Stort bakslag för Ryssland – nytt land säger ja till EU

2024 10 21

Trots massiv rysk valpåverkan säger befolkningen i Moldavien ja till ett inträde i EU.

Efter att nästan 99,5 procent av rösterna har räknats står det klart att JA-sidan samlar över 50 procent i dagens folkomröstning. 

Moldaviens västvänliga president Maia Sandu var dock nära ett chockbakslag. Måndagens folkomröstning blev en riktig rysare. Till slut lyckades dock JA-sidan få egen majoritet med 50,39 procent av rösterna.

Resultatet innebär att den EU-vänliga kampanjen vann med drygt 11 000 röster.

– Moldavien har vunnit den första svåra striden i strävan att gå med i Europeiska unionen, säger Maia Sandu på en pressträff.

Hon konstaterar att folkomröstningen präglats av hård utländsk valpåverkan.

Enligt Sandu har ”utländska krafter” försökt köpa röster och påverka utgången av omröstningen.

Opinionsundersökningar innan folkomröstningen visade att cirka 60 procent av väljarna stödde ett ja till EU-medlemskap.

Rysk påverkan

Påverkansförsöken kopplas till den ryska diktaturen.

Ryssland, med diktatorn Vladimir Putin i spetsen, gör allt i sin makt för att förhindra att närliggande länder närmar sig väst. Den här gången misslyckades den ryska regimen med sina påverkansförsök.

Kandidatland

Moldavien ansökte om EU-medlemskap i mars 2022 och beviljades status som kandidatland i juni 2022. 

I december 2023 inledde EU och Moldavien anslutningsförhandlingar.

– I sina senaste slutsatser, som antogs i december 2023, lovordade rådet de betydande framsteg som Moldavien har gjort för att uppnå de mål som ligger till grund för landets status som kandidatland, trots Rysslands krig mot Ukraina och hybridattacker mot Moldavien självt, skriver EU-rådet på sin hemsida.

Vidare uppmanar rådet Moldavien att gå fram med ytterligare reformer för att bli en del av EU.

– För att ytterligare gå vidare på vägen mot anslutning är hållbara och påtagliga reformframsteg, särskilt när det gäller rättsstatsprincipen, rättvisa och grundläggande rättigheter, av avgörande betydelse för Moldavien.

Spänd relation

Spänningarna mellan Kreml och Moldaviens västvänliga regering har ökat under den ryska invasionen av Ukraina.

Trots pågående krig i Ukraina har Ryssland fortfarande ett stort militärt inflytande i den moldaviska utbrytarregionen Transnistrien.

Foto: A. Lallemand

Text: Redaktionen


21 jul 26

Stort bilmärke försvinner från Sverige

2026 07 22

Ett bilmärke lämnar den svenska marknaden.

Fiat försvinner från den svenska marknaden.

Detta efter att generalagenten avslutat samarbetet med landets återförsäljare, trots tidigare hopp om att en ny aktör skulle kunna ta över.

Nu försvinner Fiat

Förra veckan kom beskedet att biljätten Astara, som varit generalagent för Fiat i Sverige, säger upp avtalen med samtliga svenska återförsäljare.

Då fanns fortfarande en förhoppning om att en ny importör skulle kunna ta över verksamheten.

Nu står det klart att Fiat lämnar den svenska marknaden.

– Avtalet har två års uppsägningstid och gäller till den 9 juli 2028, och fram till dess ska båda parter fortsätta samarbeta enligt de villkor som finns i avtalet, skriver Motorbranschen.

Beskedet har överraskat flera av Fiats svenska återförsäljare.

Enligt uppgifter handlar det om att försäljningen i Sverige anses vara för liten för att motivera en fortsatt satsning.

LÄS MER: Rysslands säkerhetstjänst under attack

Sverige för liten marknad

Fiat har haft en lång historia i Sverige, men försäljningen har under många år varit svag jämfört med andra europeiska marknader.

Trots att försäljningen under året varit relativt stabil och till och med ökat, väljer Astara att lämna.

På den svenska Fiatklubben är beskedet tungt för många entusiaster.

Beskedet påverkar även andra bilmärken inom samma koncern, bland annat Alfa Romeo, Abarth och Jeep, som också stått under generalagentens ansvar.

– Astara har själva inte kommenterat nedläggningen, trots att medier i regionen har sökt företaget för en kommentar, skriver norska Elbilradar.

Hoppet om en ny importör

Trots beskedet finns det fortfarande personer som hoppas att Fiat ska kunna återvända genom en ny importör.

Ett namn som nämnts är Wismo Group, som redan arbetar med flera andra bilmärken inom Stellantiskoncernen.

Samtidigt menar handlarna att problemen inte är nya.

Enligt dem har det under lång tid varit förändringar och brist på stabilitet kring Fiats organisation i Sverige.

LÄS MER: Ukrainas nya vapen – “Skickar iväg svärmar”

Foto: A. Podrez

Text: Redaktionen


22 jul 2026

”Det är över nu” – ryssar till attack mot Kreml

2026 07 22

Ryssar fruktar en total katastrof i landet.

En våg av ukrainska drönarattacker har i flera dagar slagit mot ryska logistikcenter.

Detta har fått företagare och arbetare att rikta hård kritik mot Kremls förmåga att skydda landet, rapporterar Kyiv Post.

Miljonförluster efter attacker

Ryska företagare räknar nu på enorma förluster efter att flera lager tillhörande e-handelsjätten Wildberries har attackerats av ukrainska drönare.

Anfallen har riktats mot stora distributionscenter i bland annat Moskva-regionen, Tambov, Krasnodar och Stavropol.

På videor som spridits i ryska sociala medier syns enorma lagerbyggnader stå i lågor medan tjock rök stiger mot himlen.

För tusentals mindre säljare som haft sina varor lagrade hos Wildberries innebär attackerna att hela verksamheter kan ha gått förlorade.

– Det är över nu, många människor kommer att vakna upp som bankrutta i dag eftersom lagret i Krasnodar har brunnit ner. Det brinner fortfarande, säger en rysk företagare i en video som spridits på nätet.

En annan person beskriver situationen som katastrofal.

– Vänner från Krasnodar säger att allt är helt förstört. Vad ska vi göra? Vi vet inte, säger han.

LÄS MER: Stridsflygplan har slagits ut

Hård kritik mot Kreml

Attackerna har inte bara skapat ekonomiska förluster – de har också väckt ilska mot de ryska myndigheterna.

Flera ryssar ifrågasätter nu varför viktiga anläggningar långt inne i landet inte skyddas bättre av det ryska luftförsvaret.

En företagare vid namn Sergei beskriver stämningen som mycket allvarlig.

– Just nu är oro ett alldeles för svagt ord. Det känns mer som att en enorm storm är på väg mot oss, säger han.

Andra ryska användare på sociala medier började öppet fråga hur starkt landets försvar egentligen är.

– Om de redan misslyckats med att skydda oljeraffinaderier – som ger pengar till statsbudgeten – vad kan man då säga om vanliga människor?, kommenterar en annan.

Ukraina svarar

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj uppger att attackerna riktats mot anläggningar som används för att stödja den ryska krigsmakten.

– I dag träffade Ukrainas långdistansattacker framgångsrikt viktiga mål i Krasnodar- och Stavropolregionerna – logistikcenter som är involverade i att förse den ryska armén med drönarkomponenter, navigationsutrustning och annan militär materiel, samt ytterligare en oljedepå, skriver Zelenskyj på sociala medier.

Wildberries grundare Tatjana Kim uppger samtidigt att personal hade evakuerats innan flera av attackerna, men att människor ändå skadats.

LÄS MER:  UPPGIFTER: Hemligt möte mellan Ryssland och Tyskland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen