Stort larm om svensk biljätte – släcker motorlampan innan leverans

2024 09 03

Biljätten Riddermark är i blåsväder.

Företaget är det största i Sverige på begagnade bilar och har 14 anläggningar runtom i landet.

Totalt säljer man cirka 50 000 bilar om året, enligt egna siffror.

Men nu framkommer uppgifter om hur anställda på Riddermark systematiskt döljer fel på bilarna för att få dem sålda snabbt innan kunderna hinner märka det, avslöjar Aftonbladet.

Åtgärdar inte problem

Enligt dokument och interna chattar som tidningen tagit del av framgår bland annat att man uppmanat en verkstad att “släcka motorlampan utan att ifrågasätta”, det vill säga utan se vad det är för felkod och åtgärd.

Det finns flera exempel på dessa metoder och följden blir att problem markeras som åtgärdade trots att de inte har utförts.

En anställd som haft uppdraget att hämta och lämna bilar hos Riddermarks kunder vittnar också om att säljare uppmanat chaufförerna att hitta fel på bilarna.

Detta för att få ett lägre pris hos kunder, till exempel äldre personer, som inte kan ifrågasätta påpekandet. 

Samma person berättar att det flera gånger har hänt att hjulen trillat av under körning – på väg till kunder – med följden att Riddermark satt tillbaka hjulen, levererat och hållit tyst om det.

Slår tillbaka: Ljuger inte

Riddermark har svarat på kritiken.

Chefen Alexander Riddermark tycker att uppgifterna är “fruktansvärda att höra”.

– Om det som den här före detta anställda säger skulle stämma så är det djupt allvarligt, säger han till Aftonbladet.

Riddermark-chefen känner till att det har hänt att säljare släckt motorlampan utan att åtgärda fel, för att bilarna ska säljas snabbt.

Men han delar inte bilden av att företaget fuskar eller blåser sina kunder.

– Vi har satt in hårda rutiner för att säkerställa att fusket inte sker.

"Sveriges nöjdaste kunder"

På Riddermarks hemsida beskriver man sig som företaget med “Sveriges nöjdaste bilkunder”.

Man hänvisar till betygen på omdömessajten Trustpilot.

– Vi är stolta över att kunna säga att vårt betyg på Trustpilot är det högsta inom branschen, ett tydligt bevis på vår dedikation till kundnöjdhet, framhåller företaget.

Riddermark påtalar även att man “alltid strävar efter att erbjuda en smidig trygg och tillfredsställande bilupplevelse för sina kunder”. 

Här finns Riddermark i Sverige:

  • Bromma
  • Halmstad
  • Järfälla
  • Linköping
  • Nacka
  • POPUP Transportbilcenter Strängnäs
  • Recharge Stockholm
  • Strängnäs
  • Sundsvall
  • Tyresö
  • Täby
  • Uppsala
  • Västerås
  • Örebro
  • Östersund

Arkivfoto: W. Kei

Text: Redaktionen


Hel svensk stad har suddats ut från kartan

2025 07 18

Iphone har suddat ut en hel svensk stad från kartan.

Ett mystisk upptäckt har gjorts i Apples karttjänst, som används för Iphone och Macdatorer.

Hela Boden har “blurrats”, det vill säga blivit täckt av ett suddigt lager, rapporterar SvD.

Ingen tycks veta varför.

Förklaringen brukar ofta vara att det sker på beslut från Försvarsmakten eftersom området if råga är säkerhetsklassat.

Men myndigheten förnekar att de har bett om utsuddade satellitbilder över Boden.

– Försvarsmakten har inte något med blurrning av Googles och Apples kart- och satellitbildtjänster att göra, säger Marie Tisäter som är kommunikatör på Försvarsmakten, till tidningen.

Förbryllande

Inte ens Bodens kommun vet vad som har hänt.

Staden har inte varit i kontakt med Apple och så vitt kommunen vet har ingen annan myndighet heller varit det om saken.

Till och med länsstyrelsen i Norrbotten förbryllas av att Boden suddats ut. Samma sak gäller Lantmäteriet.

Vi blurrar inte bort hela Boden, det är inte så våra arbetsrutiner ser ut. Vi vet inte vem som ligger bakom det, Apple samlar troligen in sin geografiska information från olika aktörer, framhåller Lantmäteriets pressansvarige Åke Lundholm till SvD.

Apple kan ha svaret

Enligt Försvarsmakten gäller inte lagen om skydd för geografisk information, den som begränsar rätten till exempelvis flygfotografering, för satellitbilder. 

Den lagen förnyades 2016.

Det ska även fortsättningsvis krävas tillstånd för sjömätning inom Sveriges sjöterritorium, med undantag av sjömätning i insjöar, vattendrag och kanaler, och för sjömätning i allmän hamn av den som svarar för hamnen, förklaras av Regeringskansliet.

Samtidigt övertog Lantmäteriet Försvarsmaktens uppgifter som tillståndsgivande myndighet vad gäller spridning av landgeografisk information.

Sannolikt är det därför enbart Apple som har svaret. Men techjätten har inte gått att få tag på, trots att medier jagat på de senaste dagarna.

Svaret dröjer alltså för Boden och dess knappa 30 000 invånare.

Foto:

Text: Redaktionen


Kaosscener på Liseberg – personalen helt paff

2025 07 18

Förra veckan kom världsstjärnan Tom Jones till Liseberg.

Det var tredje gången som den numera 84-åriga musiklegendaren spelade på nöjesparken.

– Senast vi hade äran att ha Tom Jones här fick han hela publiken att sjunga med till hans ofattbara stora hit-repertoar. Det är en ära och självklarhet att åter igen få välkomna honom till Göteborg och Liseberg, sade Johan Gummesson, artistbokare på Liseberg, inför konserten.

Men i efterhand får Liseberg skarp kritik.

Kökaos, stökigheter och stort stresspåslag präglade insläppet, menar 74-åriga Robert Olsen som var på plats för att se konserten.

Enbart två unga personer i personalen blippade biljetter samtidigt som köerna växte. Det dröjde uppemot 20 minuter efter konserten satt igång innan alla hade kommit in, hävdar Robert Olsen i en debattartikel efteråt.

Han frågar sig hur det kunde få ske.

– Det blev väldigt stökigt vid insläppet. Jag reagerade med en gång att ”hur har de tänkt här”, säger 74-åringen till GP.

Svaret: skyller på besökarna

Nu har Liseberg svarat på kritiken.

Enligt nöjesparken hade full bemanning kallats in. Konserten var utsåld. Men många besökare hade inte aktiverat sina årspass eller seniorkort, hävdar Liseberg.

Det var skälet till kökaoset eftersom folk fick tas åt sidan när deras biljetter därmed inte gick att scanna.

Personalen hade knappt sett något liknande, menar Lotta Carlsbogård, event- och underhållningschef på Liseberg.

– Det hade vi ingen aning om, det har vi inte råkat ut för tidigare i den mängden, att man inte har aktiverat sina årspass, och det gör man ju hemma, säger hon till GP.

LÄS MER: Nekas inträde på Liseberg – chockbesked vid entrén

Ny konsert ikväll

Robert Olsen påpekar att det var många äldre i publiken. Pensionärer i 90-årsåldern med kryckor och rullatorer.

Till slut släppte Liseberg in folk utan att besökarna behövde aktivera sina pass.

Ikväll är det dags för ny konsert när Miss Li kliver upp på Stora scenen. Det blir första spelningen på Liseberg sedan 2023.

Miss Li är utan tvekan en av Sveriges mest älskade artister. Efter den fantastiska responsen från hennes tidigare framträdande här, ser vi verkligen fram emot att ännu en gång få uppleva hennes magi, säger Johan Gummesson.

LÄS MER: Tv-serie gör braksuccé – lyfter hela Netflix

Foto: Stefan Karlberg, Liseberg

Text: Redaktionen