Stort larm i Kyiv – Ulf Kristersson på plats

2023 02 15

Dramatik utspelade sig mitt under regeringsföreträdarnas pressträff.

Statsminister Ulf Kristersson (M) åkte idag till Ukraina för att besöka president Volodymyr Zelensky.

Flyglarm mitt under pressträffen

Men de två ledarnas gemensamma presskonferens hann knappt börja innan krigets dramatik gjorde sig påmint i Kyiv.

Flyglarmet har nämligen aktiverats och huvudstadens invånare uppmanas att söka skydd, rapporterar ukrainska medier.

Ett fientligt luftmål har upptäckts på himlen över Kyiv, framhåller nyhetsbyrån Ukrinform.

Även luftvärnssystemet i huvudstaden har aktiverats.

"Ballonger" över Kyiv

Vid 16-tiden uppgav Ukraina att man hade observerat sex fientliga "ballonger" över huvudstaden, enligt Reuters.

Samtliga ballonger sköts ned av det ukrainska försvaret.

Kunde fortgå

Kristerssons och Zelenskys pressträff kunde dock fortgå som planerat.

Inför journalisterna betonade den svenska statsministern att man kommer att fortsätta stötta Ukraina på så många sätt man kan.

– Att avsluta Rysslands krig i Ukraina är en fråga om global fred och säkerhet. Er fredsplan förtjänar starkt stöd, säger Ulf Kristersson.

– Sverige kommer fortsätta att förse så mycket stöd som möjligt. Politiskt, ekonomiskt och militärt.

Tackade för Archer

Zelensky å sin sida passade på att tacka för allt stöd man redan fått.

– Sverige är topp fem leverantörer av stöd till Ukraina och jag tackar Sverige för det stödet, säger den ukrainska presidenten.

Speciellt det senaste försvarspaketet var han extra nöjd med.

– Archer är en av de bästa artilleripjäserna i världen, säger Zelensky.

Vill säkra Ukraina i EU

På presskonferensen betonade även Ulf Kristersson att man jobbar för att säkra Ukrainas medlemskap i EU.

– Vi kommer göra allt i vår makt för att försäkra Ukrainas rättfärdiga framtid som en medlem i Europeiska unionen, säger han och tillägger:

– Ni tillhör Europa.

Kommenterade upplevelsen

Senare under onsdagen kommenterade Ulf Kristersson upplevelsen då flyglarmet ljöd.

– Det var inte speciellt ljudligt. Vi fick digitala signaler och jag gjorde som presidenten. Vi satt tillräckligt skyddade, säger han till Aftonbladet.

Attackerat kritisk infrastruktur

Ryssland har under sin invasion misslyckats med att ta kontroll över Kyiv.

Det har emellertid skett flera stora attacker mot huvudstaden, inte minst mot kritisk infrastruktur.

För blott några dagar sedan ljöd flyglarm i hela landet efter ett massivt ryskt angrepp – som beskrevs som det största sedan invasionen inleddes för nästan exakt ett år sedan.

Framför allt riktades attackerna då mot regionerna  Zaporizjzja och Charkiv.

– Det finns en stor risk för ytterligare robotattacker. Jag vill återigen betona – ignorera inte flyglarmen, uppmanade Serhiy Popko, chef för Kyivs militärförvaltning, vid tillfället.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


5 juni 2026

Skattefritt från och med i år – nästan alla är eniga

2026 06 05

En av regeringens mer omtalade reformer får tummen upp från väljarna.

Sju av tio är positiva till skattefritt sparande i ett investeringssparkonto, så kallat ISK.

Det visar en färsk undersökning som tagits fram av Länsförsäkringar, där svenskarna ger ett tydligt stöd till regeringens beslut att från och med i år tillåta skattefritt sparande på ISK upp till 300 000 kronor.

– Det här är en reform som träffar både rätt och brett. Den gör det lättare för hushåll att bygga buffert, bostadssparande och större ekonomisk frihet, säger Stefan Westerberg, Länsförsäkringars privatekonom, i en kommentar.

Hela kontantinsatsen

Enligt bankens undersökning är 67 procent av svenskarna positivt inställda till reformen.

Blott 15 procent är emot och 18 procent är osäkra. 

Siffrorna är likartade när hushållen får frågan vilken effekt reformen har för den egna privatekonomin: 67 procent anser att det ger en bra effekt. Enbart 6 procent anser att effekten är dålig.

– Det starka stödet visar att skattefriheten på ISK inte uppfattas som en smal reform för hushåll med stora kapital, säger Stefan Westerberg och fortsätter:

– För många handlar de första 300 000 kronorna om något väldigt konkret: bufferten som gör att en oväntad utgift inte blir ett lån, kontantinsatsen till första bostaden eller frihetskapitalet som gör att man kan byta jobb, hjälpa barnen, starta företag eller skapa trygghet inför pensionen. Det är därför reformen träffar rätt.

LÄS OCKSÅ: Rusning till Ikea – folk skriver upp sig på väntelistor 

Inte bara symboliskt

Faktorer som gör att reformen får ett så högt stöd bedöms bland annat vara att sparande blivit en viktigare fråga för många, särskilt efter flera år av hög inflation.

Länsförsäkringar pekar även ut gruppen som ska köpa sin första bostad. För dem skulle den skattebefriade summan kunna räcka till en hel kontantinsats.

I en svårtillgänglig hyresmarknad och en dyr ägd marknad är det egna sparandet ofta biljetten in. Då är 300 000 kronor inte ett symboliskt belopp, utan kan motsvara hela kontantinsatsen till en första bostad. Det gör den skattefria nivån direkt relevant för unga vuxna och andra som försöker ta sig in på bostadsmarknaden, säger Stefan Westerberg.

LÄS MER: UPPGIFTER: Bland EU:s dyraste – Sverige riskerar ekonomisk baksmälla 

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Ukrainsk fullträff – viktig rysk bas totalförstörd

2026 06 06

Ukraina har genomfört ett lyckat flyganfall.

Ryska soldater har under en längre tid omvandlat ingångarna till lägenhetsbyggnader i Pokrovsk till avfyrningsplatser för attackdrönare.

Vissa lägenhetshus i regionen har gjorts om till baser för drönarstyrkor.

Nu har Ukraina genomfört flyganfall mot en av dessa baser, rapporterar RBC Ukraine.

Ukrainsk fullträff

Ukrainas försvarsmakt har framgångsrikt slagit till mot en rysk position i de centrala delarna av Pokrovsk som användes för flygspaning och drönaravfyrningar. 

Det rör sig om ett precisionsanfall från luften mot anläggningen i stadens centrum. 

Ryska soldater hade upprättat en avfyrningsplats för Molniya-attackdrönare där, samt en bas för en flygspaningsenhet. 

Bilder visar

Filmklipp som delats av Ukrainas militär visar en massiv explosion vid platsen.

Den sjunde snabbinsatskåren bekräftar attacken.

– Anfallet mot anläggningen avbröt de fientliga drönarenheternas verksamhet i området och minskade fiendens spanings- och anfallsförmåga. 

Det framgår inte vilket slags stridsflygplan som användes vid attacken.

Läs mer: Valuta störtdyker – har halverats i värde

Även vid flygplats

Men det är inte bara mot anläggningar i centrala Pokrovsk som Ukraina har genomfört anfall.

Ukrainska drönarenheter har även genomfört en serie framgångsrika attacker mot den ryskockuperade flygplatsen i Donetsk.

Det har "saboterat Moskvas försök att omvandla anläggningen till en militärbas", rapporterar Kyiv Independent.

“Skulle flyga mot förskolor”

De ryska styrkorna har försökt omvandla flygplatsen i Donetsk till en bas för avfyrning av Shahed-drönare.

En viktig måltavla, menar ukrainarna.

– Ett beslut fattades om att genomföra systematiska, förebyggande tillslag som ska avbryta fiendens avfyrningar och minska antalet fientliga drönare som annars återigen skulle flyga för att attackera förskolor, höghus och sjukhus. 

Läs mer: Chocken: Säger upp samtliga anställda

Foto: Ukrainas militär (Telegram) resp A. Voznenko

Text: Redaktionen