SVERIGE: Stort larm om hundar – ägare pekas ut

2023 11 25

Det råder allvarliga problem för hundar i Sverige.

Det har som bekant varit ett mycket utmanande ekonomiskt år för Sverige.

En hög inflation har inneburit att Riksbanken höjt styrräntan, och plånboken blir allt tommare bland hushållen.

Nu kommer larm från den ideella föreningen Hundstallet, som lyfter fram att även hundarna påverkas av det ekonomiska läget.

Det är till och med kris på håll, rapporterar Aftonbladet.

“Har inte råd”

Det råder stora problem och såväl svält och vanvård som inställda veterinärbesök har lyfts fram som tydliga effekter av den ekonomiska krisen.

– Ägarna har inte längre råd att i samma utsträckning betala för operationen eller undersöka tänderna, säger Hundstallets informationsansvariga Erika Garmelius till tidningen.

Prioriteras bort

Mot bakgrund av den ekonomiska krisen prioriterar allt fler ägare bort sina hundar.

När hundar far illa är det Länsstyrelsen som tar hand om dem, och om djuren far särskilt illa kan de till och med avlivas.

Kostnaderna för veterinärvård och djurförsäkringar har ökat, och Länsstyrelsen kan bekräfta en ökning vad gäller antalet hundar som de tvingas omhänderta.

– Det vi ser i år är att djurhållarna i länet är påverkade av generellt högre kostnader, bland annat högre veterinärkostnader, säger myndighetens kommunikationschef Fredrik Hedlund.

“Innebär ett ansvar”

Länsstyrelsen meddelar att man inte ska underskatta vad som krävs om man vill ha en hund.

– Att vara katt- eller hundägare innebär ett stort ansvar. Det är inte bara djuret som ska må bra och bli väl omhändertaget, det finns krav från samhället också. Dina skyldigheter som djurägare styrs av lagen om tillsyn över hundar och katter.

Går att anmäla

Om man vet om att djur far illa så går det att göra någonting åt det.

Länsstyrelsen rekommenderar att kontakta dem via telefon, e-post eller brev så att myndigheten kan omhänderta djuret.

Foto: J. Veenema

Text: Redaktionen


18 sep 26

Ny regel för pensionen – kan införas av S-regering

2026 09 18

Under fredagen inleds den första talmansrundan efter valet.

Magdalena Andersson (S) väntas få sonderingsuppdraget.

Om S-ledaren lyckas bilda regering kan en ny regel för pensionen införas.

Socialdemokraterna vill införa ett särskilt pensionslyft för alla som har arbetat i över 40 år.

– Arbetarepensionen ska kunna sökas före riktåldern i syfte att göra den allmänna pensionen högre den dagen man går i pension, framhåller partiet.

Högre månadspension

Det är oklart hur mycket högre pensionen kan bli för personer som får rätt till den nya arbetapensionen.

– Det ger högre månadspension för personer med långt yrkesliv samt ekonomisk trygghet vid tidigare utträde, men exakt kronobelopp är inte nämnt, uppger låneförmedlaren Lendo som har granskat förslaget.

Målet: Ska höja pensionen

Socialdemokraterna vill även höja den allmänna pensionen på bredare front.

– Vårt mål är att den allmänna pensionen ska höjas så att den motsvarar grundambitionerna för systemet och att den samlade pensionen ska i snitt motsvara 70 procent av slutlönen, uppger partiet.

Krav på nästa regering

Intresseorganisationen SPF Seniorerna kräver att nästa regering vidtar åtgärder för att höja pensionerna. Organisationen hänvisar till att många äldre upplever ekonomiska svårigheter när kostnaderna för mat, boende och annat stiger.

– Så ska det inte vara. Därför måste pensionsavgiften höjas och komma både dagens och framtidens pensionärer till del, framhåller SPF i ett uttalande.

LÄS MER: S lovar satsning för 500 000 svenskar – ”det första vi ska göra” 

Gas i pensionssystemet införs

Tidöregeringen har tidigare fattat beslut om att införa en så kallad gas i pensionssystemet.

Det innebär att överskottet i pensionssystemet ska delas ut till alla som har rätt till pension. Pengar som finns över i systemet ska betalas ut till alla som jobbar och har jobbat.

Det nya systemet börjar gälla från och med 2027. Hur mycket pengar som betalas ut beror på hur mycket personen har jobbat och hur stort överskottet är.

– Beloppet läggs till den intjänade pensionen och syns i det orange kuvertet, men särredovisas inte. De pensioner som berörs är inkomstpension och tilläggspension, uppger Pensionsmyndigheten.

ANDRA LÄSER: BEKRÄFTAT: Så mycket tjänar svenskarna 

Foto: Mathias Hansson Socialdemokraterna

Text: Redaktionen


18 sep 26

Oväder drar in över Sverige

2026 09 18

Håll i dig och ta fram paraplyet. I helgen blir det rejält blåsigt och regnigt runt om i landet.

Det framgår av SMHI:s prognos för helgvädret.

Enligt myndigheten är ett djupt lågtryck på väg mot Sverige. Lågtrycket kommer in från Norska havet och beräknas dra in över landet under natten mot lördag.

I samband med det flaggar SMHI för regn och blåst i hela landet.

Blåsigast blir det i södra Sverige. Där räknar myndigheten med ”friska eller hårda vindbyar”.

”Mycket hårda vindbyar”

Under söndagen ligger ovädret kvar över landet.

Södra Sverige kan återigen vänta sig riktigt kraftiga vindar.

– Över Götaland och Svealand passerar flertalet regnskurar österut under dagen. Det blir fortsatt blåsigt i söder och i samband med skurar kan mycket hårda vindbyar förekomma, uppger SMHI.

SVT:s meteorologer flaggar också för oväder i södra Sverige.

– Det blir ännu en blåsig dag i söder, med tidvis hårda vindbyar på många håll, lyder prognosen.

LÄS MER: Butikskedja delar ut 56 miljoner till anställda efter jättesuccén 

Solen återvänder

Lågtrycket drar vidare i början av nästa vecka.

Under måndagen väntas betydligt varmare väder när en högtrycksrygg drar in över Sverige.

– Detta ger torra nordvästvindar över landet med gott om sol, men även lite svalare luft som rör sig ner, rapporterar SMHI.

Det varmare vädret väntas hålla i sig en bra bit in i nästa vecka, även om prognosen fortfarande är osäker.

– Under onsdag och torsdag väntas ryggen förskjutas österut vilket öppnar upp för en varmare sydlig luftström över landet, men eventuellt kan regn också passera upp över delar av landet, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: S lovar satsning för 500 000 svenskar – ”det första vi ska göra” 

Foto: Khamkeo

Text: Redaktionen