striderna fortsätter mellan ukrainska och ryska soldater samtidigt som Donald Trump försöker jobba fram ett fredsavtal.

Chefen för den ukrainska militärförvaltningen i Luhansk oblast, Artem Lysohor, rapporterade den 2 april att de ryska styrkorna har ökat sitt anfallstempo och sin aktivitet i Luhansk oblast.

Talesmannen för en ukrainsk brigad som opererar i Lyman-riktningen uppgav den 2 april att de ryska styrkorna i allt högre grad använder massanfall med infanteri för dagliga anfall och att de ryska styrkorna inte genomför mekaniserade anfall lika ofta som tidigare under hösten 2024.

Det uppger tankesmedjan Institute for the Study of War.

Få rörelser

Varken Ryssland eller Ukraina gör i nuläget nämnvärda framsteg på slagfältet.

Geolokaliserade bilder som publicerades den 1 april indikerar att ukrainska styrkor nyligen avancerade sydost om Kotlyne sydväst om Pokrovsk.

Ryska styrkor har nyligen avancerat i västra Lysivka, även det kring Pokrovsk.

Är oklart

ISW bedömer även att eldupphöret för energiinfrastruktur har oklara förutsättningar.

–De exakta konturerna av det tillfälliga eldupphöret för energiinfrastruktur är fortfarande oklara, och Ukraina och Ryssland verkar inte formellt ha kommit överens om listan över objekt som omfattas av eldupphöret eller vilka typer av anfall som är förbjudna, rapporterar tankesmedjan.

– ISW har tidigare noterat att det är oklart om det tillfälliga eldupphöret förbjuder att energiinfrastruktur angrips med rör- eller raketartilleri med kortare räckvidd.

Foto: President of Ukraine Office resp V. Razom

Text: Redaktionen


18sep2025

Ändrade inkomstregler för unga svenskar – från 1 januari

2025 09 18

Nästa år ändras inkomstreglerna för många svenskar.

Det handlar om studenter med studiemedel.

Från och med 1 januari 2026 höjs fribeloppet.

Det innebär att studenter får ha en högre inkomst utan att det påverkar studiemedlet.

– Fribeloppet höjs vilket innebär att en studerande med fullt studiemedel under 20 veckor kan tjäna cirka 114 676 kronor varje halvår, uppger CSN.

Det resulterar i att en studerande kan ha inkomster på omkring 19 100 kronor i månaden utan att studiemedlet påverkas.

Högre studiemedel från årsskiftet  

Förutom att fribeloppet höjs, så kommer också studiemedlet höjas från årsskiftet.

En studerande med fullt studiemedel får då 13 592 kr för fyra veckors studier.

Regeringen fastställer varje år ett prisbasbelopp.

Prisbasbeloppets nivå räknas fram utifrån det allmänna prisläget och används för att beräkna ett flertal ersättningar och bidrag i Sverige.

Studiemedlet är ett av dem.

Prisbasbeloppet 2026

Nu har regeringen fastställt prisbasbeloppet för 2026 till 59 200 kronor.

Den höjningen speglar alltså av sig också i nivåerna för studiemedlet.

– Bidraget höjs med 28 kronor, och lånet med 64 kronor. Tilläggslånet och tilläggsbidraget höjs också, uppger CSN.

LÄS MER: Helt nya pengar kan införas i Sverige – besked på gång 

Förändringen sker automatiskt

Höjningen kommer ske automatiskt för den som har ett beslut om studiemedel.

Studiebidraget för gymnasieungdomar beslutas av riksdagen, och ligger i dagsläget på 1 250 kronor.

Det påverkas inte av basprisbeloppet.

Fakta: Studiemedel

- Studiemedlet kallas det bidrag och lån som ges för studier och som de allra flesta på universitet och högskola tar.

- Det är regeringen som bestämmer vid vilka läroanstalter och utbildningar som studerande kan få studiestöd.

- Under 2024 fick 530 000 personer studiemedel.

- Under 2024 betalade CSN ut totalt 43,9 miljarder kronor i bidrag och lån. Av detta var 16 miljarder bidrag och 27,9 miljarder lån.

Källa: CSN

LÄS MER: Helt nya pengar kan införas i Sverige – besked på gång 

Foto: Eliott Reyna

Text: Redaktionen


18sep2025

JUST NU: Turkiet varnar grannland – ”farliga konsekvenser”

2025 09 18

Det turkiska försvarsdepartementet riktar en skarp varning mot ett grannland.

Varningen kommer efter uppgifter om att Cypern har upphandlat ett nytt luftförsvarssystem från Israel.

– Turkiet övervakar nu noga Cyperns rapporterade upphandling av ett israeliskt luftförsvarssystem, uppger nyhetsbyrån AP, med hänvisning till ett uttalande av turkiska tjänstemän.

– De varnar för att flytten kan destabilisera en "bräcklig balans" på den delade ön.

”Upprustning hotar freden”

De turkiska tjänstemännen uttrycker en oro över rapporten som tyder på att ett luftförsvarssystem tillverkat i Israel har levererats till Cypern.

Turkiet betraktar utplaceringen av det israeliska systemet som ett säkerhetshot.

– Tjänstemännen, som uttalat sig anonymt i enlighet med regeringens bestämmelser, sa att Cyperns pågående upprustning hotar freden och stabiliteten på ön och kan leda till "farliga konsekvenser", framhåller nyhetsbyrån.

Läs mer: Är emot Ukrainakriget – försvinner nu från Kreml

Uppdelad ö

Cypern har varit uppdelad i två delar sedan 1974 då Turkiet invaderade ön, efter en kupp som syftade till att förena Cypern med Grekland.

Turkiet erkänner, som enda land i världen, en turkcypriotisk självständighetsförklaring från 1983 i öns norra tredjedel.

Där har Turkiet över 35 000 soldater placerade.

Betydande uppgradering

Det israeliska markbaserade luftförsvarssystemet är kapabelt att försvara mot missiler, drönare och flygplan på 150 kilometers avstånd.

– Det innebär en betydande uppgradering av Cyperns försvarsförmåga, som fram till nyligen bestått av vapen från Sovjettiden, uppger AP.

Cyperns försvarsminister, Vasilis Palmas, har tidigare uppgett att det är avgörande för landet att stärka försvarskapaciteten.

1997 resulterade Cyperns planer på att placera ut rysktillverkade luftvärnsmissiler i en konflikt med Turkiet, som hotade med militära åtgärder.

Spänningarna minskade efter att Cypern gick med på att överlämna missilerna till Grekland.

Läs mer: Kreml: Situationen i Västeuropa är katastrofal

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen