Stort larm om Dollarstore – kedjan erkänner själva

2024 11 01

Lågprisbutiken Dollarstore bryter systematiskt mot lagen.

Det hävdar Kemikalieinspektionen som granskat kedjan vid flera tillfällen under över tio års tid.

Företaget har återkommande drabbats av åtalsanmälningar och böter – samtidigt som både kunder och anställda försatts i fara.

Det handlar om hundratals kilo med varor som har sålts trots att de innehåller mängder av skadliga ämnen, rapporterar Handelsnytt.

Bryter sina löften

Kemikalieinspektionen är inte nådig i sina rapporter om Dollarstore.

Leksaker och plastförpackningar som sålts finns bland de varor med för höga halter av bland annat kadmium och bly och som kan orsaka cancer.

Myndigheten menar att företaget systematiskt begår återkommande lagöverträdelser och att Dollarstore själva vidtagit åtgärder tror man inte på.

– Kemikalieinspektionen är av uppfattningen att de åtgärder som utlovats inte varit tillräckliga, eller att de aldrig infriats. Företagets rutiner är mycket bristfälliga då även dokumentation som de är lagstadgade att inneha, inte finns eller kan hittas, skriver man i en rapport.

Anställda riskerar cancer

Kemikalieinspektionen varnar särskilt anställda i butikerna för PAH, polycykliska aromatiska kolväten som kan finnas i exempelvis handtag på verktyg eller andra föremål med svart gummi.

Det är på den nivån att medarbetare riskerar cancer, leverskador, nedsatt immunförsvar och allergiska reaktioner för den som jobbar med att packa upp varor under flera år.

Dollarstore själva erkänner bristerna och menar att man infört säljstopp och förstört varor som man fått reda på är giftiga.

Man medger också att uppföljning och kvalitetsförsäkring av leverantörerna inte varit tillräckliga.

– Dollarstore har fått och accepterat böter för artiklar som sålts under tidigare år kopplat till främst kemikalier, märkningskrav och produktsäkerhet, framhåller Märta Kuylenstierna, kvalitets- och hållbarhetschef på Dollarstore, till Handelsnytt. 

Böter på 300 000 kronor

I februari uppdagades att 22 000 giftiga produkter, bland annat solglasögon, solskydd, väskor och bordsfläktar, sålts till kunder i butiker över hela landet mellan 2020 och 2021.

Företaget fick då böter på 300 000 kronor.

– Men skulle bolaget dyka upp igen i sådana här sammanhang så kan man lägga sig högre, sade kammaråklagaren Magnus Clase vid Riksenheten för miljö- och arbetsmiljömål till Mitt i vid tillfället.

130 butiker i Sverige

Dollarstore är sedan flera år väletablerade i Sverige och har hela 130 butiker på svensk mark.

Man beskriver sig själva som “Sveriges snabbast växande lågpriskedja”.

I somras köptes man upp av den finska börsnoterade lågprisaktören Tokmanni för 170 miljoner euro.

Förra året omsatte företaget 4 miljarder kronor, enligt finanstidningen Market.

Foto: DollarStore

Text: Redaktionen


Går i konkurs efter 106 år – efter dödsolyckan

2025 05 25

Ett Göteborgsbolag går i konkurs.

Det var under sommaren 2023 som en tragisk olycka inträffade vid nöjesparken Gröna Lund i Stockholm.

En 35-årig kvinna förlorade livet och flera skadades när berg-och dalbanan Jetline spårade ur.

En rättsprocess inleddes då mot bland annat Göteborgs Mekaniska Werkstad – som nu går i konkurs.

Det rapporterar Göteborgs-Posten.

Går i konkurs

Göteborgs Mekaniska Werkstad – med anor från 1919 – krävs på miljoner för inblandning i dödsolyckan.

Åklagare lämnade förra året in en talan om grovt vållande till annans död, flera fall av grovt vållande till kroppsskada och framkallande av fara för annan mot Göteborgsbolaget.

Detta eftersom Göteborgs Mekaniska Werkstad på uppdrag av Mekosmos levererade en bärarm till nöjesparken.

Bärarmen knäcktes enligt TV4 vid dödsolyckan.

Inte på grund av rättsprocessen

Det ska dock enligt konkursförvaltaren inte vara på grund av rättsprocessen som bolaget går i konkurs – utan på grund av prissättningen.

Göteborgs tingsrätt har fattat beslut om konkurs och bolaget hade vid konkurstillfället 15 anställda.

Enligt de senast tillgängliga siffrorna hade bolaget en nettoomsättning på 17 227 000 kronor, och bokförda tillgångar på 9 402 000 kronor, uppger Konkurslistan

“Hade inte hänt”

Senior åklagare Christer B. Jarlås vid Riksenheten för miljö- och arbetsmiljömål har sagt att dödsolyckan inte hade hänt om alla regler hade följts.

– I tivolianordningar ska alla delar vara säkra och det finns ett tydligt regelverk med svenska standarder att följa, har han sagt till SVT.

– Om företagen hade följt reglerna hade detta inte hänt.

Anlitades av Mekosmos

Tre företag misstänktes för brott efter dödsolyckan, däribland just Göteborgs Mekaniska Werkstad.

Underentreprenören Mekosmos ska utan Gröna Lunds vetskap ha anlitat Göteborgs Mekaniska Werkstad för produktion av bärarmarna.

Göteborgs Mekaniska Werkstads försvarsadvokat framhöll förra året att ”bolaget bestrider ansvar och motsätter sig därför att betala företagsbot.”

Det rapporterar SVT.

Foto: Gröna Lund

Text: Redaktionen


Willys vädjar till kunder

2025 05 26

Willys-kunder ställer till med problem i en butik i Upplands-Bro.

Willys har nu stött på ett liknande problem som Ica-butiker tidigare upplevt.

Kunder som besöker butiker kastar ner saker i pantmaskinen som inte ska vara där.

Det orsakar risker – och Willys går därmed nu ut med en vädjan till kunder som använder kedjans pantmaskiner.

Det rapporterar Mitt i.

Flera saker

Det rör sig om de större pantmaskinerna där kunder kan hälla i panten.

Vid en butik i Upplands-Bro har personalen upptäckt alla möjliga saker i pantmaskinen.

Det handlar bland annat om verktyg, snus, knivar, barnkläder och mycket annat.

– Hittills har maskinen klarat alla udda föremål, men det finns såklart en risk att ett tungt verktyg eller en kniv kan skada maskinen så att den behöver lagas, förklarar Ia Fungdal, butikschef för Willys Bro Handel.

Vädjar till kunder

Butikschefen menar att det är positivt att pantmaskinen används av kunderna, men att de gärna kan säkerställa att det inte slängs in saker som inte hör hemma där.

– Vi tycker att det är superkul att så många uppskattar och använder vår pantmaskin! Försök om möjligt att bara kasta i pantburkar så håller maskinen längre.

Även Ica

Det är inte bara Willys som har stött på den här typen av problem.

Även Ica-butiker har upplevt att diverse oönskade föremål har landat i pantmaskinen.

Vid en butik i Borås har personalen bland annat hittat trosor, knivar, en tandavgjutning och sexleksaker.

– Det är ett irritationsmoment i vardagen och ingen rolig arbetsmiljö för de som jobbar med att tömma och rengöra, säger butikschef Jesper Hedell enligt Göteborgs-Posten.

“Går sönder”

Hedell förklarar att man redan har upplevt att pantmaskinen gått sönder på grund av obehöriga föremål.

– Ibland går maskinerna sönder och då blir det en frustration även för kunderna som inte kan lämna tillbaka sina burkar och flaskor, säger han.

Det bedöms även finnas en skaderisk för butikspersonalen som behöver hantera föremålen i fråga – exempelvis knivar och liknande.

Foto: Willys Axfood

Text: Redaktionen