Stridsvagnar avancerar mot regeringshögkvarter – presidenten slår larm

2024 06 27

Väpnade styrkor är på plats i Bolivias regeringshögkvarter.

På onsdagskvällen kommer uppgifter om att en statskupp är nära förestående i Bolivia.

Den bolivianska presidenten Luis Arce har tidigare under dagen varnat för att just en statskupp kan vara på väg att ske.

Nu befinner sig väpnade styrkor i Bolivias regeringshögkvarter.

Det rapporterar AP.

“Kan inte fortsätta”

General Juan Jose Zuniga tycks bekräfta att det rör sig om en statskupp.

– Befälhavare för de väpnade styrkorna har kommit för att uttrycka vårt missnöje. Det kommer att bli nya ministrar, saker och ting kommer att förändras, men vårt land kan inte fortsätta på det här viset, säger han enligt Reuters.

Har samlats

President Luis Arce uttrycker via X att “demokratin behöver respekteras”.

Samtidigt samlas soldater och stridsfordon på flera platser i landet.

Trupper uppges just nu vara på väg in i Bolivias regeringshögkvarter.

Bolivias vicepresident framhåller via X att "det pågår en statskupp mot vår demokratiskt valda regering"

Det är i nuläget oklart exakt vad det är som pågår men uppgifter pekar på att stridsvagnar och väpnade styrkor rör sig mot högkvarteren, och tycks ämna inta byggnaderna.

Stora problem

Det råder ett mycket problematiskt politiskt klimat i landet och missnöjet är stort.

– De demokratiska institutionerna är svaga i Bolivia och bristerna stora i respekten för mänskliga och medborgerliga friheter samt rättsstatens principer, förklarar Utrikespolitiska institutet.

– I internationella rankningar som mäter demokrati och rättssäkerhet hamnar Bolivia långt ned bland de latinamerikanska länderna.

Sedan 2020

Luis Arce har suttit som president i landet sedan 2020.

– Bolivia är en republik där socialistpartiet MAS har styrt sedan 2006, med undantag för en ettårig övergångsperiod efter oroligheter hösten 2019, fortsätter UI.

– President sedan november 2020 är Luis Arce och MAS är största parti i parlamentet.

– En dryg tredjedel av befolkningen lever under den nationella fattigdomsgränsen. Fattigdomen är värst på landsbygden, och de sociala och ekonomiska klyftorna mellan stad och land är djupa.

Text: Redaktionen


6 november 2025

Nytt land storsatsar i Sverige – hyllorna fylls på ICA och Coop

2025 11 06

Ica och Coop lanserar en historisk satsning.

För första gången kommer matjättarnas butikshyllor att fyllas med varor från Ukraina.

Initiativet är ett samarbete mellan Kommerskollegiums importfrämjande verksamhet Open Trade Gate Sweden, Svensk Handel, Arvid Nordquist, ICA och Coop. 

– Nu lanseras en rad ukrainska livsmedel i svenska livsmedelsbutiker i ett samarbete mellan ukrainska företagare, svenska distributörer, matbutiker och myndigheter, framhåller Kommerskollegium i ett uttalande.

”Ger svenska kunder ökad möjlighet”  

Bistånd- och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa kommer att delta när storsatsningen lanseras på Ica Kvantum Kungsholmen i Stockholm den 10 november.  

Representanter från Ica, Coop, Kommerskollegium, Svensk Handel, och en rad ukrainska producenter kommer också att närvara. 

– Vi vill med detta initiativ göra en insats för att göra det enklare för ukrainska livsmedelsföretag att nå den svenska marknaden och därigenom bidra till en långsiktig ekonomisk utveckling i Ukraina, samtidigt som vi ger svenska kunder ökad möjlighet att köpa ukrainska produkter, säger Eric Lundberg, vd Ica Sverige, i ett uttalande.

Exempel på produkter

Här är några exempel på ukrainska produkter som kommer att dyka upp på Ica och Coop:

- Frystorkade bär och frukter

- Smaksatta popcorn

- Ostsnacks

- Naturgodis

- Matlagningsoljor

Enligt Kommerskollegium är produkterna noggrant utvalda.

– Produkterna har valts ut för att vara relevanta på den svenska marknaden, både vad gäller smak, hållbarhet och prisbild, framhåller myndigheten.

LÄS MER: Helt ny svensk cola kommer till affären 

Tre delar

Regeringen har tidigare meddelat att storsatsningen innehåller tre delar:

- ett snabbspår för ukrainska leverantörer

- särskild marknadsföring av ukrainska produkter

- donationer av utrustning som till exempel kyllastbilar från svenska matkedjor till Ukraina

LÄS OCKSÅ: Matjätte sänker priserna – men inte för alla

Foto: Ica Gruppen resp Coop Sverige

Text: Redaktionen


6 november 2025

JUST NU: Jimmie Åkesson kan stoppa allt – får fria händer

2025 11 06

Sverigedemokraternas partiledare får utökat handlingsutrymme.

Det framgår av en intern plan som SD:s partistyrelse tagit fram inför nästa års val.

Åkesson får i princip obegränsad makt över partiets ställning i framtida regeringsförhandlingar, rapporterar Expressen, som tagit del av dokumentet.

Bland annat får SD-ledare fria händer att stoppa statsministerkandidater som ”om Sverigedemokraterna inte getts ett godtagbart inflytande i regeringen”.

Utöver det får Åkesson full kontroll över vilka SD-ledamöter som kommer att delta i potentiella regeringsförhandlingar.

– Det handlar även om att ge honom mandat att välja vilka personer han vill ha med sig in i eventuella förhandlingsrum efter valet. En särskild förhandlingsdelegation ska tas fram med syfte att säkra SD:s inflytande, rapporterar Expressen med hänvisning till dokumentet.

Kommer trycka rött

Sverigedemokraterna kräver att få ingå i en eventuell högerregering efter valet 2026. Om SDpartiet inte släpps in kommer de rösta nej till Ulf Kristersson (M) som statsminister. 

Det har Jimmie Åkesson själv konstaterat.

– Inför valet år 2026 kommer vi sverigedemokrater att ta upp kampen mot sossarna om att bli Sveriges största parti och efter nästa val är vi antingen ett regeringsparti eller ett oppositionsparti, sade SD-ledaren i sitt sommartal.

LÄS MER: UPPGIFTER: Sverige nära jätteaffär

Liberalerna säger nej

Ett annat parti som satt upp en röd linje inför valet är Liberalerna.

Partiet, som i dag samarbetar med SD, kommer att rösta nej till alla regeringar där Sverigedemokraterna ingår.

– Argumenten väger för tungt emot. De beter sig inte, de är inte ett borgerligt parti och de kommer inte att accepteras av väljare som vill komma över till vårt block, skrev L-ledaren Simona Mohamsson i DN när hon presenterade ultimatumet.

LÄS OCKSÅ: Tung konkurs i Danmark – “Nordeuropas största”

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen