Många som köper alkohol åker på straffavgift

2024 04 11

Många alkoholkonsumenter i Sverige åker på höga avgifter utan att känna till det i förväg.

Det har blivit en allt större trend att beställa hem alkohol via webbutiker, mycket på grund av att det har blivit dyrare att på egen hand frakta hem varor från utlandet.

Men enligt Tullverket känner få till att den som gör beställningen även måste betala svensk alkoholskatt.

– Resultatet kan bli en dyrköpt läxa när både skatt och straffavgifter ska betalas om Tullverket stoppat leveransen, framhåller myndigheten i ett nytt utskick.

Sju gånger så mycket

Under fjolåret stoppades hela sju gånger så mycket alkohol i post- och paketflödet som beställts från utländska webbutiker jämfört med 2022.

– Vi ser en dramatisk ökning när det gäller mängden stoppad alkohol i post- och paketflödet. De flesta som beställer alkohol från utländska webbutiker har tyvärr ingen aning om vilka regler som gäller, säger Martin Petersson, sakkunnig på Tullverket.

Tvingas betala straffavgift

Mängden stoppad alkohol för eget bruk uppgick till 35 077 liter 2023. I jämförelse var motsvarande siffra enbart 4 873 liter året dessförinnan.

I just post- och paketflödet stoppades 378 stycken försändelser under förra året, drygt dubbelt så många som 2022.

– Det är faktiskt en rätt så dålig affär att beställa alkohol från utländska butiker utan att betala skatt. För när vi har stoppat alkoholen måste du förutom alkoholskatt även betala en straffavgift, som kallas för transporttillägg, för att få ut dina beställda varor, berättar Martin Petersson.

"Okänt för många"

Affären kan exempelvis se ut enligt följande.

En person beställer tre liter vitt vin för 290 kronor samt sju liter vodka för 1 650 kronor. Om försändelsen stoppas vid införseln till Sverige ökar kostnaden efter skatt och straffavgift till drygt 4 100 kronor istället.

– Jag förstår om folk tycker det verkar både praktiskt och ekonomiskt att beställa hem alkoholen via nätet nu när drivmedelspriserna är så höga. Tyvärr är webbutikerna ofta dåliga på att informera om vilka regler som gäller, säger Martin Petersson.

– Det är okänt för många att reglerna är olika beroende på om man transporterar alkoholen själv eller om man anlitar en transportör för alkoholen.

Så här lyder reglerna

Enligt reglerna ska den som beställer alkohol på nätet från andra länder alltid betala alkoholskatt. Det gäller oavsett hur stor beställningen är och om det är för personligt bruk.

Det är även upp till beställaren själv att anmäla sig som mottagare till Skatteverket i förväg och se till att alkoholskatten blir betald.

Förra året debiterade Tullverket dubbelt så mycket skatt på alkoholköp från utländska webbutiker jämfört med året innan: 929 928 kronor jämfört med 421 185 kronor 2022.

Foto: K. Knight

Text: Redaktionen


2januari2026

Ryssland drar i handbromsen – ”erkänner misslyckande”

2026 01 02

Ryssland tvingas att backa från sina planer.

Efter den ryska invasionen av Ukraina 2022, med tunga sanktioner från omvärlden som följd, har den ryska ekonomin stagnerat på punkt efter punkt.

Detsamma gäller den ryska förmågan att upprätthålla viktiga samhällsfunktioner och investeringar som behövs för en fungerande tillvaro för befolkningen.

Inför 2026 tvingas nu myndigheterna att återigen dra i handbromsen för viktiga investeringar.

– Ryska järnvägar minskar investeringarna för tredje året i rad. Investeringsprogrammet för 2026 har minskats med nästan en femtedel, vilket signalerar att den ryska ledningen erkänner ett misslyckande, uppger Ukrainas underrättelsetjänst, i ett uttalande.

Påskyndar försämring

Uteblivna investeringar i den ryska järnvägen riskerar att slå hårt mot landet på sikt, då ett fungerande transportsystem är avgörande för den ryska ekonomin.

– Mot bakgrund av den kroniska stagnationen i transportsystemet påskyndas försämringen av en sådan minskning. Istället för utveckling och modernisering går de flesta resurser till primitivt underhåll av utslitna medel, uppger underrättelsetjänsten.

Järnvägarna till Östersjön

Ett arbete som nu väntas stanna av är de planerade ryska projekten för att öka transportkapaciteten till sina hamnar i Östersjön.

– Baserat på nuvarande finansieringsnivåer har genomförandet 2026 i praktiken kollapsat. Det lämnar strategiska rutter begränsade och berövar ekonomin på exportmöjligheter, uppger RBC-Ukraine.

LÄS MER: Nyårssmäll i Ryssland – video på explosioner sprids

Systemkris i infrastrukturen

De återkommande minskningarna inom den ryska järnvägen är en del av ett större problem i landet.

– Det pekar på en systemkris inom transportinfrastrukturen. Som en följd levereras inte nyckelprojekt, entreprenörer står utan arbete och järnvägsnätet fortsätter att försämras, rapporterar tidningen.

– Detta är inte bara ett problem för järnvägen. Det speglar den övergripande försämringen av Rysslands ekonomi, som inte ens kan upprätthålla grundläggande investeringsprogram, framhåller rapporten från den ukrainska underrättelsetjänsten.

LÄS MER: Ryskt sammanbrott – sämsta sedan 70-talet

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Sverige och EU har ”förlorat hela internet”

2026 01 02

Sverige och övriga Europa har "förlorat hela internet”.

Det larmet kommer nu från den belgiska cybersäkerhetschefen Miguel De Bruckyer på fredagen.

Experten syftar på hur beroende EU, däribland Sverige, har blivit av amerikanska molntjänster och annan digital infrastruktur. 

– Om jag skulle vilja att min information stannade inom EU så är det bara att fortsätta drömma. Det är ett mål som helt enkelt inte är realistiskt, säger Miguel De Bryckyer till Financial Times.

Varningen: kan stänga ned Sverige

Det är inte första gången experter eller myndigheter varnar för att EU är för beroende av USA när det gäller tekniken, i synnerhet internet.

– Om vi som land skulle få en hård sanktion från USA, då står vi i bästa fall på fötterna i 30 dagar, sade exempelvis Gabor Sebastiani från Arbetsförmedlingen, ansvarig för digital riskhantering på myndigheten, till DN i somras.

I synnerhet är Sverige särskilt beroende av Microsoft. Hela offentliga sektorn använder sig mer eller mindre av dess tjänster, exempelvis Teams och Officepaketet.

Gabor Sebastiani menar att techjättarna är “ett vapen” för USA. 

LÄS OCKSÅ: Swedbank pekar ut tre grupper – ”Kommer få det sämre”

Kan släcka Danmark "på en timme"

Även Danmark har flaggat för liknande scenarier.

I Sveriges grannland bedöms en omfattande amerikansk cyberattack som realistisk, enligt Jacob Herbst, chef för Cyber Security Control.

Enligt den danska regeringsrådgivaren skulle USA kunna stänga ned Danmark, som är enormt beroende av molntjänster från exempelvis Microsoft och Apple,  inom loppet av en timme.

– Om amerikanerna på måndag morgon klockan åtta bestämmer sig för att stänga ner de amerikanska molntjänsterna, då har Danmark stannat av klockan nio, sade Jacob Herbst till TV2 förra året.

LÄS OCKSÅ: Amerikansk bransch trotsar Trump – ”Nödvändigt”

Foto: ActionVance

Text: Redaktionen