Stort glädjebesked för Ukraina

2024 04 19

Nato ger nu besked om mer stöd till Ukraina.

Under en längre tid har president Volodymyr Zelenskyj vädjat om mer västerländskt stöd.

Ryska styrkor har gjort framsteg i de östra delarna av Ukraina och såväl ukrainska tjänstemän som objektiva bedömare har varnat för att situationen ser dyster ut.

Nu kommer ett efterlängtat besked för Zelenskyj i form av nytt stöd från Nato.

Det rapporterar Reuters.

Skickar luftvärn

Natoländer kommer att skicka luftvärnssystem till Ukraina framöver, förklarar generalsekreterare Jens Stoltenberg.

– Vi har sammanställt data om de olika luftvärnssystem vi har inom Nato och fokuserat på Patriot-systemen. Och vi arbetar med allierade för att se till att de omplacerar några av sina system till Ukraina, säger Stoltenberg.

Är i dialog

Nato för i detta nu intensiva samtal med olika medlemsländer om frågan.

– Vi arbetar med möjligheten att leverera fler Patriot-enheter till Ukraina. Vi för en dialog med några specifika länder. Jag uppmuntras av Nato-allierades engagemang och beslutsamhet att stå upp för Ukraina, fortsätter generalsekreteraren.

“Kommer inte tillåta”

Under dagen har även Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov uttalat sig om den rådande situationen.

Han understryker att Nato inte under några omständigheter får närma sig Rysslands gränser.

– Om de ville föra NATOs gränser närmare våra gränser, då kommer vi absolut inte att tillåta det i Ukraina, säger han enligt nyhetsbyrån Tass.

“Ursprungligen ryskt”

Vidare hävdar Lavrov att Ukraina ursprungligen är ryskt.

– Många politiker uttrycker sina åsikter i denna fråga. Ukraina är ursprungligen är ryskt och vill vara en del av den ryska världen, vill tala ryska och uppfostra sina barn på det ryska språket, vill lägga blommor vid monumenten över dem som utgöt blod för detta land både i det ryska imperiet och under Sovjetunionen i det stora patriotiska kriget.

Mycket intensiva strider pågår alltjämt i Ukraina och en ny rysk storoffensiv bedöms vara på väg under våren eller sommaren.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


10 november 2025

Ryanair inför kritiserad regel – folk uppmanar till bojkott

2025 11 10

Redan i våras meddelade Ryanair att en större förändring var på gång.

Från och med i maj tidigare i år skulle flygbolaget slopa pappersbiljetterna en gång för alla.

Beskedet möttes av massiv kritik.

Resenärer blev fullkomligt rasande och har uppmanat folk att bojkotta Ryanair på grund av ändringen, enligt norska Dagbladet.

Kritiken tvingade Ryanair att backa. Istället sköts beslutet fram.

Tills nu.

Imorgon inför Ryanair den kritiserade regeländringen, vilket innebär att alla passagerare nu måste ha sitt boardingkort digitalt i appen för att få lov att gå ombord. 

Ifrågasätts

Enligt Ryanair använder redan 80 procent av passagerarna digitala boardingkort. Men det har inte lugnat kritikerna.

På sociala medier har beslutet kallats för “löjligt” och många frågar sig hur den äldre generationen, som inte är lika teknikkunnig, ska kunna hantera förändringen.

Det har också spekulerats i om Ryanair ska ta ut en högre avgift för de som behöver få sitt boardingkort utskrivet på plats, vilket för närvarande kostar drygt 200 kronor per biljett.

Vd:n svarar

Ryanair har svarat på kritiken.

Enligt flygbolaget kommer det att finnas möjlighet att få sitt boardingkort utskrivet på flygplatsen utan kostnad, uppger Independent.

LÄS OCKSÅ: Företag från hela världen ska till Sverige – helt nytt samarbete

Man är också förberedda på flera olika scenarier. Till exempel uppmanas folk som inte har smartphones att be en vän eller familjemedlem att ladda ner boardingkortet åt dem.

– Den stora oron som folk har är vad som händer om batteriet tar slut eller om man tappar sin telefon. Det är inga problem. Så länge du har checkat in innan du kommer till flygplatsen utfärdar vi ett nytt boardingkort i pappersform på flygplatsen utan kostnad. Men du måste ha checkat in innan du kommer till flygplatsen, säger Ryanairs vd Michael O’Leary till den brittiska tidningen.

Tar batteriet slut finns biljettnumret sparat och du kommer ombord ändå.

År 2008 blev Ryanair det första flygbolaget i världen att kräva att passagerare skulle checka in online i förväg. 

LÄS MER: Hit reser svenska folket på höstlovet

Foto: K. Hackert

Text: Redaktionen


JUST NU: Stor skandal skakar Ukraina

2025 11 10

En nära allierad till Zelenskyj har flytt.

Ukraina skakas av en stor skandal.

Den nationella antikorruptionsbyrån NABU har genomfört husrannsakningar i Kyiv.

Bland de misstänkta finns en nära affärspartner till Zelenskyj samt justitieministern.

Zelenskyj-allierad misstänks

Antikorruptionsbyrån har bland annat genomfört husrannsakan hos Timur Mindich, som är en tidigare affärspartner och nära allierad till Zelenskyj, rapporterar Kyiv Independent.

Mindich är delägare i Kvartal 95, ett produktionsbolag som grundades av Zelenskyj, enligt tidningen.

Mindich uppges dessutom ha flytt före husrannsakan.

Volodymyr Zelenskyj har indirekt kommenterat skandalen genom att uttrycka stöd för kampen mot korruption.

– Det finns ett stort behov av effektiva åtgärder mot korruption. Straffets oundviklighet är en nödvändighet, säger Zelenskyj, som dock inte nämner någon av de inblandade.

LÄS OCKSÅ: Stor kris för ryska folket - rysk politiker bekräftar

”Kriminell grupp”

Justitieminister Herman Halushchenko söks också i samband med utredningen, enligt tidningen. Halushchenko var tidigare energiminister.

Enligt NABU handlar utredningen om misstänkt korruption inom bland annat energisektorn.

– En kriminell organisations verksamhet på hög nivå har dokumenterats, uppger antikorruptionsbyrån i ett uttalande.

Den misstänkta gruppen misstänks ha "inrättat en omfattande korruptionsplan för att kontrollera viktiga statsägda företag", inklusive Energoatom, Ukrainas statsägda kärnenergibyrå, rapporterar tidningen.

– Regeringstjänstemän måste arbeta tillsammans med NABU, tillsammans med brottsbekämpande myndigheter, säger Volodymyr Zelenskyj, som alltså stödjer åtgärderna mot den misstänkta korruptionen där hans tidigare affärspartner misstänks vara inblandad.

Viktig kamp mot korruption

Kampen mot korruption är viktig bland annat för Ukrainas relation till EU, som ställer höga krav på korruptionsbekämpning som villkor för det ekonomiska stöd som landet får.

Zelenskyj kritiserades tidigare i år för en lag som ansågs frånta antikorruptionsmyndigheter deras oberoende, men lagen ändrades snabbt efter att både det ukrainska folket och Ukrainas allierade hade reagerat.

LÄS OCKSÅ: "Force Majeure" - ryska Lukoil slår larm

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen