Stort it-strul – går inte att ringa

2024 09 23

1177 och Telenor upplever störningar på flera håll.

Störningarna innebär dels att många svenskar har problem med att ringa samtal och skicka SMS.

Det ska även vara svårt att kontakta 112.

Samtidigt upplever vårdtjänsten 1177 problem.

Det rapporterar SVT och GP.

Riktar uppmaning

Telenor bekräftar problemen via sin webbsida där bolaget riktar en uppmaning.

– Det är just nu problem med att ta emot samtal och sms från Telenor och andra operatörer, framhåller Telenor.

– Utgående samtal och sms till andra operatörer fungerar som vanligt. Vi arbetar intensivt för att lösa problemet så snart som möjligt! Har du problem att ringa nödsamtal? Ta ut simkortet från din mobil och ring sedan 112.

Även 1177

Även vårdtjänsten 1177 upplever just nu problem.

Störningar ställer till det på flera olika håll runt om i landet och man arbetar just nu med saken.

Det drabbar bland annat gotlänningar.

– Just nu kan det vara svårt att nå 1177 på telefon samt Region Gotlands växel. Störningarna började vid klockan 16.00 på måndagen.

Det pågår just nu en nationell felsökning.

Nordea har drabbats

Under den senaste tiden har även Nordea drabbats av omfattande problem.

Det har lett till stor frustration bland kunder, någonting som storbanken har svarat på.

– Precis som andra företag utsätts Nordea då och då för överbelastningsattacker. Vår högsta prioritering är att alltid kunna betjäna våra kunder, meddelar Nordea via sin webbsida.

– Vi gör allt vi kan för att stabilisera läget samt att få våra tjänster att fungera som de ska. Ibland kan attackerna göra att nätbanken och appen tillfälligt fungerar långsamt eller ligger nere.

Översvämmas med data

Nordea fortsätter.

– En överbelastningsattack innebär att en webbplats eller ett nätverk översvämmas med data eller trafik så att de blockeras för användarna. Målet med attacken är att webbplatsen och dess tjänster inte ska kunna användas.

– Nordea har ett starkt försvar som vi successivt förstärker för att kunna stoppa angriparna och deras allt mer sofistikerade metoder.

Foto: P. Puvvukonvict

Text: Redaktionen


JUST NU: Ulf Kristersson och Jimmie Åkesson ryker ihop

2025 09 04

På en pressträff får Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson frågor om partikollegans Jessica Stegruds uppmärksammade inlägg på X.

– Talande ändå att det är en svenskfödd kurd och en perser som debatterar en svensk kulturkanon i Aktuellt, skrev Stegrud när kulturminister Parisa Liljestrand (M) och Socialdemokraternas kulturpolitiska talesperson Lawar Redar debatterade regeringen nya kulturkanon i Aktuellt.

Stegruds uttalande väckte starka reaktioner.

Men Jimmie Åkesson anser att saken är utagerad.

– Jag nöjer mig med det förtydligande Jessica gjorde förtjänstfullt i går. Där hon förklarar att kritiken som riktats mot henne inte är relevant, säger han.

– Hon har inte haft några synpunkter på någons kompetens och inte haft någon synpunkt på vem som ska få delta i debatten. Hon har konstaterat det hon konstaterade, utan att lägga någon värdering i det.

– Mycket mer än så finns inte att tillägga, avslutar Åkesson.

Statsminister säger ifrån

Statsminister Ulf Kristersson (M) köper inte SD-ledarens förklaring.

På frågan om han är nöjd med svaret, svarar Kristersson:

– Det korta svaret är nej. Jag tycker inte att det kommit ett begripligt svar på denna fråga. Det är svårt att vara nöjd med ett svar som inte har kommit.

”Inte min huvudvärk”

Statsministern vill fortfarande ha en förklaring från Stegrud och SD. Han tycker att SD-toppens uttalande väckt motfrågan om hon anser att det var olämpligt att två personer med utländsk bakgrund debatterade kulturkanon. 

– Därför sade jag att det borde förklaras vad hon menade. Och jag tycker inte den förklaringen har kommit. Men det är inte i första hand min huvudvärk.

Åkesson: ”Håller inte med”

Jimmie Åkesson är oense med statsministern.

– Jag håller inte med. Jag tycker att hon har förklarat att det inte handlade om vem som skulle delta i debatten. Där har hon varit tydlig.

Biljätte erbjuder rabatt hela september: Kunder kan spara 80 000 kronor 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


Ryssland rasar mot Trumps beslut: ”Fullständigt oacceptabelt”

2025 09 04

Det ryska utrikesdepartementet uppskattar inte USA:s attack mot ett fartyg utanför Venezuela, som dödade minst elva personer.

Den amerikanska regeringen har motiverat attacken med att båten smugglade narkotika till USA.

Ryssland, som är en nära allierad till Venezuela, köper inte förklaringen. Det ryska utrikesdepartementets talesperson Maria Zacharova säger att attacken handlar om att sätta politisk press på Venezuela.

– Det västvärlden gör och har gjort mot stater som vill föra sin egen oberoende politik är absolut oacceptabelt, säger hon vid en presskonferens på Eastern Economic Forum i Vladivostok.

– Detta har en speciell plats i världshistorien, fortsätter Zacharova.

– Titta på hur de (USA, reds.anm.) utövar sanktioner. Titta på hur de ägnar sig åt oändliga manipulationer i beskrivningar av mänskliga rättigheter. Situationen överdrivs och ett hot mot den regionala säkerheten skapas.

Donald Trump har inte svarat på kritiken.

Varnar Putin

Kremls plötsliga utspel kommer samtidigt som Trump hintar om nya sanktioner mot Ryssland.

– Jag har inget nytt budskap till president Putin. Han vet var jag står, och han kommer att fatta ett beslut på ett eller annat sätt, säger han enligt CNN.

– Oavsett vad hans beslut blir, kommer det antingen göra oss glada eller missnöjda. Och om vi blir missnöjda kommer saker att hända, tillägger presidenten.

Trump specificerar inte vilka nya påtryckningar det kan handla om.

LÄS MER: Trump kommenterar mystisk video – väcker stor förvirring 

Nytt toppmöte

Under torsdagen ska Trump samtala med flera europeiska ledare, inklusive Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.

Parterna väntas diskutera framtida säkerhetsgarantier till Ukraina.

LÄS MER: I NATT: Ryssland hotar över 40 länder

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen