20okt2025

SVERIGE: Stort fel i Willys-butiker

2023 06 16

Axfood har drabbats av långtgående störningar i verksamheten.

Hyllorna gapar tomma i hela 200 Axfoodbutiker – det vill säga hos Willys och Hemköp.

Där det vanligtvis är fullt av bland annat kaffe, läsk, chips och toalettpapper finns knappt en enda produkt.

Anledningen är leveransproblem från ett automatiserat robotlager i Bålsta, Uppsala län, men Axfood kan inte peka ut specifikt vad problemen beror på.

Snarare tycks det handla om en rad fel som alla påverkar varandra.

– Det här är kanske Europas största automatiserade logistikcenter så det är ingenting man enkelt kan förklara med att det är just det här felet, säger Axfoods presschef Magnus Törnblom till Svenska Dagbladet.

En månad utan lösning

Problemen uppstod redan i maj.

– Det har varit vissa butiker som har haft större leveransproblem än andra där det kan vara så att en del leveranser uteblivit, andra har kommit för sent, sade Magnus Törnblom till Expressen då.

En månad senare är alltså felet fortfarande inte korrigerat.

– Det här är en komplex verksamhet med många led och komplexa processer, säger Axfoods presschef till SvD idag och betonar att man “jobbar intensivt” med utmaningarna.

Står handfallna

Det är företaget Dagab som står för såväl sortiment som inköp och logistik för både Hemköp och Willys.

Butikerna har inget annat val än att använda sig av just Dagab.

Följden har blivit att personalen i butikerna står handfallna inför de kunder som uttrycker sin frustration över att varor inte finns tillgängliga till försäljning.

– Det som hänt är att våra ordrar som vi beställer till er kunder inte blir plockade och blir dom plockade får vi ca 10-20 % av ordern vid leverans. Vi har ca 1800 olika varor som väntar på att få bli plockade och levererade, stod det att läsa på en lapp i en av Stockholms Hemköpbutiker nyligen, framhåller Expressen.

Har floppat

När logistikcenter i fråga  öppnade slog Axfood på stora trumman och hade höga förhoppningar.

– Med en kombination av beprövad, modern och innovativ teknik skapar vi  en automationslösning som klarar av att hantera varuförsörjningen till Axfoodsfamiljens stora bredd av försäljningskanaler, uttryckte koncernen i juli 2022.

Foto: Willys

Text: Redaktionen


1 sep 26 länka till https://www.flickr.com/photos/miljopartiet/55151179579/in/album-72177720323042236

MP ger besked: Omstridd skatt ska återinföras

2026 09 02

En skatt som avskaffades 2025 kan återinföras.

Det meddelar Miljöpartiet på tisdagskvällen.

Skatten som MP vill återinföra är den omdebatterade flygskatten.

Regeringen och SD avskaffade flygskatten i juli 2025.

– Vi gör det för att främja flygtrafiken i hela landet och därmed förbättra tillgängligheten i hela landet. Det blir helt enkelt sänkta biljettpriser, sade Sverigedemokraternas gruppledare Linda Lindberg på en pressträff när beslutet presenterades.

Nu vill Miljöpartiet återinföra skatten, rapporterar Di.

Dessutom föreslår partiet en höjning av bränsleskatten och ett återinförande av reduktionsplikten.

– Vi behöver ha så pass höga priser på fossila bränslen att omställningen fortsätter i den takt som är nödvändig, säger Janine Alm Ericson, partiets ekonomiskpolitiska talesperson, till tidningen.

100 miljarder kronor per år

Ett återinförande av flygskatten är en del av Miljöpartiets satsningar för att minska utsläppen och påskynda den gröna omställningen i Sverige.

Utöver skattehöjningar vill MP även låna pengar för att finansiera satsningarna.

– Vi vill satsa 100 miljarder kronor per år i tio år så att industrin kan ställa om, så att vi kan bygga ut järnvägen och skapa ett förnybart elsystem. Vi vill också göra stora investeringar i välfärden, säger Janine Alm Ericson till tidningen.

LÄS MER: Jättesänkning på Ikea

1 008 kronor

När regeringen avskaffade flygskatten uppgick skattesatsen till 76, 315 eller 504 kronor per passagerare, beroende på flygresans slutdestination.

Avskaffandet innebar att en tur- och returresa som mest kunde bli 1 008 kronor billigare. För resor inom Sverige bedömdes biljettpriset sjunka med 82 kronor per passagerare för en enkelresa och 164 kronor för en tur- och returresa.

LÄS OCKSÅ: Attack vid Östersjön

Foto:

Text: Redaktionen


08 april 26

Nya regler för din router – gäller från 11 september

2026 09 02

Din router kan vara hackad av Rysslands militära underrättelsetjänst (GRU).

Det har Finlands motsvarighet till Säpo, Skyddspolisen, varnat för.

Enligt myndigheten har ryska hackare utnyttjat dåligt skyddade routrar i vanliga bostäder runt om i Europa. I korthet innebär det att många med en router för hemmabruk kan ha främjat ryskt cyberspionage, utan att veta om det.

– Kapade nätverksenheter har kunnat användas som en del av en så kallad operativ skyddsinfrastruktur, som både möjliggör att cyberspionagetrafik maskeras som vanlig nätverkstrafik och försvårar upptäckt, indentifiering och spårning av aktören, framhåller Skyddspolisen i ett uttalande.

Nya regler införs

Nu agerar EU.

Unionens nya lagstiftning Cyber Resilience Act (CRA) träder i kraft den 11 september och innebär betydligt hårdare krav på tillverkare av uppkopplade produkter, som routrar, datorer och mobiltelefoner.

Om en sårbarhet identifieras ska tillverkaren lämna en första varning inom 24 timmar och en fullständig anmälan inom 72 timmar, uppger EU-kommissionen.

För aktivt utnyttjade sårbarheter ska en slutgiltig rapport lämnas senast 14 dagar efter att en korrigerande åtgärd har vidtagits.

Tillverkarna ska också informera användare som påverkas av problemet. Vid behov ska användare även informeras om vilka åtgärder som de behöver vidta för att minska riskerna och konsekvenserna av den upptäcka sårbarheten.  

ANDRA LÄSER: Turkiet vill öppna Ukrainakorridor – i samtal med Kreml och Kyiv

Alla påverkas

Konsumenter i hela Sverige påverkas av den nya lagstiftningen.

– Förordningen gäller för alla produkter med digitala komponenter, både hårdvara och mjukvara, samt för produkternas hela livscykel. Med andra ord omfattas både tillverkare, importörer och distributörer som vill agera på EU:s inre marknad, rapporterar Svenska Institutet för Standarder, SiS.

LÄS OCKSÅ: En av fyra bilister gör fel vid däckbyte 

Foto: S. Phillips - Hostreviews.co.uk

Text: Redaktionen