26 maj 2026

Kraftigt branschlarm – “2-3 konkurser i veckan”

2024 02 27

Krisbeskeden fortsätter att avlösa varandra för en av Sveriges mest pressade branscher.

Utvecklingen har beskrivits som ett fritt fall.

Så sent som för en månad sedan varnade kreditupplysningsföretaget UC för att byggbranschen var på väg att kollapsa.

– De konkurser som vi sett fram till idag kan vara toppen på ett isberg, sade Gabriella Göransson, vd på UC, då.

"Förödande"

Nu, blott ett par veckor senare, är krisen förvärrad.

En direkt följd är bland annat att bostadsbyggandet minskar kraftigt och att många kompetenta människor är på väg att förlora sina jobb.

Av den anledningen vädjar nu Hyresgästföreningen och LO till regeringen – med skarpa krav.

– Konjunktureffekterna för byggbranschen är förödande, säger Susanna Gideonsson, ordförande i LO.

– Inte bara för de tusentals byggnadsarbetare och hustillverkare som nu riskerar att förlora jobbet. Utan också för branschen som sådan som riskerar att tappa kompetens som kan ta decennier att hämta igen, säger Susanna Gideonsson, ordförande LO.

"2-3 konkurser i veckan"

Ralf Jerad, vd för branschorganisationen Byggkeramikrådet, instämmer i bedömningen om en dyster framtidsutsikt inom branschen. 

Inte minst för landets plattsättare.

– Bland våra medlemsföretag har vi snittat ungefär två, tre konkurser i veckan, vilket är något branschen aldrig har varit med om tidigare, säger han till Dagens Nyheter.

"Krisen är här"

Några av anledningarna är en mättad marknad i kombination med inflation och ränteläge, enligt Ralf Jerad.

Folk prioriterar helt enkelt annat än renoveringar.

Men om inte byggbranschen lyckas återhämta sig kommer bland annat bostadsbristen bara att förvärras, menar kritiska organisationer.

– Problemen har vuxit fram när frågan underprioriterats. Nu är byggkrisen här. Det är hög tid att regeringen och bostadsministern tar sitt ansvar, säger Marie Linde, förbundsordförande i Hyresgästföreningen.

– Sverige har inte råd med fler förlorade år för bostadsbyggandet, och vi har definitivt inte råd med ökad arbetslöshet i byggsektorn, tillägger Susanna Gideonsson.

Foto: Kronofogden

Text: Redaktionen


8 jun 26

Mastercard försvinner som betalkort

2026 06 09

Det populära betalkortet är på väg bort.

Mastercard planerar en ny digital betalningsrevolution.

Kortjätten meddelar att de kommer ersätta dagens kortsystem för betalning.

Vill ersätta kort

Betalkorten som idag finns i nästan varje plånbok är på väg att försvinna.

Mastercard arbetar enligt uppgifter med ett nytt system som ska ersätta både kredit- och betalkort helt.

Målet är att gå från fysiska kort till helt digitala betalningar där användaren i stället identifieras med teknik som inte kräver plastkort.

LÄS MER: Tre Natojättar överens – ställer fem villkor till Ryssland

Får unika koder

Kärnan i förändringen är så kallade tokens – unika engångskoder som skapas för varje enskild betalning.

I stället för att ett kortnummer används flera gånger ska det ersättas av en tillfällig kod som bara gäller för ett köp.

Det gör att känsliga kortuppgifter inte behöver delas mellan butik och bank på samma sätt som idag.

– Tillsammans påskyndar dessa funktioner övergången till en tokeniserad och autentiserad betalningsupplevelse i kassan över olika enheter och plattformar, och lägger grunden för smidiga och pålitliga betalningar, uppger bolaget om utvecklingen.

För kunder innebär det i praktiken att kortuppgifter inte längre lagras och sprids i samma omfattning, vilket minskar risken för bedrägerier.

Ska godkännas med fingeravtryck

Samtidigt som tokenlösningarna utvecklas satsar Mastercard på biometrisk identifiering.

I stället för att använda ett kort och slå en PIN-kod ska betalningar även kunna godkännas med fingeravtryck, handflata eller ansiktsigenkänning.

I praktiken innebär det att kunder inte längre kommer behöva ta fram ett kort eller slå en PIN-kod i butik.

Tekniken testas redan tillsammans med banker och handelsaktörer för att bygga upp ett nytt betalningssystem inför framtiden.

Vill skrota kort före 2030

Målet är att de nya systemen ska vara fullt utbredda inom fyra år.

– Mastercard driver på utvecklingen av hur vi betalar online i Europa och närmar sig sitt mål för 2030 att ta bort manuell kortinmatning och minska beroendet av fasta kortuppgifter, uppger Mastercard i ett uttalande.

Utvecklingen sker samtidigt som kontanter redan minskar kraftigt i flera länder, vilket driver på övergången till digitala betalningar.

LÄS MER: Rysslands luftsköld spricker – panik i Moskva

Foto: Akuptsova

Text: Redaktionen


08 jun 26

Höjning med 101 procent – smäll för svenska tv-tittare

2026 06 09

Svenska tv-operatörer har höjt sina kampanjpriser markant under våren.

Det visar en kartläggning från jämförelsesajten Tvabonnemanget.se.

– Vi ser en tydlig trend där operatörerna minskar rabatterna snarare än att höja ordinarie priser. Det innebär att det blir dyrare att teckna ett abonnemang, även om listpriset ser oförändrat ut, säger sajtens grundare Fredrik Falkengren. 

”101 procent”

Enligt sammanställningen har 15 av 27 jämförbara paket fått höjt kampanjpris.

Stora aktörer som Telia, Tele2, Telenor, Boxer, Allente och Sappa har bland annat granskats.

I flera fall har kampanjpriserna höjts med över 100 procent jämfört med prisnivåerna i februari. Nedan listas några exempel:

- Allente Stream Basic har gått från 99 kronor i månaden till 199 kronor per månad under kampanjperioden (+101 procent)

- Boxer TV Bas har höjts från 99 kronor i månaden till 199 kronor per månad (+101 procent)

- Tele2 TV Bas har fördubblats från 99 kr i månaden till 199 kronor per månad (+101 procent)

- Telenor TV Stor-paket har höjts från 249 kronor i månaden till 299 kronor per månad (+20 procent)

Kopplas till fotbollsfesten

Prisökningarna äger rum strax innan årets stora sportevenemang – fotbolls-VM i USA, Kanada och Mexiko.  

Enligt sajten finns det en potentiell koppling mellan sommarens fotbollsfest och tv-operatörernas plötsliga höjningar av kampanjpriserna.

– Vi bedömer att det här delvis drivs av stora sportevenemang som fotbolls-VM. Operatörerna vet att efterfrågan ökar och att fler är beredda att teckna abonnemang även utan lika kraftiga rabatter, säger Fredrik Falkengren.

LÄS MER: Dystert besked för svenska tv-tittare – ras med 30 procent 

FAKTA: Tvabbonemanget.se

- Tvabonnemanget.se är en oberoende jämförelsetjänst som hjälper konsumenter att jämföra tv-abonnemang och streamingtjänster i Sverige.

Källa: Tvabbonemanget.se

LÄS OCKSÅ: Tre Natojättar överens – ställer fem villkor till Ryssland

Foto: E. Mclean

Text: Redaktionen