Stort hot utfärdat – mot Moskva och S:t Petersburg

2024 02 14

Ukraina har den senaste tiden utfört en rad attacker mot mål inne i Ryssland.

I synnerhet attackeras oljeraffinaderier på ryskt territorium.

I fredags avfyrades flera drönare mot två raffinaderier i Krasnodar i södra Ryssland.

Ukraina beskrev attackerna som en del i en ”avvägd vedergällning”, rapporterade AFP

– Oljeraffinaderierna är legitima mål. De används inte bara av det ryska försvaret för att förse armén med bränsle, utan de är också viktiga för den ryska ekonomin, sa en källa till nyhetsbyrån.

Hotar Ryssland

Ryssland har haft svårt att försvara sig mot de ukrainska drönarattackerna.

I slutet av januari slog Ukraina ut fyra oljetankar, med kapacitet för totalt 6 000 kubikmeter olja, i regionen Brjansk som ligger nära den ukrainska gränsen.

Nu ger Ukraina besked om framtida drönarattacker.

Landets vice premiärminister Mykhailo Fedorov utfärdar ett konkret hot mot Ryssland.

Ministern meddelar att Ukraina kommer att intensifiera produktionen av långdistansdrönare som kan nå Rysslands två största städer, Moskva och S:t Petersburg.

Under 2024 kommer Ukrainas drönarlager att växa kraftigt, uppger Mykhailo Fedorov.

– Kategorin av långdistansdrönare växer. Nu har vi vapen med en räckvidd på 300, 500, 700 och 1 000 kilometer. För två år sedan fans inte denna kategorin, framhåller ministern enligt Sky News.

2,5 miljoner dollar

Förra året avsatte den ukrainska regeringen cirka 2,5 miljoner dollar till nystartade militära företag i landet. Under 2024 ska finansieringen tiodubblas.

För närvarande tillverkar tio företag drönare som kan nå Moskva och S:t Petersburg. Endast ett av företagen ägs av staten.

Jättestaden attackerades i januari

Natten mellan den 17 och 18 januari attackerades S:t Petersburg för första gången under kriget.

Rysslands näst största stad hade fram till dess skonats från attacker, men i mitten av årets första månad kom kriget till jättestaden.

Enligt den oberoende  nyhetskanalen Astra Telegram var ett av målen för attacken en oljeterminal vid Finska vikens södra strand.

Oljeterminalens delägare Mikhail Skigin uppgav att attacken misslyckades. Enligt Skigin sköt det ryska luftförsvaret ned minst en drönare.

– Detta hjälpte till att förhindra en fruktansvärd katastrof som skulle fått fruktansvärda konsekvenser i form av mänskliga offer och gigantiska miljöskador på Östersjön, kommenterade Skigin enligt Moscow Times.

Foto: I. Lapyrin

Text: Redaktionen


07 april 26

Jättebesked för svenska kronan

2026 04 08

Kronan kan vara på väg att stärkas rejält.

Under 2025 stärktes kronan rejält. På senare tid har ”kronrallyt” dock tappat fart.

Men det är långt ifrån över, menar Bank of America – som förutspår att den svenska valutan kommer att stärkas ytterligare.

Tror på stark krona

Kronan kommer att stärkas mot euron och dollarn till slutet av 2026.

Den bedömningen gör Bank of America, rapporterar EFN.

Enligt bankens bedömning kommer kronan fortsätta stärkas under hela det återstående året.

Prognosen gör gällande att en euro kommer att kosta 10,5 kronor i slutet av 2026.

Dollarn kommer att kosta 8,40 kronor i slutet av året, enligt banken.

– Svenska kronan har varit den bäst presterande valutan bland G10-länderna i år, men vi tror inte att dess uppgång är över. Vi räknar med gynnsamma utvecklingar både i och utanför hemmaplan, skriver banken, enligt kanalen.

Starkare än euroområdet

Banken spår också att Sverige kommer att ha en starkare tillväxt än länderna i euroområdet.

Bland annat kommer EU:s stora försvarssatsningar att gynna svensk ekonomi.

– På hemmaplan förväntar vi oss en starkare tillväxt i Sverige jämfört med euroområdet, givet Sveriges svagare utgångsläge, högre räntekänslighet och en mer konsumtionsinriktade finanspolitik, skriver banken, enligt kanalen.

Bank of America tror också att svenska Riksbanken kommer att vara mer ”hökaktig” än ECB och prioritera att hålla inflationen låg.

Riksbanken lämnade styrräntan oförändrad på 1,75 procent i sitt senaste räntebesked.

Samtidigt framhöll man tydligt att penningpolitiken kommer att anpassas om inflations- och konjunkturutsikterna kräver det.

LÄS OCKSÅ: Pensionärer lockas med rabatt - banken varnar

Två scenarier för räntan

I uttalandet i samband med räntebeskedet uppgav Riksbanken att det å ena sidan finns ett scenario där man kan tvingas höja räntan, till följd av effekterna av kriget i Mellanöstern.

– Ett möjligt scenario är att kriget får betydligt större effekter på den globala ekonomin och leder till en bredare och mer varaktig inflationsuppgång. Riksbanken skulle då behöva höja styrräntan, trots att den ekonomiska aktiviteten i det fallet blir tydligt lägre, skrev Riksbanken i sitt uttalande.

Men det finns också ett scenario där man kan behöva sänka räntan.

– Ett annat möjligt scenario är att de negativa effekterna på efterfrågan blir mer betydande samtidigt som inflationstrycket blir svagare. Riksbanken skulle då behöva sänka styrräntan för att stimulera efterfrågan och därigenom stabilisera inflationen vid målet, enligt Riksbanken.

LÄS OCKSÅ: Sveriges bästa sparkonton utsedda - flera har sänkt

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


6 april 2026

En kedja har inte höjt – 100 kronor billigare per tank

2026 04 07

Hos en av bensinkedjorna går det att köpa billigare diesel.

Kriget i Mellanöstern har som bekant inneburit kraftigt stigande oljepriser – och dyrare priser vid pump runt om i världen.

Så även i Sverige – där flera av de stora bensinkedjorna under de senaste dagarna har höjt sina priser, precis lagom till påsk.

Men en kedja har inte höjt inför högtidsdagarna – och där går det att spara så mycket som 100 kronor per tank.

Har inte höjt

Så här ser de senaste dieselpriserna ut hos de ledande bensinkedjorna:

Preem: 25,74 kronor per liter

Circle K: 25,74 kronor per liter

OKQ8: 23,89 kronor per liter

Den som tankar 60 liter hos OKQ8 sparar därmed 111 kronor – och den som tankar 50 liter sparar 93 kronor.

Bensinkedjorna uppger numera bara företagspriser – men listpriser för privatpersoner följer enligt Di sannolikt samma mönster.

Den senaste gången OKQ8 höjde priserna var den första april – medan exempelvis Preem och Circle K har höjt efter dess.

Senaste nytt

Samtidigt fortsätter kriget i Mellanöstern att rasa.

Israels försvarsminister Israel Katz har gått ut med ett uttalande om att de har slagit till mot en petrokemisk anläggning i Iran.

Samtidigt meddelar han att IDF har instruerats att fortsätta attackera iransk infrastruktur "med full kraft", rapporterar BBC.

Läs mer: Vita huset rasar mot rykte om Trump

“85 procent”

Så här låter det från försvarsministern på måndagen:

– IDF har nu genomfört ett kraftigt angrepp mot Irans största petrokemiska anläggning i Asaluyeh, säger han.

– Nu har de två anläggningar som tillsammans står för cirka 85 procent av Irans petrokemiska export tagits ur drift och är inte längre funktionsdugliga.

Inga tecken på avtal

Under gårdagen sade USA:s president Donald Trump att ett avtal kan komma att nås med Iran under måndagen.

Det finns dock i nuläget inga tecken på att någon överenskommelse ska vara nära förestående.

Läs mer: Pengarna kan dröja – många har missat viktig detalj i deklarationen

Foto: Circle K

Text: Redkationen