Stort larm om Guldfågeln – “fruktansvärt”

2025 03 21

Tre svenska kycklingjättar anklagas för omfattande brister i sina respektive verksamheter.

En av de utpekade aktörerna är Guldfågeln, ett av Sveriges ledande företag när det gäller svenskproducerad kyckling.

Bakom kritiken står djurrättsorganisationen Djurens Rätt som idag publicerar en ny rapport om “systematiska brister” och “hemlighetsmakeri” i slakterierna.

"Gör ont att läsa"

Organisationen har undersökt 471 kontrollrapporter mellan 2021 och 2023 från Sveriges fyra största kycklingslakterier.

– I Djurens Rätts rapport finns otaliga exempel på när kycklingar transporteras med smärta och sjukdom, och de slaktas hungriga och törstiga, säger Camilla Bergvall, riksordförande för Djurens Rätt.   

– Det gör ont att läsa och det blir allt tydligare att de storskaliga kycklingfabrikerna inte klarar av att leva upp till det djurskydd som lagen kräver, säger Camilla Bergvall, riksordförande för Djurens Rätt.   

"Fruktansvärt"

Guldfågeln står tillsammans med Kronfågel och Atria för 95 procent av Sveriges kycklingproduktion.

Enligt Djurens Rätt har det inte heller skett några betydande förbättringar efter de skandalrubriker som florerade 2021-2022. Andelen brister ligger på 80 procent av alla kontrollrapporter.

– Vad som är värt att komma ihåg är också att vår kartläggning endast visar de brister som har upptäckts. Det höga slakttempot gör att mycket sker i det dolda då det är omöjligt för myndigheter att kontrollera djurskyddet på individnivå, säger Camilla Bergvall.

Hon får medhåll av Anna Harenius, sakkunnig hos Djurens Rätt och rapportens huvudsakliga författare.

– Att ha läst kontrollrapporter med liknande djurskyddsbrister tre år i rad har varit fruktansvärt. Kycklingar kan lida och påverkas extremt negativt av att transporteras när de är skadade eller av att vara utan foder. Djurens Rätts rapport visar att de största kycklingfabrikerna inte verkar kunna följa djurskyddslagen och att det behövs en systemförändring, säger hon.

Kronfågel: Kycklingarna ska må bra

Kycklingproducenterna har inte uttryckligen svarat på kritiken från Djurens Rätt.

Efter en granskning i december 2023 såg dock Kronfågel över sina rutiner. Företagets dåvarande vd Fredrik Strømmen, förra månaden ersatt av Sofia Hyléen Toresson, kopplade missförhållandena till ett tidigare produktionsstopp under 2023.

– Här tror jag att det har gått så snabbt att vi inte har hängt med och kanske är det en medarbetare som inte lärts upp ordentligt av oss, som inte gjort som man ska och fåglarna hamnar då ihop och hanteras inte i enlighet med våra rutiner, sade han till TV4 vid tillfället.

Förra veckan gav företaget även besked om flera nya hållbarhetsinitiativ, bland annat investeringar i kläckeriet för bättre resurseffektivitet och djurvälfärd.

Liknande besked från Guldfågeln

På sin hemsida skriver Kronfågel att företagets utgångspunkt är att alla kycklingar ska må bra, ”från kläckning till slakt”.

Liknande besked ger Guldfågeln i sina kommunikationer.

Enligt företaget är man noga med att följa Svensk Fågels djuromsorgsprogram när det gäller hanteringen av djur som ska slaktas.

Vidare uppger Guldfågeln att kycklingarna har det bra under sin uppväxt. Guldfågeln framhåller att djuren är placerade i ”stora luftiga hallar” där de kan ”sprätta fritt på en bädd av kutterspån”.

– Under kycklingarnas uppväxt sätts deras välmående i främsta rummet i hela vår värdekedja. Om kycklingarna har det bra kan vi producera högkvalitativa och säkra produkter med gott samvete, skriver Guldfågeln.

Gett resultat

När det gäller Atria installerade koncernen ny utrustning hösten 2022 med en stalldator som bland  annat övervakar tillförsel av vatten och foder samt värme och ventilation.

Enligt Atria har det gett resultat.

– Kycklingarna har en god tillväxt och generellt bättre hälsa, det kan vi se på alla våra KPI:er som stalldatorn hjälper oss mäta och hur vi förhåller oss till dem. Just nu är majoriteten av våra KPI:er gröna, vi mäter allt från temperatur och fuktighet i stallarna till hur mycket foder och vatten som går åt per fågel, framhöll Rasmus Sunesson, arbetsledare för Atrias kycklinguppfödning i Sölvesborg, i somras.

– Jag säger som jag sa senast; jag är stolt över hur vi tar hand om våra kycklingar, tillade han.

Foto: C. Sanchez/Guldfågeln

Text: Redaktionen


JUST NU: Tung partiledare rasar i förtroende

2025 06 23

De senaste förtroendesiffrorna för riksdagens partiledare har trillat in.

För en av dem sjunker stödet särskilt kraftigt.

Det rör sig om ingen mindre än statsministern och M-ledaren Ulf Kristersson, rapporterar SvD som beskriver tappet som ett “ras” och partiledaren som “mätningens stora förlorare”.

Förändringen märks framför allt bland män där siffrorna sjunker med 6 procentenheter ned till 40 procent, vilket också innebär att Kristersson tappar förstaplatsen inom gruppen till Jimmie Åkesson (SD).

– Det går inte åt rätt håll för Ulf Kristersson, säger Demoskops opinionschef Johan Martinsson till samma tidning.

Kritik för hantering

Mycket av siffrorna bedöms bero på den kritik som riktades mot statsministern i samband med att den nationella säkerhetsrådgivaren Tobias Thyberg hastigt avgick från sitt nya jobb tidigare under våren.

Bakgrunden var att regeringen kort efter att ha tillsatt Thyberg tog emot intima bilder på diplomaten från en dejtingapp. Bilderna hade skickats från en anonym e-postadress.

– Att undanhålla information som hade varit avgörande för en säkerhetsprövning är som alla förstår allvarligt. Det är en självklar slutsats att han inte kan ha det jobbet, sade Ulf Kristersson på en pressträff efteråt.

Uttalandet var olämpligt och ovanligt, enligt Göran Sundström professor och prefekt vid Statsvetenskapliga institutionen vid Stockholms universitet.

– Det gör man normalt inte. Här tycks man dessutom skylla på honom utifrån osäkra grunder, sade han till SVT vid tillfället.

Vinnaren

Mätningens vinnare bedöms istället Jimmie Åkesson vara. SD-ledaren är mest populär bland män även utanför sitt eget parti och tillsammans med Ebba Busch (KD) och Daniel Helldén (MP) de enda partiledarna som ökar i förtroende.

– Åkesson är mer populär i M än vad Kristersson är i SD, säger Johan Martinsson.

Hela mätningen

Nedan är mätningen över vilken partiledare som de tillfrågade har ganska eller mycket stort förtroende för. Högerstapeln anger förändringen sedan en månad tillbaka.

🔴Magdalena Andersson (S)    44          -2
🔵Jimmie Åkesson (SD)              38          +2
🔵Ulf Kristersson (M)                  36          -4
🔵Ebba Busch (KD)                       32          +3
🔴Nooshi Dadgostar (V)            21         +/-0
🟢Amanda Lind (MP)                  20           -2
🟢Anna-Karin Hatt (C)               12           -3
🟢Daniel Helldén (MP)               12          +1
🔵Johan Pehrson (L)                    11          -1
 
Källa: Demoskop
 

Foto: iXimus

Text: Redaktionen


Trump föreslår drastisk vändning i kriget – går emot Vita huset

2025 06 23

USA:s försvarsminister Pete Hegseth sade igår att USA inte eftersträvar ett regimskifte i Iran.

Det var inte det som var syftet med attackerna mot Irans kärnkraftsanläggningar, understryker ministern.

– Det här uppdraget handlade inte och har inte handlat om regimskifte, säger Pete Hegseth enligt Politico.

Även vicepresident JD Vance har uttryckt sig i liknande termer.

Nu går president Donald Trump emot den hållningen och öppnar för just ett regimskifte i Iran.

– Det är inte politiskt korrekt att använda termen “regimskifte”, men om den nuvarande iranska regimen inte kan göra Iran stort igen, varför skulle det inte kunna ske ett regimskifte? framhåller Trump på sin sociala medieplattform Truth Social och tillägger:

– MIGA! (Make Iran Great Again, red. anm.)

"Utplåning"

Donald Trump kommenterar även igen USA:s precisionsbombningar i Iran under natten till söndagen.

– Monumentala skador orsakades på alla kärnkraftsanläggningar i Iran, vilket framgår av satellitbilder. Utplåning är en korrekt term, framhåller presidenten.

FN:s internationella atomenergiorgan, IAEA, har uttryckt att skadorna sannolikt är omfattande, men exakt hur allvarliga skadorna är har ännu inte kunnat bekräftas.

Bryter tystnaden

Natten till måndagen har Irans högsta ledare ayatolla Ali Khamenei för första gången uttalat sig efter de amerikanska attackerna för ett dygn sedan.

I ett uttalande nämner han inte uttryckligen USA en enda gång.

– Straffet fortsätter. Den sionistiska fienden har begått ett stort misstag, ett stort brott. Den måste straffas och håller på att straffas, den håller på att straffas just nu, framhäver Khamenei på X.

Varnar amerikaner i hela världen

Iran har under natten återigen avfyrat robotar mot Israel. Om anfallet har orsakat någon skada är hittills oklart. Det hörs även explosioner i iranska huvudstaden Teheran, enligt New York Times.

USA:s utrikesdepartement har också gått ut med en global varning till alla amerikanska medborgare i hela världen att iaktta ökad försiktighet.

– Det finns risk för demonstrationer mot amerikanska medborgare och intressen utomlands. Utrikesdepartementet råder amerikaner världen över att iaktta ökad försiktighet, lyder varningen enligt BBC.

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen