Stort fartyg har gått på grund

2024 06 24

Ett större fartyg har gått på grund i Göta älv.

Det handlar om ett lastfartyg av stor storlek som har fått problem med maskineriet och gått på grund.

Uppgifterna kommer från Göteborgs-Posten vid halv tio på förmiddagen.

Kustbevakningen på plats

Exakt vad det är som har hänt är inledningsvis inte känt.

Kustbevakningen är dock på plats och försäkrar att ingen person har blivit skadad i olyckan. Man är samtidigt beredd att inleda en utredning om man misstänker att något brott har begåtts i samband med händelsen.

– Vi har också säkerställt att det inte är något oljeläckage, säger Jenny Berg från Kustbevakningens ledningscentral till GP.

Blockerar trafiken

Enligt lokaltidningen blockerar fartyget trafiken för andra stora lastfartyg som försöker ta sig förbi.

De enda som kan passera verkar vara fritidsbåtar.

På Angeredsbron som ligger precis i närheten ska trafiken flyta på som vanligt.

– Besättningen på fartyget har vidtagit alla säkerhetsåtgärder, försäkrar Jenny Berg.

Hänt förr

Det är inte första gången ett lastfartyg går på grund i området.

För några år sedan blev en händelse mycket uppmärksammad då lastfartyget Sternö gick på grund vid Lilla Edet i februari 2017.

Göta älv fick då stänga mellan Lilla Edet och Trollhättan i två dygn.

– Under arbetet med att räta upp Sternö finns en del känsliga moment, där man inte vill riskera att något går fel, sade Transportstyrelsens pressansvarig till SVT vid tillfället.

Även ett annat fartyg, Skagern, gick på grund i Göta älv omkring samma tidpunkt.

Oklar prognos

När sjötrafiken kan komma igång igen finns det ännu ingen prognos för.

Fartyget i fråga ska ha varit på väg norrut mot Lidköping.

Göta älv är en stor flod i sydvästra Sverige. Floden avvattnar Vänern och mynnar ut i Kattegatt i Göteborg.

Arkivfoto: Kustbevakningen

Text: Redaktionen


10okt2025

Nytt bidrag för barnfamiljer – 200 000 beviljas

2025 10 10

Regeringen har infört ett nytt bidrag för barnfamiljer.

I våras presenterade regeringen en ny satsning på barnfamiljer.

I somras beslutade riksdagen att genomföra satsningen.

Det innebär att det nu är möjligt för barnfamiljer att ansöka om ytterligare bidrag för sina barn.

Fritidskortet

Den nya satsningen, Fritidskortet, lanserades i mitten av september.

– Fritidskortet för barn och unga är regeringens stora reform för att främja barns och ungas deltagande i fritidsaktiviteter. Det är en av de största folkhälsoreformerna som görs på många år, framhåller regeringen i ett uttalande.

Nu, knapp en månad senare, har över 200 000 barn sökt och beviljats stödet.

– Vi är glada att så många har använt vår tjänst och hämtat Fritidskortet. Vi kan se att antalet hämtade fritidskort fortsätter att öka, säger Sofie Arvidsson som är enhetschef på E-hälsomyndigheten, i ett uttalande.

Läs också: Stort problem för svenska butiker: Stölderna ökar

Olika belopp

Vårdnadshavare kan använda Fritidskortet för att betala för barnens fritidsaktiviteter.

Det kan handla om idrott, dans eller musik.

Alla barn i åldrarna 8 till 16 år kan få 500 kronor varje år.

Barn som bor i hushåll som har fått bostadsbidrag förra året kan få ett utökat bidrag på 2 000 kronor.

Det är 32 000 barn som har fått det utökade bidrag än så länge.

– Vi kan se att det finns ett behov och vi vill att fler ska ta del av Fritidskortet. Att barn och ungdomar har en meningsfull fritid påverkar både deras psykiska och fysiska mående, säger Sofie Arvidsson.

Går fortfarande att ansöka

Fritidskortet har införts för att fler barn och unga, oavsett familjens ekonomi, ska få möjlighet till en aktiv och meningsfull fritid.

– Att må bra och att göra roliga saker påverkar hälsan på ett positivt sätt. Genom aktiviteter i föreningar och kommunala kulturskolor kan barnen få social gemenskap, känna trygghet, utveckla ett intresse och röra på sig, säger Folkhälsomyndighetens projektledare för Fritikskortet Madeleine Larsson, i ett uttalande.

Fritidskortet går att använda fram till den 30 november.

Läs också: ”Allvarligt” – 1,3 miljoner svenskar har samma problem på jobbet

Foto: J. Rockowitz

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Gränsen nådd för Kina – säger nej till Ryssland

2025 10 10

Kinas partnerskap med Ryssland har många gånger beskrivits som gränslöst.

Så verkar inte riktigt vara fallet.

Nu uppges nämligen Kina ha börjat neka Ryssland export av särskilda precisionsmaskiner som anses vara avgörande för produktion av bland annat missiler, motorkomponenter och precisionsstyrda system.

Enligt industrin är beskedet en signal på var gränsen går för Kina i sitt partnerskap med Vladimir Putin, rapporterar Newsweek.

– Kina har begränsat tillgången på högteknologisk utrustning, även om detta sällan diskuteras offentligt, säger Ildar Nuriev, ägare av det ryska maskinverktygsföretaget Tatpromstan, enligt tidningen.

– Om det tidigare var möjligt att få tag på maskiner med en noggrannhet på 3-4 mikrometer så är det inte längre det. Man måste skaffa en särskild exportlicens.

Framgång för sanktionerna

Att Kina börjat begränsa exporten av precisionsmaskiner till Ryssland beskrivs som en framgång för västerländska sanktioner som ämnar att försvaga den ryska krigsmaskinen.

Under de senaste åren har Ryssland hållit igång sin ekonomi mycket tack vare handeln med Kina, inte minst gällande olja och gas.

– Ändå har många kinesiska företag visat att de inte är immuna mot västerländska påtryckningar som syftar till att urholka Rysslands krigföringsförmåga, erfar Newsweek och fortsätter:

– Ryska importörer har rapporterat växande svårigheter att göra transaktioner med kinesiska banker sedan förra året, och exporten av varor med både civila och militära funktioner till Kinas grannländer har också i allt större utsträckning stött på problem.

LÄS MER: Ryskt stridsflygplan har kraschat

Exporten faller

Kinas export till Ryssland minskade generellt med 16,4 procent i augusti jämfört med motsvarande månad förra året, enligt kinesiska tulluppgifter.

Det var dubbelt så mycket som i juli.

Totalt har den bilaterala handeln minskat med nästan nio procent under årets första åtta månader. 

Kina har även minskat på sina inköp av ryska råvaror, vilket bland annat omfattar 11 procent av oljeimporten, enligt oberoende The Moscow Times.

På två år blev det tydligt för mig att man kan vara vän med alla, men man måste lita på sig själv, säger Ildar Nuriev.

LÄS MER: Kollaps – 150 000 lämnar ryska sektorn

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen