Stort bakslag för Ryssland – nytt land säger ja till EU

2024 10 21

Trots massiv rysk valpåverkan säger befolkningen i Moldavien ja till ett inträde i EU.

Efter att nästan 99,5 procent av rösterna har räknats står det klart att JA-sidan samlar över 50 procent i dagens folkomröstning. 

Moldaviens västvänliga president Maia Sandu var dock nära ett chockbakslag. Måndagens folkomröstning blev en riktig rysare. Till slut lyckades dock JA-sidan få egen majoritet med 50,39 procent av rösterna.

Resultatet innebär att den EU-vänliga kampanjen vann med drygt 11 000 röster.

– Moldavien har vunnit den första svåra striden i strävan att gå med i Europeiska unionen, säger Maia Sandu på en pressträff.

Hon konstaterar att folkomröstningen präglats av hård utländsk valpåverkan.

Enligt Sandu har ”utländska krafter” försökt köpa röster och påverka utgången av omröstningen.

Opinionsundersökningar innan folkomröstningen visade att cirka 60 procent av väljarna stödde ett ja till EU-medlemskap.

Rysk påverkan

Påverkansförsöken kopplas till den ryska diktaturen.

Ryssland, med diktatorn Vladimir Putin i spetsen, gör allt i sin makt för att förhindra att närliggande länder närmar sig väst. Den här gången misslyckades den ryska regimen med sina påverkansförsök.

Kandidatland

Moldavien ansökte om EU-medlemskap i mars 2022 och beviljades status som kandidatland i juni 2022. 

I december 2023 inledde EU och Moldavien anslutningsförhandlingar.

– I sina senaste slutsatser, som antogs i december 2023, lovordade rådet de betydande framsteg som Moldavien har gjort för att uppnå de mål som ligger till grund för landets status som kandidatland, trots Rysslands krig mot Ukraina och hybridattacker mot Moldavien självt, skriver EU-rådet på sin hemsida.

Vidare uppmanar rådet Moldavien att gå fram med ytterligare reformer för att bli en del av EU.

– För att ytterligare gå vidare på vägen mot anslutning är hållbara och påtagliga reformframsteg, särskilt när det gäller rättsstatsprincipen, rättvisa och grundläggande rättigheter, av avgörande betydelse för Moldavien.

Spänd relation

Spänningarna mellan Kreml och Moldaviens västvänliga regering har ökat under den ryska invasionen av Ukraina.

Trots pågående krig i Ukraina har Ryssland fortfarande ett stort militärt inflytande i den moldaviska utbrytarregionen Transnistrien.

Foto: A. Lallemand

Text: Redaktionen


Moskva brinner

2026 08 16

Drönare har slagit ner i Moskva oblast.

Tidigt på söndagsmorgonen har bilder och filmklipp börjat cirkulera på en kraftig brand i Moskva oblast.

Flera måltavlor har attackerats.

Bland annat har ett lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries fått besök av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Moskva brinner

Ukrainska styrkor har attackerat Wildberries-lagret samt städer över hela Moskva oblast i en omfattande nattlig attack.

En kraftig brand har brutit ut i lagret belägen i byn Koledino nära staden Moskva.

Stora lågor och rökmoln som stiger mot himlen syns på bilder och filmklipp som cirkulerar på sociala medier.

Inte bara Wildberries

Men det är inte bara Wildberries som har attackerats under natten.

– I staden Domodedovo sattes produktions- och logistikkomplexet Severnoye Domodedovo i brand i samband med attacken.

Rapporter om nedslag av ukrainska drönare kommer också från staden Chekhov, men där är det för närvarande oklart vad som har träffats.

Läs mer: Drönare vid turistresort

Ännu en smäll

Sedan mitten av juli har Ukrainas styrkor träffat åtminstone 24 lager tillhörande e-handelsjätten, rapporterar United24Media.

Ukraina ser företaget som ett legitimt militärt mål i och med att Wildberries säljer olika typer av militära produkter, däribland drönare och militärkläder.

Omkring en tredjedel av Wildberries lagerkapacitet har slagits ut i samband med attackerna. 

Därför Wildberries

Anledningen till attackerna mot Wildberries är att ställa till det för den ryska militären och ekonomin.

Det berättar Serhij Kuzan, ordförande för Ukrainas centrum för säkerhet och samarbete.

– Det huvudsakliga syftet med att slå till mot Wildberries lagerlokaler är att störa den ryska logistiken samt försörjningen av produkter med dubbla användningsområden, kritisk elektronik, sanktionsbelagda varor och liknande till den ryska armén och ryska vapentillverkare, säger Kuzan till BBC.

Läs mer: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Exilenova+ / Sociala medier

Text: Redaktionen


Sveriges bilister överens – ny lag måste införas

2026 08 17

Svenska bilister vill se en ny lag för fotgängare.

För ett par år sedan framförde socialdemokratiska ledamöter en motion om lagstadgad skyldighet att bära reflex när det är mörkt ute.

En undersökning visar samtidigt att åtta av tio svenska bilister vill se samma lagkrav.

Frågan kan komma att aktualiseras på nytt vid ett regeringsskifte.

Ny lag kan införas

Var tredje gångtrafikant, 34 procent, använder aldrig eller sällan reflex i mörker.

Detta enligt en undersökning från Synoptik.

Majoriteten av landets bilister vill se ett lagkrav för gångtrafikanter att bära reflex i mörker, någonting som skulle kunna bli verklighet vid ett regeringsskifte.

Tidigare förslag

I dagsläget ligger inget sådant förslag på bordet.

Men för ett par år sedan framförde Fredrik Lundh Sammeli (S), Linus Sköld (S) och Ida Karkiainen (S) en motion om saken.

– Enligt nuvarande lagstiftning i Sverige ska cyklar, mopeder, rullstolar, sparkar, traktorer, hästfordon och släpfordon som dras av traktorer eller motorredskap vara utrustade med reflexer vid färd i mörker. Det finns dock ingen motsvarande lag som ålägger fotgängare att bära reflex, menades det då.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

“Bör överväga”

Lundh Sammeli, Sköld och Karkiainen blickade mot Sveriges grannland i öst för inspiration.

– I Finland är det lagstadgat att fotgängare som rör sig på väg under mörker ska bära en ändamålsenlig reflex. Detta är en princip som Sverige bör överväga att införa. 

“Förståeligt”

Åtta av tio bilister vill införa en reflexlag för gångtrafikanter i mörker, likt den som redan finns för cyklister. 

– En säker och trygg trafikmiljö handlar om ett samspel mellan alla trafikanter, sade Synoptiks Cecilia Blom Hesselgren i samband med undersökningen.

– Med tanke på att så få fotgängare bär reflex i mörkret är det förståeligt att bilisterna välkomnar ett lagkrav. Av egen erfarenhet som förare vet man hur stor skillnad reflexen gör för synligheten i mörker.

Läs mer: Svenskt spannmål klarade sig från värmen

Foto: T. Pal

Text: Redaktionen