Stort tapp för På spåret och Bonde söker fru

2023 11 21

På Spåret tappar nästan 300 000 tv-tittare men är ändå Sveriges i särklass populäraste tv-program.

Det framgår av de senaste tittarsiffrorna.

Vart är vi på väg?

Tittarsuccén På spåret med Kristian Luuk som programledare tillsammans med Fredrik Lindström som domare gör återigen succé.

Förra veckan bänkade sig över 2,2 miljoner framför tv-skärmarna för att följa med och få svar på den klassiska frågan ”vart är vi  på väg”.

Jämfört med veckan innan var det dock ett rejält tapp.

Tio svensk-amerikaner

Bara ett ytterligare tv-program klättrar över den magiska miljongränsen och det är Allt för Sverige.

Många följer med spänning programledare Anders Lundin som tar hand om tio svensk-amerikaner.

– Tårar, kulturkrockar och mycket skratt blandas med tävlingar som har anknytning till svenska seder och myter, uppger SVT i sin beskrivning av programmet.

Carina Bergfeldt

Bronsplatsen kammas hem av ingen mindre än SVT-profilen Carina Bergfeldt vars talkshow med samma namn lockar 984 000 tittare.

I senaste programmet medverkade bland andra Beverly Hills-stjärnan Jason Priestley, skådespelaren Valter Skarsgård och den framgångsrika radioikonen Cecilia Uddén från SR.

TV4-bönderna

TV4 hamnar en bit ned på listan och kommer först på sjunde plats med sitt populära Bonde söker fru-program där tittarna får följa med på romantik bland kossor och höbalar.

TV4-bönderna tappar emellertid hela 112 000 tittare jämfört med veckan innan.

Hela topplistan

Här är nya 10-i-topplistan:

1, SVT 1 – På spåret (fredag) 2 219 000 (-299 000)

2, SVT 1 – Allt för Sverige (måndag) 1 080 000 (-144 000)

3, SVT 1 – Carina Bergfeldt (fredag) 984 000 (-103 000)

4, SVT 1 – Fråga Lund (tisdag) 933 000 (-29 000)

5, SVT 1 – Historien om Sverige (söndag) 924 000 (-54 000)

6, SVT 1 – Vem bor här? (söndag) 870 000 (-89 000)

7, TV4 – Bonde söker fru (onsdag) 821 000 (-112 000)

8, SVT 1 – Skidor Gällivare (söndag) 746 000 (ny)

9, TV4 – Så mycket bättre (lördag) 691 000 (ny)

10, SVT 1 – Go'kväll Sverige (lördag) 671 000 (ny)

Perioden avser måndag till söndag för veckan som gått och inom parentes ses skillnaden mot veckan innan. Nyheter och sportprogram ingår inte i tio-i-topp-listan från MMS.

Ny innebär att programmet inte fanns med på 10-i-topp-listan förra veckan.

Foto: Bå Håkansson, SVT, På spåret

Text: Redaktionen


14 april 2026

Chefer ska börja rapportera anställda – gäller hela landet

2026 04 14

Fuskandet bland anställda behöver få ett slut.

Arbetsgivare ska framöver kunna rapportera sina arbetstagares frånvaro direkt till Försäkringskassan.

Det framhåller myndigheten i en hemställan till regeringen.

Syftet är att förhindra felaktiga utbetalningar som uppstår till följd av att folk begär ersättning för vab, vård av barn, samtidigt som man får lön från arbetsgivaren.

Omläggningen ska ses som ett första steg mot att förvalta socialförsäkringen på ett sätt som gör att våra utbetalningar blir korrekta från början istället för att som idag försöka upptäcka felaktigheter när pengarna redan betalats ut, säger Nils Öberg, generaldirektör, Försäkringskassan, i ett uttalande.

En gång i månaden

Redan för knappt två år sedan påtalade regeringen att bidragsfusket måste upphöra. Därför gick man fram med förslaget om att chefen en gång i månaden skulle lämna in uppgifter till Skatteverket om vem som varit borta från jobbet på grund av vab eller föräldraledighet.

Nu ska uppgifterna istället gå direkt till Försäkringskassan, enligt myndighetens hemställan. En förändring som skulle kunna förhindra att minst 900 miljoner kronor betalas ut felaktigt varje år.

– Vi behöver gå från miljoner till miljarder när det gäller att förhindra bidragsbrott och felaktiga utbetalningar inom socialförsäkringen. Att som idag göra omfattande efterhandskontroller och ställa återkrav när pengarna redan betalats ut felaktigt är både ineffektivt och dyrt, säger Nils Öberg.

– Med denna förändring kommer kostnaderna för föräldraförsäkringen att minska väsentligt och vi kommer att kunna lägga mer kraft på vår försäkringsverksamhet. Dessutom kommer färre föräldrar att fastna i skulder när de blir återbetalningsskyldiga, vare sig det beror på medvetna fel, misstag eller rent slarv.

LÄS MER: ”Gör det senast 4 maj” – uppmaning från Skatteverket

Försäkringskassan kan få stort ansvar

För föräldrar kommer den föreslagna förändringen att innebära att ersättningen betalas ut i anslutning till att arbetsgivaren gör avdrag på lönen för frånvaro. Idag kan ersättningen komma långt innan lönen.

Försäkringskassans hemställan kommer en dryg månad efter att en utredning som tillsatts av regeringen föreslog att myndigheten ska få stärkta befogenheter i att bekämpa bidragsbrott.

Mellan 15 och 20 miljarder kronor uppskattas betalas ut felaktigt från statens välfärdssystem varje år. I vissa fall hamnar pengarna hos kriminella.

Där det finns pengar finns kriminalitet. Vår gemensamma välfärd ska gå till personer som har rätt till den, inte till kriminella. Det är välkommet att regeringen nu fått fler konkreta förslag på hur Försäkringskassan skulle kunna utreda, förebygga, förhindra och upptäcka bidragsbrott, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje.

LÄS MER: 300 000 svenskar måste betala tillbaka

Foto: Magnet Me

Text: Redaktionen


13 april 2026

Zelenskyj lyrisk – ”första gången i Ukrainakrigets historia”

2026 04 14

Zelenskyj berättar om en unik händelse i Ukrainakriget.

Ukraina har erövrat ännu en fiendeposition, vilket i sig inte är något ovanligt i kriget.

Det unika är att det har skett på ett mycket ovanligt sätt.

Ryska ockupanter kapitulerade – utan att några ukrainska soldater behövde sättas in.

Hände för första gången

De ukrainska styrkorna har lyckats ta kontroll över en fiendeposition med hjälp av enbart drönare och markrobotsystem.

Det berättar president Volodymyr Zelenskyj, rapporterar RBC-Ukraine.

Zelenskyj är mycket nöjd med utvecklingen och säger att ”framtiden redan är på frontlinjen” och att det är Ukraina som formar den.

– För första gången i detta krigs historia togs en fiendeposition uteslutande av obemannade plattformar – marksystem och drönare, säger Volodymyr Zelenskyj, enligt tidningen.

Ukraina kunde alltså ta över positionen utan att behöva använda sig av egna soldater.

– Ockupanterna kapitulerade och operationen genomfördes utan infanteri och utan förluster på vår sida, säger den ukrainske presidenten.

LÄS OCKSÅ: Dubbelsmäll på gång för Ryssland - efter Orbáns förlust

”Räddade liv – 22 000 gånger”

Ukrainas utveckling av tekniskt avancerade hjälpmedel i kriget går i en rasande fart.

Zelenskyj uppger att de ukrainska robotsystemen Ratel, TerMIT, Ardal, Rys, Zmiy, Protector, Volia med flera har genomfört över 22 000 uppdrag de senaste tre månaderna, enligt tidningen.

– Med andra ord räddades liv mer än 22 000 gånger när en robot gick in i de farligaste områdena istället för en krigare, säger Zelenskyj.

– Det handlar om högteknologi som skyddar det högsta värdet – människoliv, tillägger han.

Ukraina har bland annat lyckats rädda fångar med hjälp av drönare, rapporterar tidningen.

En video som Ukraina har släppt uppges visa hur två krigsfångar räddas från de ryska trupperna i slutet av mars.

I mars månad utförde robotsystemen 50 proceent fler uppgifter jämfört med februari, vilket visar hur snabbt utvecklingen går.

LÄS OCKSÅ: Grönt ljus från Ungern - glädjebesked för Ukraina

Foto: President of UA office

Text: Redaktionen