Stort fiasko för Putins armé – riskerar ”total kollaps”

2024 08 23

Den ukrainska motoffensiven i den ryska Kurskregionen fortsätter.

I dagsläget kontrollerar den ukrainska armén ett 1 250 kvadratkilometer stort territorium och rekordmånga ryska soldater har tillfångatagits.

Nu kan nästa stora motgång vara nära för den ryska krigsmakten.

Uppemot 3 000 ryska soldater är instängda i en ficka söder om floden Sejm i den västra delen av Kursk, rapporterar Wall Street Journal.

Soldaterna befinner sig i en kritisk situation efter att den ukrainska armén förstört tre broar som har fungerat som viktiga underhållslinjer för den ryska armén.

Ryssarna har svarat med att upprätta flera pontonbroar. Tanken var att broarna skulle fungera som alternativa korsningar över floden Sejm.

Den ryska planen har dock gått i stöpet.

Ukraina har lyckats spränga samtliga tillfälliga broar.

Wall Street Journal-journalisten Yaroslav Trofimov har publicerat ett filmklipp på en av attackerna. I filmen syns det hur ukrainska drönare slår ut ryska fordon som transporterar material till pontonbroarna.

Se videon genom att klicka på en länk längst ner i artikeln

Riskerar ”total kollaps”

Efter brosprängningarna saknar alltså cirka 3 000 ryska soldater underhåll och möjlighet till reträtt.

Enligt den danska militäranalytikern Alexander With är det endast en tidsfråga innan de ryska styrkorna får slut på proviant, ammunition och reservdelar.

– Detta kommer att göra det svårt att upprätthålla kampen, och därmed blir det betydligt lättare för de ukrainska styrkorna att besegra ryssarna, säger han till TV2.

With, som är anställd vid danska försvarsakademin, bedömer att det i princip är omöjligt för ryssarna att fly, eftersom sejmfloden inte är speciellt bred.

– Även om de lyckades fly så blir det svårt för dem att få ut sin utrustning. Särskilt fordon, vapen och stridsvagnar kommer vara svårt att få över till andra sidan utan en egentlig bro.

Enligt försvarsexperten kan det sluta på två sätt för de ryska trupperna: Antingen strider de till sista man eller så står ryssarna inför en ”total kollaps”.

– Soldater i en sådan situation reagerar oftast på ett av två sätt. Om de är professionella soldater kommer de att slåss till sista man. Är det i större utsträckning outbildat, värnpliktigt och nymobiliserat manskap kommer man kunna se en total kollaps av stridsviljan och människor på flykt, säger Alexander With till TV2.

SE VIDEON HÄR

SE VIDEON PÅ DEN UKRAINSKA ATTACKEN GENOM ATT KLICKA HÄR – LÄNK TILL X  

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


SVERIGE: “Total kollaps” för vindkraften

2025 09 14

Svensk vindkraft är i kris.

Tidigare i år meddelade branschorganisationen Svensk Vindenergi att det blivit “tvärnit för vindkraftstillstånd”.

Förra året godkändes bara två av 31 ansökningar om ny vindkraft, då kommuner och Försvarsmakten utgör motstånd.

– Man kan nästan prata om en total kollaps, skriver DN:s Peter Alestig.

Läggs på is

Utöver ansökningar som inte får godkänt går det även trögt för godkända projekt.

Exempelvis har Vattenfalls satsning Kriegers flak pausats.

– Under sommaren har flera vindkraftbolag gått i konkurs och mer är att vänta, skriver Alestig.

Tvärnit

Kommunala veton och Försvarsmaktens invändningar var de främsta orsakerna till att endast två nya tillstånd gavs för vindkraft på land och till havs i Sverige under fjolåret. 

Nu hotas den storskaliga utbyggnaden av elproduktionen i Sverige enligt branschorganisationen Svensk Vindenergi.

Läs mer: 420 000 svenskar riskerar betala mer än de behöver – enkelt att lösa

“Är allvarligt”

Ina Müller Engelbrektson, branschjurist hos Svensk Vindenergi, kommenterar läget.

– Det är oerhört allvarligt att så mycket ny elproduktion stoppas när utbyggnaden behöver öka kraftigt, säger Müller Engelbrektson.

– Regeringen har möjligheten att snabbt förbättra förutsättningarna genom att ändra formerna för det kommunala vetot och få de utlovade incitamenten till kommuner, närboende och lokalsamhälle på plats. Vidare behövs ett tydligt uppdrag till Försvarsmakten att arbeta för samexistens med vindkraften där det går.

Uppmanar regeringen

Under 2023 beviljades totalt 12 tillstånd.

Enligt Peter Alestig finns det flera anledningar till kollapsen, däribland en otydlig energipolitisk linje och osäkerhet kring elproduktionen.

Lina Kinning, ansvarig för havsbaserad vindkraft hos Svensk Vindenergi, uppmanar regeringen att agera.

– Regeringen behöver nu ge de tillstånd som behövs för att möjliggöra den elproduktion som Sverige behöver för omställningen, menar hon.

Läs mer: EU:s vändning – ny chans för bensin- och dieselbilar

Foto: N. Doherty

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryska tåg attackerade

2025 09 14

Två ryska tåg har spårat ur.

Ukraina fortsätter att attackera rysk infrastruktur.

Främst rör det sig om gas-och oljeinfrastruktur.

Nu kommer dock uppgifter om att två ryska tåg har spårat ur – och Ukraina tar enligt källor på sig attacken, rapporterar AFP.

Två tåg urspårade

Det framgår i nuläget inte exakt vad anledningen till urspårningarna är.

Klart står dock att två tåg i olika delar av den västra Leningradregionen i Ryssland spårade ur tidigt på söndagen, vilket ledde till att en tågförare omkom och tågtrafiken stördes.

Incidenterna inträffade några timmar efter att en sprängladdning detonerat på en järnvägssträcka i den västra regionen Oryol i Ryssland sent på lördagen.

“Undersöker sabotage”

En källa inom den ukrainska underrättelsetjänsten uppger att Ukraina står bakom attackerna.

Syftet ska vara att förhindra leveranser till fronten.

– Utredarna undersöker möjligheten att det rör sig om sabotage, säger guvernör Alexander Drozdenko enligt Moscow Times.

Läs mer: Nya regler för ryssar i Sverige

“Är viktiga”

Så här lyder kommentarerna från den ukrainska källan:

– Dessa järnvägslinjer är viktiga försörjningsvägar för ryska styrkor som opererar i riktning mot Kharkiv och Sumy, säger personen enligt Kyiv Independent.

– Skadorna på dessa järnvägslinjer kommer att medföra allvarliga logistiska utmaningar för Ryssland, vilket kommer att ha en betydande inverkan på landets förmåga att genomföra offensiva operationer mot Ukrainas styrkor.

Situationen just nu

Situationen vid frontlinjen är alltjämt låst, ryska styrkor gör vissa framsteg i de östra delarna av Ukraina men det rör sig inte om några större sådana.

Samtidigt fortsätter Ukraina att attackera rysk infrastruktur för att försvaga landets ekonomiska styrka.

Förhandlingar mellan Ukraina och Ryssland är pausade, uppger Kreml.

Läs mer: Sjukt besked om Putins armé – hela befolkningen kan drabbas

Foto:

Text: Redaktionen