Stort larm om Guldfågeln – “det är en skandal”

2024 10 17

Guldfågeln är ett av Sveriges ledande företag när det gäller svenskproducerad kyckling.

Nu presenterar djurrättsorganisationen Djurens rätt omfattande brister hos kycklingjätten.

Det är tredje året i rad som företagets verksamhet, tillsammans med tre andra slakterier, granskas.

Kartläggningen pekar på systematiska missförhållanden med allvarliga frätskador och kycklingar som klämts ihjäl.

– Det är skandalöst att kycklingfabrikerna får fortsätta sin verksamhet med så här stora brister i djurskyddet år efter år. Det är ett systematiskt djurplågeri som måste få ett slut, säger Camilla Bergvall, riksordförande för Djurens Rätt, i ett uttalande.

"Inte enskilda misstag"

Granskningen baseras på Livsmedelsverkets och Länsstyrelsens kontrollrapporter över brister under fjolåret.

I kartläggningen ingår även Kronfågel och Atria Sverige.

Resultatet visar att 80 procent av rapporterna beskriver allvarliga djurskyddsbrister, menar Djurens rätt.

Organisationen pekar på samma brister som under 2021 och 2022: klämda vingar och huvuden, hög dödlighet i transporter och frätskador från avföring.

Minst 125 000 kycklingar uppges ha utsatts för brottsligt lidande innan de dog.

– Det verkar inte gå att säkerställa att kött från Guldfågeln kommer från fabriker där djurskyddslagen följs. Det handlar inte om enskilda fall eller misstag, utan detta är systematiska problem, år efter år, som visar att vi en gång för alla måste montera ned de storskaliga djurfabrikerna, säger Camilla Bergvall.

Uppgifter: levande kycklingar i soporna

Djurens rätt uppmärksammar också att flera kontrollrapporter visar att vid minst tre tillfällen på två slakterier har kycklingar hittats utan att vara korrekt avblodade.

Enligt djurrättsorganisationen kan det innebära att fåglarna skållats levande. Levande kycklingar ska även ha hittats i sopor bland döda kycklingar.

– Att Djurens Rätts kartläggning visar på liknande djurskyddsbrister tre år i rad är fruktansvärt. Kycklingar kan lida och påverkas extremt negativt av att transporteras när de är skadade eller av att vara utan foder för länge, säger Anna Harenius, sakkunnig hos Djurens Rätt.

Guldfågeln: Kycklingarna har det bra

Guldfågeln har inte officiellt kommenterat kritiken.

På sin hemsida skriver kycklingjätten att man är noga med att följa  Svensk Fågels djuromsorgsprogram när det gäller hanteringen av djur som ska slaktas.

Vidare uppger företaget att kycklingarna har det bra under sin uppväxt. Guldfågeln framhåller att djuren är placerade i ”stora luftiga hallar” där de kan ”sprätta fritt på en bädd av kutterspån”.

– Under kycklingarnas uppväxt sätts deras välmående i främsta rummet i hela vår värdekedja. Om kycklingarna har det bra kan vi producera högkvalitativa och säkra produkter med gott samvete, skriver Guldfågeln.

Foto: C. Sanchez/Guldfågeln

Text: Redaktionen


JUST NU: Drar in över Sverige – Norge varnar för kraftigt oväder

2025 10 23

Kraftigt regn och oväder väntar det kommande dygnet.

I Norge har flera varningar utfärdats till följd av prognosen och meteorologer uppmanar folk att kontrollera sina avlopp.

Det handlar om ett lågtrycksområde västerifrån som pumpar in mild och fuktig luft inåt landet, rapporterar Dagbladet.

Under fredagen väntas särskilt kraftigt regn i östra och södra delarna av landet.

Och samtidigt letar sig busvädret in över Sverige.

Under eftermiddagen och kvällen sprider sig regn norrut och österut över Götaland. Under fredagsmorgonen börjar regnet också leta sig in över sydvästra Svealand, framhåller Caroline Vahlberg, meteorolog på SMHI, i en ny prognos.

"Rikliga regnmängder" i Sverige

Tidigare i veckan föll uppemot 80 millimeter regn i Agder i södra Norge.

Och det är inte över.

– Det blir blött igen på fredag, och återigen är det särskilt östra Norge och södra Norge som kommer att drabbas, säger  Rafael Escobar Løvdahl från Meteorologiska institutet till Dagbladet.

Då väntas det även slå mot stora delar av Sverige.

– Under fredag berörs Götaland och Svealand av regn eller skurar där Bohuslän, Dalsland och västra Värmland kan få rikliga regnmängder. I Norrland väntas mer spridda skurar, förklarar Caroline Vahlberg på SMHI.

LÄS OCKSÅ: Hushåll kan få 30 000 kronor mer – på ett villkor

Kallt nästa vecka

Även om de värsta regnskurarna kanske försvinner till helgen kommer det att vara fortsatt ostadigt och lågtrycksbetonat.

Och från och med nästa vecka kan det bli riktigt kyligt.

Kall luft tar sig in över hela landet, enligt SMHI.

– På många hål tidvis regn eller skurar, längst i norr även snöbyar, menar Caroline Vahlberg.

LÄS OCKSÅ: Oväntad faktura skickas ut – betala inte

Foto: E. Witsoe

Text: Redaktionen


23 oktober 2025

JUST NU: Bind räntan – storbank uppmanar hushåll

2025 10 23

Det blir inga fler räntesänkningar.

Det bedömer den statliga storbanken SBAB i sin senaste ränteprognos.

Enligt banken väntas styrräntan ligga kvar på 1,75 procent under resten av 2025 och under hela näst år.

Nu uppmanar SBAB bolånetagare att tänka om. Många väljer fortsatt rörlig bolåneränta, trots att det just nu kan vara fördelaktigt att binda räntan i en tid då den globala osäkerheten riskerar att orsaka räntesvängningar.

Dessutom väntas de lite längre bundna bolåneräntorna stiga under nästa år – från omkring 3 procent till knappa 4 procent. Ett skäl till den förväntade uppgången är de små marginalerna mellan räntorna på bostadsobligationer och utlåningsräntorna, framhåller SBAB:s analytiker.

”Billigt att försäkra sig”

SBAB:s chefekonom Robert Boije drar en tydlig slutsats av prognosen: det finns goda skäl att binda räntan just nu.

– Givet vår prognos över bolåneräntor med olika bindningstider, förefaller det billigt att försäkra sig mot oväntade ränterörelser genom att välja bunden ränta. Det kan vara värt att väga in för framför allt bolånetagare som har små marginaler i sin ekonomi och som inte planerar att flytta i närtid, säger han.

LÄS MER: Hushåll kan få 30 000 kronor mer – på ett villkor

”Betydande osäkerhetsfaktor”

Robert Boije understryker att det är viktigt att ta höjd för den globala osäkerheten när man väljer mellan rörlig och bunden ränta.

– Även om huvudlinjen i vår prognos är stabil inflation och styrränta är det viktigt att samtidigt ta höjd för det fortsatt oroliga omvärldsläget med flera geopolitiska risker. Utvecklingen av tullkriget och vad det betyder för både inflation och räntor är en betydande osäkerhetsfaktor, säger han och tillägger:

– Under året har det också varit ganska stora rörelser i de längre marknadsräntorna när ny information kommit om både tullsatser, försvarssatsningar och det svåra läget i de offentliga finanserna i många länder.

LÄS OCKSÅ: Nordea: En av fyra svenskar klarar inte ökad månadskostnad 

Foto: M. Lis

Text: Redaktionen