05 aug 26

Stort glädjetjut hos Willys

2023 07 14

Lågpriskedjan Willys växer så det knakar.

Det framgår av Axfoods delårsrapport för det andra kvartalet av 2023. Företaget driver bland annat Willys och Hemköp.

– Willys fortsatte sin exceptionella framfart och växte, trots höga jämförelsetal, med hela 20 procent, framhåller Axfood i ett pressmeddelande.

Den nya siffran är ett rejält styrkebesked. 

Uppgången innebär att Willys växer mer än dubbelt så mycket som övriga marknaden.

Nu siktar lågpriskedjan på att bli en ännu större och betydelsefullare aktör på den svenska marknaden.

– Willys är Sveriges mest rekommenderade dagligvarukedja, med en hög kundlojalitet och har en utmärkt plattform att bygga vidare från för att ytterligare stärka sin position också på längre sikt, skriver Axfood.

Gör större vinst än väntat

Willys succé speglar sig i  Axfoods totala resultat för andra kvartalet av 2023.

Livsmedelsjättens nettoomsättning uppgick till 20 797 miljoner kronor. En ökning med 12,6 procent.

– Kvartalet har präglats av ett stort fokus på prisvärde och en ökad aktivitetsnivå på marknaden. I detta marknadsklimat bibehåller Axfood momentum med en detaljhandelstillväxt som var hela 17 procent under andra kvartalet, att jämföra med marknadens 9 procent, säger Axfoods vd och koncernchef Klas Barkow.

– Genom ökad kundtillströmning och högre volymer upprätthöll vi en mycket hög tillväxt trots att inflationstakten minskat väsentligt. Det är tydligt att vi med våra olika koncept står starka i en marknad där prisvärde blivit allt viktigare, fortsätter han.

FAKTA Axfoods delårsrapport ­för andra kvartalet av 2023

- Nettoomsättningen uppgick till 20 797 miljoner kronor. En ökning med 12,6 procent.

- Detaljhandelsomsättningen uppgick till 16 098 miljoner kronor. En ökning med 16,6 procent.

- Rörelseresultatet uppgick till 878 miljoner kronor inklusive jämförelsestörande poster om totalt -64 miljoner kronor. Rörelsemarginalen uppgick till 4,2 procent.

- Det justerade rörelseresultatet uppgick till 942 miljoner kronor. En ökning med 13,8 procent. Den justerade rörelsemarginalen uppgick till 4,5 procent.

- Periodens resultat uppgick till 631 miljoner kronor och resultatet per aktie före utspädning till 2,93 kronor.

Källa: Axfood

Foto: Willys Axfood

Text: Redaktionen


27 augusti 2026

UPPGIFTER: Ny stormakt i Europa – kör om Tyskland och Frankrike

2026 08 27

En ny supermakt är på väg att resa sig i Europa.

Den nya giganten förutspås bli den ledande nationen för hela EU, inte minst militärt.

Så lyder analysen från Katalin Miklóssy, professor vid Alexanderinstitutet vid Helsingfors universitet, som pekar ut Polen som Europas kommande stormakt.

– Jag är övertygad om att vi går in i den polska eran. Denna nya supermakt kommer att framstå som en nyckelfaktor i Europas framtid just på grund av kriget, skriver Miklóssy i en ny bok enligt finländska tidningen Iltalehti.

Kör om jättarna

Enligt Miklóssy är Polen på god väg att köra om både Tyskland och Frankrike militärt. Allt bottnar i vad som hände efter den ryska invasionen av Ukraina 2022 – ett scenario Polen hade varnat för tidigare.

Efter att ett fullskaligt krig med Ryssland hade inletts förstod Europa äntligen att polska politiker hade haft rätt hela tiden. Växande militär makt, en stark ekonomi och en träffsäker analys av Ryssland förde Polen till Europas hjärta, skriver Miklóssy. 

Försvarar östra flanken

Polen investerade i sin armé i god tid innan kriget bröt ut. Ett avgörande drag för EU, menar den ungerska professorn.

Tillsammans med Finland och de baltiska länderna har Polen snabbt kunnat utveckla ett försvar av EU:s östra flank.

Polen håller därmed snabbt på att bli Europas ledande vapenexportör, och det är mycket goda nyheter för Finland. Medan USA blev en opålitlig Natopartner under Donald Trumps tid, är Polen verkligen nära, framhåller Miklóssy. 

Andra läser: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Väst tar efter

Professorn ser Östeuropas växande makt på fler plan. Exempelvis i invandringspolitiken, där flera västländer anammat mer restriktiva förhållningssätt likt de som funnits i Polen.

– År 2015 sågs dessa länder som både exempel på bristande medkänsla och snålskjutsar på EU-stöd. Deras attityder förklarades bort av deras kommunistiska förflutna. 

– Men på mindre än tio år blev motståndet mot invandring allmänt accepterat i EU, menar Miklóssy.

Andra läser: Land vill uteslutas ur Putins militärallians

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


27 aug 2026

Chipsjätte gör efterlängtad comeback – kommer till ICA och Willys

2026 08 27

En chipssuccé kommer tillbaka till hyllorna.

En populär chipsmak gör comeback i höst.

Snart börjar de nya påsarna dyka upp på hyllorna hos bland annat Ica och Willys.

Favoritsmak gör comeback

Lagom till hösten tar Svenska LantChips tillbaka Räfflade LantChips Kantarell, en smak som passar extra bra när svampsäsongen drar i gång.

– Hösten är synonym med svamp, och vi tänker att vi bidrar med Sveriges mest lättplockade kantareller, säger Fredrik Stagmo, marknadschef på Svenska LantChips.

Chipsen kommer bland annat att säljas hos Ica och Willys, tillsammans med flera andra nyheter från företaget.

Kantarellchipsen lanseras i 200-grams påsar och väntas finnas i butiker från vecka 36.

Som tidigare sker lanseringen i samarbete med SOS Barnbyar.

En extra krona per såld påse går till organisationen.

LÄS MER: Land vill uteslutas ur Putins militärallians

Ny smak blir permanent

Även Vinäger & Salt får en förändring.

Smaken lanserades ursprungligen som en tillfällig nyhet i januari, men efter ett uppskattat mottagande blir den nu en permanent del av sortimentet.

Även den kommer att finnas på hyllorna hos bland annat Ica och Willys från vecka 36.

Priset rekommenderas ligga på omkring 26–30 kronor för en 200-grams påse.

– När Vinäger & Salt nu kommer tillbaka är det inte längre som tillfällig gäst – den här gången får smaken stanna i sortimentet, säger Stagmo.

Nytt format lanseras

Svenska LantChips lanserar samtidigt ett helt nytt format kallat On the Go.

Det handlar om mindre påsar på 70 gram som ska vara enklare att ta med eller äta själv.

On the Go kommer i smakerna Lättsaltade, Gräddfil och Grill Räfflade.

– Vi vill att det ska finnas ett LantChips för olika tillfällen. Ibland vill man ha chips utan att öppna en stor påse, och då är On the Go ett bra alternativ. Samma LantChips som vanligt, fast i ett mindre format som är enkelt att ta med, äta själv eller dela med någon, säger Fredrik Stagmo.

LÄS MER: Massiv explosion i Ryssland – över 100 skadade

Foto: O Kozachenko

Text: Redaktionen