Stort glädjebesked för alla solälskare

2024 05 19

Det varma vädret ser inte ut att försvinna den närmaste tiden.

Det är många som har varit ute och tagit vara på det fina vädret på sistone.

Svenskarna har i vanlig ordning vallfärdats till uteplatser och parker för att njuta av solen.

Nu kommer dessutom ett stort glädjebesked för alla solälskare, rapporterar TV4.

“Inga bakslag”

TV4:s meteorolog bekräftar att det inte finns någonting som pekar på att värmen kommer att försvinna den kommande tiden.

– Jag ser inget tydligt bakslag, säger meteorolog Linda Eriksson.

– Sommarvärmen finns kvar i söder med temperaturer som i allmänhet ligger mellan 20-25 grader även nästa vecka och det ser ut att bli övervägande soliga dagar. 

Svalare sen varmare igen

I början av nästa vecka väntas det bli något svalare, men sedan återvänder värmen igen.

– På måndag blir det svalare även längre söderut med 16-22 grader på de flesta håll i Götaland och södra Svealand. Över Västkusten kan dock temperaturen lokalt ändå nå 25 grader, framhåller SMHI.

– Vädret stabiliseras dock när ett nytt högtryck växer in över landet och det blir klart till halvklart och gott om sol i nästan hela landet.

Även norrut

Efter slutet på helgen kommer även värmen att etablera sig norrut.

– Tisdag-torsdag etableras högtrycket allt mer och placerar sig strax öster om landet. Det gör att den varma luften i söder åter strömmar norrut över landet med 20-25 grader. 

– Fram på torsdagen når den varma luften återigen upp över nordligaste Norrland. Det väntas bli gott om sol i landet med bara lokala skurar.

Fortsätter dominera

Längre fram är prognosen något mer osäker, men SMHI pekar på att det lär bli fortsatt varmt.

– Det mesta tyder på att högtrycket och varmluften fortsätter att dominera i någon form. Möjligen kan dock områden med skurar ta sig in söderifrån eller västerifrån, och i alla fall tillfälligt blir det svalare i norr.

Det tycks därmed fortsatt vara så att förutsättningarna för fint väder ser bra ut, men läkare varnar samtidigt för trender som uppstår i samband med att solen visar sig.

Det kan du läsa mer om här.

Text: Redaktionen


23 november 2025

JUST NU: Miljonsatsar på ny svensk tv-kanal

2025 11 21

En ny tv-kanal ska utmana SVT.

Public service-kanaler som SVT väcker ibland hård kritik för sin journalistik, inte minst från högerhåll.

Nu meddelar en politisk profil att han storsatsar på en ny kanal som ska utmana public service.

Satsar på ny kanal

Högerdebattören och youtubern Henrik Jönsson storsatsar på en ny kanal, rapporterar Expressen.

Kanalen heter ”100 procent” och ska bli en alternativ tv-kanal med opinionsbildning och underhållning ur ett högerperspektiv.

Fem investerare har gått in med ”många miljoner” i satsningen, uppger Henrik Jönsson.

Man har en stor studio i närheten av SVT och har investerat i robotkameror, modulär inredning och egen redaktion bestående av cirka tio personer.

Även om kanalen är partipolitiskt oberoende kommer den att stödja högersidan i valet 2026.

– Jag kan inte tala för alla här men jag personligen tycker att det vore betydligt mindre dåligt om högern kunde sitta kvar vid regeringsmakten än att vi får en dystopisk rödgrön regering igen, säger Henrik Jönsson till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Har tiotusentals ägare - bolag kan försvinna från börsen

Framstående profiler

En rad framstående högerprofiler uppges ha knutits till projektet. Bland dessa finns Moderaternas tidigare riksdagsledamot Hanif Bali, som ska leda en gameshow.

Komikern Viktor Klemming har också anslutet sig och ska leda ett fredagsprogram. Även Jan Emanuel och komikern Aron Flam kopplas till projektet.

Istället för betalvägg ska kanalen ha en ”frivillig public service”-avgift på 1 249 kronor.

Henrik Jönsson menar att kanalen kan utmana SVT, trots en betydligt lägre budget.

– Vår output här kommer inte att gå att skilja från någonting som de gör på public service förutom att vi opererar på en fraktion av deras budget. För att vi är entreprenörer och kan få varje krona att räcka längre, säger Henrik Jönsson till tidningen.

Kanalen har premiär på måndag med en intervju med ministern Anna Tenje (M).

Hård kritik mot public service

Henrik Jönsson har ofta riktat hård kritik mot traditionella medier, särskilt mot SVT, där han själv blivit utfrågad i programmet ”30 minuter”.

Jönsson menar att partiskhet bland journalister i skattefinansierade medier hotar trovärdigheten.

Han var bland annat kritisk när journalister från bland annat SVT skrev under ett upprop rörande kriget mellan Hamas och Israel.

– Omdömeslösheten hos de public service-journalister som signerat uppropet är inte heller ett enstaka misstag, utan ett återkommande fenomen, skrev Henrik Jönsson i en debattartikel i GP tidigare i år.

Opinionsbildande journalistik är bra, men om man samtidigt aspirerar på neutralitet blir det fel, menar han.

LÄS OCKSÅ: "Aktiverar beredskapsplan" - tung konkurs i Sverige

Foto: Glenn Carstens-Peters

Text: Redaktionen


”Witkoff behöver träffa en psykiater”

2025 11 21

Högt uppsatta EU-politiker svär och förbannar Steve Witkoff.

En ny detalj ur den amerikansk-ryska fredsplanen får nu europeiska politiker att rasa mot USA:s sändebud Steve Witkoff.

EU-tjänstemän har i månader försökt göra det möjligt att använda frysta ryska tillgångar till ett lån för att stödja Ukrainas försvar.

Men nu vill istället USA ha del av pengarna – vilket får EU-politiker att håna och förolämpa Steve Witkoff.

”USA får 50 procent av vinsten”

EU-tjänstemän har försökt hitta sätt att använda 140 miljarder euro i frysta ryska tillgångar för att stödja Ukraina, men frågan är mycket känslig.

Ukraina riskerar att få slut på pengar i början av nästa år.

Men i USA:s nya fredsplan, som innehåller 28 punkter, lägger man istället fram en annan idé om de frysta ryska tillgångarna.

Enligt USA:s förslag ska 100 miljarder dollar av de frysta pengarna ska ”investeras i USA-ledda insatser för Ukrainas återuppbyggnad och investeringar”.

– USA kommer att få 50 procent av vinsten från denna verksamhet, står det i dokumentet, enligt tidningen.

Förslaget gör europeiska politiker och tjänstemän ursinniga, flera svär och hånar Witkoff, enligt tidningen. Inte minst med tanke på hur länge man har jobbat på att hitta en lösning för de frysta tillgångarna.

LÄS OCKSÅ: Krym under attack - rysk militärhelikopter utslagen

”Behöver träffa psykiater”

Det nya förslaget sätter käppar i hjulen för Europas planer, och minskar sannolikheten att de 27 EU-länderna godkänner förslaget om att använda de frysta tillgångarna till att ge Ukraina ett lån.

Witkoffs idé är ”naturligtvis skandalös”, säger en fransk före detta tjänsteman till tidningen.

– Européerna utmattar sig själva för att försöka hitta en hållbar lösning för att använda tillgångarna till ukrainarnas fördel och Trump vill tjäna pengar på dem, säger tjänstemannen, enligt tidningen.

En högt uppsatt EU-politiker går ännu längre.

– Witkoff behöver träffa en psykiater, säger politikern, som inte namnges av tidningen.

De frysta ryska tillgångarna finns i Belgien, som dock har varit tveksamma till att använda pengarna på det sätt som EU föreslår.

LÄS OCKSÅ: Rykten exploderar - USA:s sändebud raderar inlägg omedelbart

Foto: The White House, Wikimedia 

Text: Redkationen