JUST NU: Studenter bötfällda

2023 06 09

Fredagens studentutspring bjöd inte enbart på glädje.

På flera håll i landet blev firandet präglat av kraftig dramatik och till och med otäcka scener.

I Falun föll en man från flaket och tvingades uppsöka sjukhus för sina huvudskador, och i Borås ställdes firandet in på grund av en stor brand i centrala staden.

Har fått böter

Även i Malmö rapporteras det om stökiga scener, enligt Sydsvenskan. Det har till och med gått så långt att flera studenter bötfällts för sitt beteende.

Anledningarna är flera.

Bland annat har polisen agerat mot personer som åkt bil utan bälte, tutat vilt omkring sig eller på andra sätt “buskört”.

– Man har framfört sitt fordon på ett aggressivt sätt, säger polisens presstalesperson Patric Fors till den skånska lokaltidningen.

Skjutit fyrverkerier

Ett flertal böter har även delats ut för brott mot ordningslagen.

Det har då handlat om olaglig användning av pyroteknik eller annan form av fyrverkerier.

Under större delen av dagen har det smällts på flera håll och kanter i Malmö.

– Det har varit en hel del fyrverkerier i samband med studentfirandena, bekräftar Patric Fors.

Vädjade till allmänheten

Nyligen gick polisen ut och varnade för att årets skolavslutningar snabbt kan gå från ett glatt firande till någonting mycket tragiskt.

Myndigheten vädjade därför till föräldrar och allmänheten om sex olika punkter som är högst aktuella i samband med att skolan tar slut.

Till exempel handlade det om att firandet lätt spårar ur på grund av alkoholkonsumtion.

– När ungdomar är berusade ökar risken för att de utsätts för eller begår brott, framhåller polisen.

"Var tillgänglig"

Bland polisens uppmaningar fanns exempelvis att aldrig köpa ut alkohol och att ha koll på den som finns i hemmet.

Det gäller också att ha koll på var och med vem ungdomen umgås med, samt att se till att vara tillgänglig för studenten under hela kvällen om någonting skulle ske.

– Om vi exempelvis träffar på ditt barn kraftigt berusat vill vi inte mötas av en telefonsvarare, vädjar polisen.

LÄS MER: Föräldrar varnas inför skolavslutningen – 6 punkter

LÄS MER: Dramatisk olycka på studentflak

Arkivfoto: Mats Fallqvist, Länsmuseet Gävleborg (studenterna på bilden har ingenting med artikelns innehåll att göra)

Text: Redaktionen


25 november 2025

UPPGIFTER: Ukrainas pulsåder “faller inom 12 månader”

2025 11 25

Den symboliskt viktiga regionen Donetsk kan vara förlorad för Ukraina.

Enligt representanter från den amerikanska militären kan den östra regionen ha gått förlorad till Ryssland inom ett år.

Bedömningen ska ha gjorts under ett besök i huvudstaden Kyiv förra veckan, uppger RBC-Ukraine.

– De tror att de närmaste månaderna kommer att bli kritiska för oss, att vi kommer att förlora Donetsk inom tolv månader, och att det kommer att ske ännu snabbare om de avbryter allt stöd, säger en anonym källa till nyhetssajten.

Planen: demilitariserad zon

Donetsk har under en längre tid varit hjärtat i Ukrainas tungindustri och kolgruvor. Staden har till stor del varit motorn för ekonomin går kol och stål pumpats in i resten av Ukrainas industri och försett hela landet med energi och resurser

Regionen ligger strategiskt i östra Ukraina och har haft en funktion som ett nav för transport och logistik.

Enligt den 28-punktersplan som enligt uppgift förra veckan lades fram av USA ska Donetskregionen bli en neutral demilitariserad buffertzon under rysk kontroll.

LÄS MER: Ryskt flygplansbolag attackerat

"Enorm kostnad för Ryssland"

Enligt AFP kontrollerar Ryssland idag 81 procent av Donetsk. Framstegen har dock varit långsamma och Vladimir Putin har behövt betala ett högt pris. 

Arne Bård Dalhaug, pensionerad generallöjtnant i Norge, menar att prognosen är osäker. Det skulle dessutom vara en brutal kostnad för Ryssland om man försöker ta över Donetsk med militära medel.

Hittills har Kreml förlorat 332 000 ryska soldater bara i år, enligt en uppskattning från Storbritanniens underrättelsetjänst.

– Det blir en enorm kostnad för Ryssland om de måste ta området militärt – de kommer att lida katastrofala förluster i processen. Därför blir det ett mycket svagare Ryssland om de tar Donetsk om ett år än om området avstår frivilligt idag, säger Arne Bård Dalhaug till Dagbladet.

LÄS MER: Kreml säger blank nej – nytt besked om kriget

Foto: Foto President of Ukraine Office resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


25 november 2025

Vulkan vaknar efter 12 000 år – askmoln stiger 14 000 meter

2025 11 25

Vulkanen Hayli Gubbi har haft ett utbrott för första gången på 12 000 år.

Ett 14 kilometer högt askmoln som stiger mot himlen som följd.

Vulkanen ligger i Etiopien nära den eritreanska gränsen och utbrottet varade i flera timmar under söndagen, rapporterar The Guardian.

Det gigantiska askmolnet har färdats över Röda havet mot Jemen och Oman och har under tisdagen till och med nått hela vägen till Indien.

– Många byar är täckta av aska och som en konsekvens har djuren knappt något att äta, säger den lokala tjänstemannen Mohammed Seid till den brittiska tidningen.

Flyg ställs in till Europa

Inga dödsfall har hittills bekräftats som följd av det ovanliga vulkanubrottet.

Däremot har myndigheterna i Indien satt flygverksamheten i högsta beredskap och utfärdat varningar till ett flertal flygbolag. Hittills har planerade flyg bland annat mellan Delhi och Amsterdam ställts in. Andra har försenats och vissa har omdirigerats, enligt indiska Economic Times.

–  Myndigheterna övervakar noga askmolnet när det rör sig mot norra Indien, inklusive luftrummet ovanför Delhi och Jaipur, skriver tidningen.

LÄS OCKSÅ: Forskare varnar för drönarattacker i Sverige

"Kändes som en bomb"

Hayli Gubb sträcker sig 500 meter över havet. Vulkanen i ligger i Afarregionen som regelbundet drabbas av jordbävningar. Lokalinvånaren Ahmed Abdela beskrev utbrottet som en chockvåg.

– Det kändes som om en plötslig bomb hade kastats ut med rök och aska, säger han till The Guardian.

Utbrottet är det första noterade någonsin i Hayli Gubbi.

Enligt Smithsonian Institutions globala vulkanprogram har den etiopiska vulkanen inte haft något känt utbrott under det som kallas för holocen, det vill säga den nuvarande geologiska epoken som började efter förra istiden för knappt 12 000 år sedan.

LÄS OCKSÅ: “Mäktigast sedan Obama” – pekas ut som presidentkandidat i USA

Arkivfoto: Y Ginsu

Text: Redaktionen