18 april 2026

Stort fiasko för Ryssland – mitt i firandet

2024 05 10

Mitt under firandet av segerdagen mot Nazityskland i andra världskriget har Putinregimen råkat ut för ett pinsamt bakslag.

Ukraina har lyckats beskjuta ett oljeraffinaderi i  Basjkirien, 120 mil in i Ryssland.  Det är första gången som Ukraina lyckats attackera ett mål så djupt in på ryskt territorium. 

– Ukrainas säkerhetstjänst SBU har genomfört en drönarattack rekordlångt in på ryskt territorium. Ett ryskt oljeraffinaderi som ligger nästan 1 200 kilometer från gränsen har träffats, framhåller en ukrainsk militärkälla, enligt AFP.

Enligt källan färdades drönaren i 150 mil innan den ”träffade målet”.

– SBU har återigen bevisat att de har kapacitet att utdela smärtsamma slag mot fienden, säger talespersonen till nyhetsbyrån.

Stort fiasko

Händelsen är ett stort fiasko för Putinregimen som i flera år har skrutit om det ryska luftförsvaret. Att ryssarna inte lyckats skjuta ner en drönare som färdats totalt 1 500 kilometer är ett signifikant misslyckande.

"Försöker förstöra vår semester"

Attacken inträffar samtidigt som Ryssland firar årsdagen av den sovjetiska segern över Nazityskland, vilket Basjkirien guvernör Radij Chabirov uppmärksammar.

– Detta är ett försök att förstöra vår semester. Vi har inte för avsikt att ge efter för provokationer. Glad segerdag!, framhåller han i ett uttalande.

Ryssland bekräftar attacken

Rysk räddningstjänst bekräftar att oljeraffinaderiet i  Basjkirien har attackerats och träffats. Enligt räddningstjänsten har anläggningens pumpstation skadats.

– Enligt lokala myndigheter steg rök från byggnaden efter drönarattacken, men raffinaderiet fortsatte att fungera som vanligt, rapporterar AFP.

Bränder i Krasnodar

Utöver attacken mot anläggningen i Basjkirien har Ukraina beskjutit två oljeraffinaderier i Krasnodar-regionen under torsdagen.

Krasnodar är beläget i södra Ryssland, öster om den ockuperade Krymhalvön. Lokala myndigheter uppger att drönarattacken utlöst bränder och skadat flera oljetankar vid ett raffinaderi.

Sex drönare uppges ha förstörts, men skräprester föll ned på raffinaderiet nära byn Yurovka.

– Flera tankar skadades, hävdar den lokala myndigheten på Telegram enligt Reuters.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


01 juni 26

”15 000 kronor per person” – ny skattesänkning

2026 06 02

Pendlare ska kunna spara upp till 15 000 kronor i månaden.

Det framgår av ett nytt vallöfte från Moderaterna.

Regeringspartiet föreslår att kollektivtrafikkort betalda av arbetsgivaren ska bli en skattefri förmån med ett tak på 15 000 kronor per person och år. 

– För en barnfamilj där båda föräldrar pendlar innebär det upp till 2 500 kronor mer i plånboken varje månad, framhåller Moderaterna i ett uttalande.

”Sjuksköterskan, snickaren och tjänstemannen”

Enligt förslaget ska arbetsgivare kunna erbjuda kollektivtrafikkort som en skattefri förmån upp till 15 000 kronor per år. 

Förmånen ska gälla periodbiljetter med en giltighetstid på minst 30 dagar för kollektivtrafik på väg, järnväg, vatten, spårväg och tunnelbana. Även resor med nationella operatörer som SJ och VR Snabbtåg omfattas av förslaget.  

Enligt Moderaterna innebär förslaget i praktiken kostnadsfria månadskort för många pendlare.

–  Den som ställer klockan och tar sig till jobbet varje dag ska känna att ansträngningen lönar sig. Med skattefria kollektivtrafikkort gör vi det billigare att pendla för hårt arbetande människor. Det gäller sjuksköterskan, snickaren och tjänstemannen lika mycket som alla andra, säger statsminister Ulf Kristersson (M).

LÄS MER: Positivt besked för svenska pensionärer 

Löftet: 5 000 kronor mer varje månad

Finansminister Elisabeth Svantesson (M) beskriver reformen som en del i Moderaternas löfte om att en vanlig familj ska få behålla 5 000 kronor mer i plånboken i månaden nästa mandatperiod.

–  Du som anstränger dig och ställer klockan varje dag för att åka till jobbet ska få behålla mer pengar i plånboken. Nu tar vi nästa steg för att fler ska få behålla mer av sin lön. Vi gör det möjligt för arbetsgivare att kunna erbjuda kollektivtrafikkort som skattefri förmån, så att fler som jobbar ska slippa skatta på busskortet. Det är rättvist, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Livsmedel rusar i popularitet – trefaldig ökning 

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


1 juni 2026

Sverige kan tvingas avskaffa skatt – kan vara olaglig

2026 06 02

En omtalad skatt i Sverige har blivit ett EU-ärende.

Den svenska bankskatten har tidigare fått grönt ljus av EU-kommissionen.

Nu kan skatten prövas på nytt.

EU-domstolens generaladvokat vill nämligen att kommissionen ser över möjligheten till att tvinga Sverige att avskaffa skatten, rapporterar EFN.

Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) är inget fan av bankskatten. Men han avfärdar ett scenario där Sverige agerar i förtid och drar tillbaka den innan EU fattat sitt beslut.

– Vi har försökt hantera problemen med bankskatten, dels genom en lättnad som kommer Kommuninvest till dels för att deras verksamhet inte ska slås sönder, och sen genom att vi har en utredning som analyserar den här bankskatten. Den ska rapportera i januari nästa år och den ser vi fram emot att ta del av, säger Niklas Wykman till EFN.

S vill se skatt mot "övervinster"

Enligt finansmarknadsministern är bankskatt “mycket dåligt” och påverkar bland annat hushållens bolånekostnader negativt. 

Socialdemokraterna är av en annan uppfattning och har gått till val på att införa just en särskild skatt för bankerna. Det handlar om en tillfällig skatt mot “övervinster”.

Den tillfälliga skatten skulle gälla ett halvår till att börja med. Sen beror det på utvecklingen om man kan fortsätta med den, har partiets ekonomisk-politiska talesperson Mikael Damberg sagt till Aftonbladet.

LÄS MER: Positivt besked för svenska pensionärer

6,7 miljarder årligen

Hans Lindberg, vd för Svenska Bankföreningen, uppger att skatten inbringar drygt 6,7 miljarder kronor varje år. Han uppmanar även regeringen att slopa den.

– Nu befinner man sig i en process där skatten sannolikt förklaras olaglig. Då bör man från regeringens sida överväga att avskaffa skatten så snabbt som möjligt. Det vore ett klokt drag, säger Hans Lindberg till EFN.

LÄS MER: Riksdagsparti kräver: Sänk skatten för de rika

Foto: Olle Friman/Regeringskansliet

Text: Redaktionen