Stort vattenlarm – två miljarder människor berörs

2023 03 22

Var fjärde person på jorden dricker förorenat vatten.

Det visar en ny FN-rapport som publicerades i samband med den internationella vattenkonferensen som sker idag i New York, USA. 

Många dricker förorenat vatten dagligen  

Enligt rapporten dricker två miljarder människor vatten som är förorenat av avföring dagligen.

Detta på grund av dåligt eller icke existerande avloppsrening, som gör att dricksvattnet från källorna är förorenat. 

– Globalt släpps 80 procent av allt avloppsvatten ut i miljön utan någon rening. I många utvecklingsländer är det i princip 99 procent, säger Richard Connor, huvudförfattare till FN-rapporten, enligt AP. 

Han framhåller att det finns en ökad risk för kolera, dysenteri, tyfus och polio för de människor som dricker vattnet.  

Finns en ökad efterfrågan  

Vattenkonsumtionen har ökat under de senaste 40 åren och förväntas fortsätta att öka fram till 2050, i takt med att världens befolkning växer.  

– Det finns en stor ökning i efterfrågan, säger Richard Connor.

Det är främst utvecklingsländer som drabbas av förorenat vatten. Faktorer som kan orsaka detta är industrins utveckling och fler förorenade städer.  

Klimatkrisen en bidragande faktor 

Rapporten fastställer även att över tio procent av världens befolkning bor i länder med hög eller kritisk risk för liten vattentillgång.

Upp till 3.5 miljarder människor lever med vattenbrist minst en månad om året.  

Klimatkrisen pekas ut som en bidragande faktor till vattenbristen. Extrem värme och torka kan förväntas i många regioner, vilket har en direkt påverkan på vattentillgången.  

Även om de nya siffrorna kan ses som ett bakslag för FN:s mål, om att alla ska ha tillgång till vatten och avlopp till år 2030, finns det möjlighet för länderna att samarbeta.  

Mer pengar behövs  

Enligt Connor är det viktigt med ekonomiskt bidrag och ett fungerande samarbete mellan regeringar och investerare, för att försäkra sig om att pengarna investeras på ett hållbart sätt.  

Över 170 länder och 100 ministrar från alla världens hörn deltar på den internationella vattenkonferensen.

Konferensen innehållet interaktiva dialoger och ett stort antal event.  

Foto: E. Akyurt och J. Dylag

Text: Redaktionen


JUST NU: Ukrainas stora dröm krossad i tusen bitar

2025 11 21

Ukraina kommer aldrig att få bli medlem i Nato.

Det framgår i utkastet på den amerikanska fredsplanen mellan Ukraina och Ryssland som har läckt, rapporterar flera medier.

– Donald Trumps senaste plan för att avsluta kriget i Ukraina innebär att territorium avträds till Ryssland, Ryssland återinträder i G8 och Ukraina förbjuds att gå med i Nato, skriver exempelvis The Guardian.

En krossad dröm

Ett Natomedlemskap har ofta beskrivits som en dröm för Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.

Försvarsallians generalsekreterare Mark Rutte har tidigare dessutom talat om att landets väg in i Nato är “oåterkallelig”.

– Ukrainas oåterkalleliga väg in i Nato finns där, och det är mitt antagande att det fortfarande finns där efter toppmötet, sade Rutte inför Natos stora toppmöte i somras.

Men i USA:s nya fredsplan, som består av 28 punkter, utesluts ett sådant scenario.

Finns en "Natoliknande" garanti

Det uppges dock finnas en Natoliknande säkerhetsgaranti i utkastet, enligt Axios.

Den punkten beskriver att en attack mot Ukraina ska betraktas som en attack mot “hela den transatlantiska gemenskapen”.

Exakt vad formuleringen skulle förpliktiga är oklart.

LÄS MER: ”Zelenskyj och Trump överens” – uppgifter om tvärvändning

"Fullständig kapitulation"

Ukraina har bekräftat att Zelenskyj officiellt har mottagit ett utkast på en fredsplan från amerikanerna.

Enligt USA skulle den kunna “återuppliva diplomatin”.

Många kritiska röster har höjts till det amerikansk-ryska förslaget, som enligt Axios förhandlats i hemlighet.

Bland annat på grund av att Ukraina måste överlämna territorium till Ryssland och halvera militären.

Planen motsvarar en fullständig ukrainsk kapitulation, bedömer den amerikanska tankesmedjan Institute for the Study of War.

LÄS OCKSÅ: Nordens största ”hotell” ska byggas i Sverige

Foto: President of Ukraine 

Text: Redkationen


21 nov 2025

Säg aldrig detta på jobbintervjun – expert: då får du nobben

2025 11 21

Var ser du dig själv om fem år?

Det är en fråga som är nästan “omöjlig” att svara rätt på under jobbintervjun, menar karriärexperten och författaren Madeleine Mann, grundare av coachingföretaget Self Made Millennial.

Men svaret kan bli helt avgörande för om du får jobbet eller inte.

– Det får så många jobbsökande att bli avvisade, och de inser det inte, säger Madeleine Mann till CNBC.

Många går i fällan

Syftet med frågan är att undersöka kandidaterna är genuint intresserade av jobbet och karriären det kan innebära, säger Madeleine Mann.

Frågan är dock inte helt omöjlig att besvara. Men det gäller att hålla tungan rätt i mun.

Och då är det många som går i fällan.

De säger saker som “jag hoppas kunna öppna mitt eget företag om fem år” eller “jag hoppas kunna gifta mig om fem år”, säger experten.

Säg absolut inte detta

Sådana svar kan ge arbetsgivaren intrycket av att den som intervjuas är en person som riskerar att lämna företaget inom 

Det finns dock en sak som är ännu värre att säga till den som intervjuar dig enligt Madeleine Mann.

– Jag vill ha ditt jobb om fem år.

De orden kommer att få dig att verka arrogant och orealistisk.

LÄS MER: Kommunal slår larm om pensionen – berör hundratusentals

Så ska du svara

Enligt karriärcoachen bör du istället fokusera på konkreta prestationer och resultat istället för jobbtitlar eller befordringar.

– Istället för att bara säga “jag jagar en titel” säger du “jag jagar resultat som kommer att vara gynnsamma för verksamheten”, säger Mann.

LÄS MER: Nordens största ”hotell” ska byggas i Sverige

Foto: V. Gariev

Text: Redaktionen