Streamingjätte höjer priserna – är störst i USA

2024 09 24

En ledande streamingjätte höjer nu priserna.

Youtube är den största streamingtjänsten i amerikansk tv.

Ungefär 150 miljoner amerikaner tittar på Youtube på tv i USA - och då räknas inte de som tittar på datorn eller telefonen.

Nu kommer besked om att streamingtjänsten, som är omåttligt populär även i Sverige, höjer sina priser.

Det rapporterar sajten Mobil.

Höjer priserna

Det nya priset får Youtube Premium blir 149 kronor/månad, vilket är en ökning med 25 procent om man jämför med det tidigare priset på 119 kronor/månad.

Samtidigt höjs familjeabonnemanget från 179 kronor/månad till 279 kronor/månad.

Även det så kallade studentabonnemanget höjs, från 79 till 95 kronor per månad.

Störst i USA

I juni hade Youtube 9,9 procent av streamingmarknaden i USA – störst andel någonsin för ett enskilt bolag, uppger New York Times.

Youtube tycks därmed vara mer populärt än såväl Netflix som Disney+ och Amazon Prime i USA.

– Våra innehållsskapare är bättre på att förutse vad publiken vill ha. Detta är television omgjord för nya generationer, säger bolagets VD Neal Mohan enligt SVT.

Framgångsrikt beslut

För 18 år sedan tog Google beslut om att köpa upp Youtube.

Det har varit en av techjättens bästa investeringar, då Youtube har blivit en av de mest uppskattade streamingplattformarna genom tiderna.

Beslutet att höja priserna tycks visa på att Google anser att Youtube är prisvärt - och att användare är redo att betala för det.

Så lät det då

När Google köpte Youtube år 2006 så var det en stor nyhet i företagsvärlden.

– Aktieaffären som tillkännagavs på måndagen förenar ett av Internets största företag med en av dess snabbt stigande stjärnor. Priset gör YouTube, en fortfarande olönsam start-up, till det överlägset dyraste köpet som Google har gjort under sin åttaåriga historia, skrev CNBC 2006.

– Även om vissa cyniker har ifrågasatt YouTubes uthållighet, satsar Google på att den populära videodelningssajten kommer att ge dem ett alltmer lukrativt marknadsföringsnav när fler tittare och annonsörer migrerar från TV till Internet.

Foto: E. Mclean

Text: Redaktionen


JUST NU: New York utropar nödläge – flygplan stoppas

2025 07 15

New Yorks guvernör Phil Murphy har utlyst undantagstillstånd.

Folk i den amerikanska delstaten måste vara redo att omedelbart ge sig av hemifrån om situationen kräver det.

Anledningen är massivt oväder i nordöstra USA som orsakat kraftiga översvämningar, rapporterar NBC News.

– Om du bor i en källarlägenhet, var uppmärksam. Översvämningar kan inträffa med kort varsel. Ha en telefon, ficklampa och nödkit i närheten. Var redo att förflytta dig till högre mark, framhåller New York City Emergency Management på X.

Livshotande: "Stanna inomhus"

Liknande varningar utfärdas i New Jersey.

Enligt National Weather Service i USA pågår “livshotande översvämningar” i New York City-regionen.

Folk uppmanas nu att stanna inomhus.

– Vänligen stanna inomhus och undvik onödiga resor, säger New Jerseys guvernör Phil Murphy enligt NBC.

Stoppar flyg

Filmer som spridits på sociala medier visar hur folk i New Jersey vadar ut i översvämningsvatten ovanför knäna.

Flyg har ställts in på såväl LaGuardia International Airport som Newark Liberty International Airport samt stora JFK Airport utanför New York, enligt FlightAware.

The Independent skriver att det så många som sex flygplatser på östkusten har stoppat flyg på grund av stormarna. Kaotiska scener uppges ha utspelat sig på flera flygplatser efter att mängder med resenärer fått sina reseplaner grusade.

Det rapporteras även om totalt “kaos” på tunnelbanelinjerna i New York City.

Minst tre tåglinjer på Manhattan har ställts in på grund av översvämningar vid stationerna och flera tåg har drabbats av "allvarliga störningar", skriver NBC.

Drar sig österut

Strax efter klockan 22 lokal tid på måndagskvällen har det värsta regnet börjat dra österut. 

Under natten, det vill säga förmiddagen svensk tid, väntas regnet avta i intensitet.

Inga dödsfall har hittills rapporterats till följd av den extrema väderförändringen.

– Det kraftigaste regnet har flyttat sig österut och försvagats. Detta regn förväntas fortsätta röra sig österut och minska i intensitet under natten, framhåller National Weather Service i ett uttalande.

Foto: B. Jacoby

Text: Redaktionen


Ryssland har stått för enorm bluff – det omöjliga har hänt

2025 07 14

Ryssland har lyckats komma över viktig utrustning värd minst elva miljarder kronor från USA och EU.

Efter den ryska invasionen av Ukraina i februari infördes omfattande sanktioner från västvärlden mot Ryssland.

Trots det har diktaturen fått in flygplansdelar i landet värda minst en miljard euro, visar en granskning av Yle under rubriken “Rysslands stora flygplansbluff”.

Det borde ha varit omöjligt, konstaterar den finska public servicekanalen, och tillägger att “det betyder att västländernas hårda sanktioner mot Ryssland har misslyckats”.

Kan vara ännu värre

Enligt granskningen har Ryssland kommit över kritiska delar för civilflyg och utrustning som kan användas militärt. Det handlar om motorer, kabintillbehör, radarsystem och flygdatorer.

Utrustningen ska framför allt ha kommit från europeiska Airbus och amerikanska Boeing – världens största flygplanstillverkare.

– Affärerna är omfattande: flygplansdelar från Airbus värda i alla fall nästan 600 miljoner euro och Boeingdelar för nästan 400 miljoner euro har hamnat i Ryssland, framhåller Svenska Yle.

I verkligheten kan mängden vara ännu större.

Från Turkiet

Ryssland köper dock inte delarna direkt från flygjättarna. Utrustningen införskaffas via länder som står utanför EU:s och USA:s sanktioner.

Till exempel Natolandet Turkiet.

– Det är ett stort problem. Det här är viktiga västerländska handelspartners. Undandragande från sanktioner och ytterligare export till Ryssland gör det alltmer problematiskt att exportera till dessa länder. Turkiet är också Natomedlem, det säger sig självt att detta är mycket utmanande, säger sanktionsexperten Cathrine Lagerberg i en kommentar till norska Børsen.

"Följer lagen"

Även mellanhandsföretag i framför allt Kina, Gabon och Förenade Arabemiraten används för att få in utrustningen i Ryssland, enligt Yle.

Både Airbus och Boeing har avböjt intervjuer för att svara på kritiken. Båda bolagen framhåller i skriftliga uttalanden att de följer lagen.

– Airbus följer alla gällande lagar och sanktioner som rör Ryssland. Det finns inget lagligt sätt att exportera flygplan, delar, dokumentation eller tjänster till Ryssland, framhäver Airbus enligt Yle.

Gått miste om kunskapen

Drygt 4 000 leveranser med Airbus- eller Boeingdelar ska ha gjorts till Ryssland mellan februari 2022 och september 2024.

Enligt Stephen Wright, flygindustriexpert, har Ryssland förlorat stor del av landets kunskap inom flygteknik sedan Sovjetunionen föll.

– Ryssland skulle kunna tillverka flygplansdelar själv, men är de redo att satsa enorma summor på det nu? Det tror jag inte, säger professorn till Yle.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen