Stort hot utfärdat – mot Moskva och S:t Petersburg

2024 02 14

Ukraina har den senaste tiden utfört en rad attacker mot mål inne i Ryssland.

I synnerhet attackeras oljeraffinaderier på ryskt territorium.

I fredags avfyrades flera drönare mot två raffinaderier i Krasnodar i södra Ryssland.

Ukraina beskrev attackerna som en del i en ”avvägd vedergällning”, rapporterade AFP

– Oljeraffinaderierna är legitima mål. De används inte bara av det ryska försvaret för att förse armén med bränsle, utan de är också viktiga för den ryska ekonomin, sa en källa till nyhetsbyrån.

Hotar Ryssland

Ryssland har haft svårt att försvara sig mot de ukrainska drönarattackerna.

I slutet av januari slog Ukraina ut fyra oljetankar, med kapacitet för totalt 6 000 kubikmeter olja, i regionen Brjansk som ligger nära den ukrainska gränsen.

Nu ger Ukraina besked om framtida drönarattacker.

Landets vice premiärminister Mykhailo Fedorov utfärdar ett konkret hot mot Ryssland.

Ministern meddelar att Ukraina kommer att intensifiera produktionen av långdistansdrönare som kan nå Rysslands två största städer, Moskva och S:t Petersburg.

Under 2024 kommer Ukrainas drönarlager att växa kraftigt, uppger Mykhailo Fedorov.

– Kategorin av långdistansdrönare växer. Nu har vi vapen med en räckvidd på 300, 500, 700 och 1 000 kilometer. För två år sedan fans inte denna kategorin, framhåller ministern enligt Sky News.

2,5 miljoner dollar

Förra året avsatte den ukrainska regeringen cirka 2,5 miljoner dollar till nystartade militära företag i landet. Under 2024 ska finansieringen tiodubblas.

För närvarande tillverkar tio företag drönare som kan nå Moskva och S:t Petersburg. Endast ett av företagen ägs av staten.

Jättestaden attackerades i januari

Natten mellan den 17 och 18 januari attackerades S:t Petersburg för första gången under kriget.

Rysslands näst största stad hade fram till dess skonats från attacker, men i mitten av årets första månad kom kriget till jättestaden.

Enligt den oberoende  nyhetskanalen Astra Telegram var ett av målen för attacken en oljeterminal vid Finska vikens södra strand.

Oljeterminalens delägare Mikhail Skigin uppgav att attacken misslyckades. Enligt Skigin sköt det ryska luftförsvaret ned minst en drönare.

– Detta hjälpte till att förhindra en fruktansvärd katastrof som skulle fått fruktansvärda konsekvenser i form av mänskliga offer och gigantiska miljöskador på Östersjön, kommenterade Skigin enligt Moscow Times.

Foto: I. Lapyrin

Text: Redaktionen


Flygbolag stoppar alla resor till USA

2026 02 19

Kanadas invånare har fått nog av USA:s hårdföra politik.

Efter att Donald Trumps infört tullar mot grannlandet och hotat att göra Kanada till USA:s 51:a delstat har kanadensarnas intresse för att besöka grannlandet störtdykt.

Nu agerar flera kanadensiska flygbolag. Lågpris- och charterflygbolaget Air Transat stoppar alla flygningar till USA, rapporterar Business Insider.

Bolagets sista flygning till USA kommer att genomföras i juni. Sedan sätter Air Transat stopp för resor till grannlandet.

Det handlar om ett historiskt skifte. Tidigare trafikerad lågprisflygbolaget nio direktlinjer till och från USA.

– Denna justering är en del av en aktiv hantering av vår kapacitet. Vi fokuserar våra insatser på marknader där Air Transat är bäst positionerat, vilket gör att vi kan optimera våra resurser, säger en talesperson för bolaget.

LÄS MER: Satsar 3 000 miljarder kronor – för att klara sig utan Trump 

”Märkbar minskning”

Air Transat är ett av Kanadas största flygbolag. Under tre år i rad har bolaget utsetts till världens bästa fritidsflygbolag av forskningsinstitutet Skytrax, som årligen genomför den största passagerarundersökningen i världen.

Air Transat är inte ensamt om att stoppa flygningar till grannlandet. Den kanadensiska flygjätten WestJet har tidigare ställt in 16 direktlinjer till USA, bland annat till storstäder som Boston och Los Angeles.

– Vi såg en märkbar minskning av efterfrågan på gränsöverskridande resor under hela 2025. Med anledning av det har WestJet omdisponerat sin flotta genom att öka kapaciteten på rutter som kanadensare vill flyga, säger en talesperson för bolaget enligt Business Insider.

LÄS OCKSÅ: Arlas besked till hushållen – prisförändring i butikerna

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp J. Rosewell

Text: Redaktionen


Ryska lager står fulla – ingen vill köpa

2026 02 19

Ryska lager har snart ingen mer plats.

Ryssland riskerar ett oljelagerkaos.

Detta när exporten bromsar och lagringskapaciteten nästan är fylld, rapporterar Kyiv Post.

Ökad oljesvacka

Rysslands lagringskapacitet för olja börjar nå sin gräns samtidigt som exporten till utlandet, särskilt till Indien, minskat kraftigt.

Enligt data från Kpler och Rystad Energy har exporten av råolja från ryska hamnar minskat kraftigt, och ungefär 150 miljoner fat står nu fast på havet.

– Ryska oljeproducenter kan tvingas skära ned produktionen kraftigt under de kommande månaderna eftersom ökande press från Donald Trump och europeiska makter begränsar landets export samtidigt som lagren fylls upp, uppger Reuters.

LÄS MER: Kalldusch för ryska armén – “Inte hänt på 2,5 år”

Produktion kan minska

Med lagringsutrymmet nästan slut kan oljeproducenter bli tvungna att stänga ner brunnar.

Rystad Energy uppskattar att Ryssland kan tvingas minska produktionen med cirka 300 000 fat per dag under mars eller april.

Även Transnefts omfattande pipelinesystem, som kan lagra upp till 100 miljoner fat, erbjuder bara begränsad lindring och motsvarar cirka elva dagars produktion.

– Den ryska oljeproduktionen sjönk med 100 000 fat per dag i december och ytterligare 26 000 i januari, baserat på hemligstämplad regeringsdata, säger en källa till Bloomberg.

Fallande priser

Exportproblemen slår hårt mot Kremls budget.

Gazprombank uppskattar att oljebolagen förlorat omkring 33 miljarder dollar i exportintäkter på grund av logistiska problem och djupa rabatter – ibland nästan 30 dollar per fat.

Som följd har olje- och gasintäkterna rasat.

I januari föll statsinkomsterna från sektorn till 393 miljarder rubel – ungefär hälften av nivån ett år tidigare och den lägsta sedan COVID-19-pandemin.

Rapporten om att Rysslands oljelager snart är fullt och att exporten stagnerar kommer samtidigt som tecken på att Kina ökar sitt stöd för den ryska oljeindustrin och blir en allt viktigare kund för Moskva.

Kinas sjöburna leveranser kan komma att hjälpa Ryssland att mildra effekterna av de minskade exporterna till andra marknader och den ekonomiska press som Ryssland står inför.

LÄS MER: Flera ryska regioner under attack

Foto: President of Russia office

Text: Redaktionen